3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Svätý Matej zimu tratí, alebo bohatí
Svätý Matej zimu tratí, alebo bohatí

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Svätý Matej zimu tratí, alebo bohatí

24. 02. 2014

„Ak na Mateja prší, bude sa skoro siať“.

Svojím spôsobom ojedinelý bol aj deň Mateja 24. Februára. Donedávna mnohí verili, že vajíčko, ktoré znesie akýkoľvek druh hydiny v tento deň, sa nemá podsádzať, pretože sa z neho vyliahne nepodarok, nestvora, či už s dvoma hlavami, alebo tromi nohami, krídlami, bez zobáka.

Z toho dôvodu predkovia všetky vajíčka znesené v tento deň označili, aby sa nezamiešali medzi ostatné. Všeobecne sa používali výrazy ako Matejča, krivý Matej, Matejovo húsa na označenie abnormálnych kusov hydiny, ba dokonca aj ľudí s vrodenou telesnou chybou. Ani jahňa, či iné dobytča, ktoré prišlo na svet na Mateja, nebolo považované za rovnocenné s ostatnými.

Deň Mateja bol považovaný za nešťastný, preto sa nemalo začať so žiadnou prácou, pretože by aj skončila neúspechom. Navyše bolo zakázané šiť, prať a tkať. Počasie na Mateja malo ukázať, či zima ešte potrvá, alebo možno skoro očakávať jar. 

 

Vyjadrovali to pranostiky ako „ Ak Matej nájde ľady, poláme – ak nenájde, Gregor ich spraví“.

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: Jozef Kmeť

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Brezinky Polomka

Svadba zavijanka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV