3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nitrianske fašiangy 2014
Nitrianske fašiangy 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Nitrianske fašiangy 2014

07. 03. 2014
Nitra, Svätoplukovo námestie

4.3.2014. Nitra.

 Nitrianske fašiangy sa v tomto roku konali za prekrásneho počasia, na začiatok marca bolo príjemne, slniečko svietilo a hrialo  a vylákalo ľudí na Svätoplukovo námestie, kde sa konali remeselnícke trhy a kde bolo vyvrcholenie fašiangovej slávnosti. Stánky s  remeselníckymi výrobkami, hračkami a suvenírmi, stánky s občerstvením a teplými nápojmi, ba aj čerstvá zabíjačka, to všetko boli lákadlá, ktorým sa len ťažko dalo odolať. Nevídané množstvo návštevníkov priam zaplnilo námestie, že by ani jablko neprepadlo, čo svedčí o veľkom záujme o toto podujatie v Nitre.

Bohatý celodenný program naplnili vystúpenia folklórnych súborov a skupín z okolitých dedín a jeho ukončenie bolo stanovené na 16,00 hodinu, kedy pešou zónou mesta prešiel fašiangový sprievod.  Návštevníci netrpezlivo čakali na túto udalosť, pretože naše fašiangové sprievody sa začínajú podobať zahraničným karnevalom v maskách a to priláka veľa ľudí. Tak aj dnes fašiangový sprievod začal ohlušujúcim bubnovým rytmom na čele, mnohopočetná kanárikovo farebná skupina sa predviedla v plnej paráde a s novými posilami hlavne mladých záujemcov. Skupina Campana Batucada viedla sprievod krojovaných účastníkov od hotela Tatra (dnes už hotel Hofer) na námestie pešou zónou špalierom zvedavcov a obdivovateľov tejto nevšednej skupiny. Za nimi mažoretky v modrom aj v červenom, potom študenti ateliéru Médea v maskách ako z brazílskeho karnevalu a za nimi už folkloristi z OZ Tradícia z Dražoviec, folklórna skupina Baránek z Horných Lefantoviec, detská folklórna skupina Sílešánek z Vinodolu, Jaročan z Jarku a ďalší. Medzi nimi sa pohybovali rozprávkové postavičky na chodúľoch, papierové hlavy aj basa na márach pod čiernou plachtou. Oči takmer nestačili vnímať tú nevšednú rôznorodosť sprievodu, ktorá sa rýchlo presúvala na námestie, aby na pripravenom pódiu ukončili fašiangové obdobie pochovávaním basy. Na pódiu ich vítala hudobná skupina Profil so svojím vystúpením, ktorej pesničky mnohých roztancovali.

Dražovčania požiadali prítomného primátora Nitry Ing. Jozefa Dvonča o povolenie fašiangovej zábavy, ktoré samozrejme dostali a potom sa už mohlo prikročiť k pochovávaniu basy. Rozlúčka bola veľmi bolestivá, trúchlili nielen pozostalí, odobierka bola ťažká a veľmi smutná. A tak sa skončilo obdobie veselosti, obdobie radosti, zábav a hojnosti, aby nastal čas skromnosti a miernosti, ktoré potrvá do Veľkej noci. Posledné chvíle veselia a radosti nútili návštevníkov do skoku, ešte si trochu zakrepčiť, zaspievať, povykrúcať a povyskočiť. Bolo že to radosti a veselosti na našom námestí.

Zapadajúce slnko akoby zhaslo tú iskru nadšenia a radosti, basa bola pochovaná, posledné dúšky teplého punču či vareného vínka, ba aj za hlt zabíjačkovej kaše, slaniny alebo klobásy a fašiangy sú za nami. Náhodné alebo dohovorené stretnutia priateľov a známych pri poháriku a ešte posledné pohľady na výstavku kresieb detí v priestore fontány, ktorá bola súčasťou fašiangových osláv a fašiangy sa skončili.

Svätoplukovo námestie sa zahalilo rúškom prítmia, obloha stmavla, remeselníci pobalili svoje stánky s tovarom a my tíško vstupujeme do obdobia pôstu a skromnosti. Až do Veľkej noci.

 

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Telgart

De si buua Andulienko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV