3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangy v Dražovciach 2014.
Fašiangy v Dražovciach 2014.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Fašiangy v Dražovciach 2014.

04. 03. 2014
Drážovce

V prvú marcovú nedeľu 2014 sa zaplnil Dražovský Kultúrny dom návštevníkmi, aby spoločne s členmi OZ Tradícia náležite oslávili fašiangy. Organizátori pozvali záujemcov na tradičné fašiangové, batôžkové podujatie s pochovávaním basy v Dražovciach. Na stoloch pred pódiom sa zhromažďovali vzorky fašiangových dobrôt domácich gazdiniek na výstavke, každá sa chcela pochváliť svojím kuchárskym umením a účastníkov za stolmi ponúkali sladkým i slaným pečivom od výmyslu sveta.

  O 16-tej hodine sálu kultúrneho domu za zvukov harmoník a spevu účinkujúcich zaplnili fašiangové masky.  Mohli sme si vybrať a hodnotiť a oči na nich nechať. Ženy preoblečené za  mužov, muži za ženy, detičky v kočíku aj mimo neho, v maskách rozprávkových bytostí, bolo to na pohľadanie. V kultúrnom dome bola pravá fašiangová nálada, veselosťou sa nešetrilo a bola priam nákazlivá.

  Členovia Dražovského ochotníckeho divadla nám potom predviedli jednoaktovku Janka Jesenského, kedysi nitrianskeho župana, krátku veselú scénku, ktorú aktéri zvládli a po nich zaspievala spevácka skupina Nevädza. Ženy aj muži oblečení v krásnych dobových kostýmoch, niektorí aj vo fašiangových maskách vytvorili pekný obraz minulosti. Po nich bolo na programe mimoriadne zaujímavé číslo. Vystúpenie Dražovských mažoretiek v kostýmoch domácich gazdiniek, na hlave šatka, zástera a domáci kuchynský úbor, v ruke farebný zmeták, predviedli tanec mažoretiek v tom najhumornejšom tóne. Vystúpenie žartovné, veselé a pekné, ktoré dokresľovalo fašiangovú náladu. A keď k tomu organizátori naprogramovali v ďalšom bode súťaž o najkrajšie mužské nohy, veselá nálada gradovala. Súťaž hodnotila nezávislá odborná porota žien, ktorá vyhlásila a odmenila víťazov.

  Záver patril tradične pochovávaniu basy. Do sály vpochodoval smútočný sprievod, na jeho čele basa na pleciach „funebrákov“, za nimi smútiaci a nariekajúci pozostalí s kňazom, aby sa rozlúčili s basou a umlčali ju na celých 40 dní nastupujúceho pôstu. Srdcervúci nárek pozostalých žien, veselé a humorné odriekanie odobierky a smútočného prejavu bolo bodkou za fašiangovým veselím.

  Ukončilo sa obdobie radosti a veselosti, nastáva obdobie pôstu a striedmosti až do Veľkej noci. Dražovčania pripravili fašiangové podujatie s humorným poňatím, na ktorom sa dalo nasmiať priam do popuku. A treba vari poznamenať, že ženy sa predstavili v novom zimnom dražovskom odeve, na ktorý dostali dotáciu od mesta Nitry a bol veľmi vkusný a pohľadný a vyzerali v ňom veľmi dobre.

  Stretnutia v Dražovciach sú vždy ako stretnutie dobrých priateľov. Prídete tam ako do rodiny, cítite sa tam ako doma, medzi svojimi, ako členovia rodiny. Príjemné prostredie s príjemnými ľuďmi je ako balzam a z takéhoto prostredia sa odchádza len veľmi ťažko. Ich elán a nadšenie pri práci s tradíciami je obdivuhodný.  A obdivuhodne zapájajú do svojich programov aj deti a mladých ľudí, vychovávajú ich k úcte k tradíciám, čo je chvályhodné. Je to vklad, ktorý sa im časom vráti a naplní ich snaženie. Na mnohých miestach sa pripravujú fašiangové podujatia, každý región má svoje špecifiká, no majú jedno spoločné: ukončenie doby radosti a veselosti. A Dražovčania ich pripravili tak po svojom, s veselým nádychom a krásnymi ľudovými piesňami. Vďaka všetkým, ktorí sa o to pričinili.

                                                                                                             Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Ipel Lucenec

Orie Janík orie to Lučenskô pole

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV