3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dedina roka 2013 - Dedina ako maľovaná - Baďan
Dedina roka 2013 - Dedina ako maľovaná - Baďan

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dedina roka 2013 - Dedina ako maľovaná - Baďan

02. 02. 2014

Dedina ako maľovaná

ocenenie „Za udržiavanie vidieckeho charakteru a malebného harmonického vzhľadu dediny“

Baďan

Okres: Banská Štiavnica

Počet obyvateľov: 207

www.badan.webnode.sk 

Podmanivá obec Baďan harmonicky dotvára obraz krajiny regiónu Hontu v južnej časti Štiavnických vrchov. Spolu s časťou Klastava má zachovaný čitateľný stavebný poriadok usporiadania domov, ich vzhľadu, použitých detailov a materiálu. Stavebné materiály ako kameň a drevo dominujú nielen na pôvodných obytných a hospodárskych objektoch, ale aj pri ich oprave a rekonštrukcii. Rešpektovanie prvkov regionálnej ľudovej architektúry je podmienkou pri vydávaní stavebných povolení občanom. K pôvabnému vzhľadu dediny prispievajú prvky drobnej architektúry ako lavičky, studne, tržnica, drevené plastiky zvierat. Pýchou obce je príkladne zrekonštruovaná románska kamenná rotunda, ktorá napovedá, že Baďan bol v stredoveku významnou obcou.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Rovina Dlhe Klcovo

Kacmarova zena

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV