3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Začala sa príprava MFF MYJAVA 2014
Začala sa príprava MFF MYJAVA 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Začala sa príprava MFF MYJAVA 2014

18. 03. 2014
Myjava

Členovia Prípravného výboru Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA začali s prípravami 55. ročníka tohto podujatia. Jeden z troch najväčších a najvýznamnejších slovenských folklórnych festivalov sa uskutoční od 19. do 22. júna 2014 a podľa navrhovaného programu naň zavíta viac ako 1400 účinkujúcich z celého sveta.

Festival začne vo štvrtok 19. 6. 2014 vernisážou výstavy v SNM - Múzeu SNR v Myjave a na piatkové dopoludnie je naplánované vystúpenie zahraničných súborov pre školy v Kultúrnom dome Samka Dudíka. Kto by mal na Myjavu naozaj pricestovať je ešte v tejto chvíli otázne. Zatiaľ je príprava smerovaná tak, aby sa na MFF MYJAVA

2014 zúčastnili súbory, ktoré prídu na Slovensko a do Českej republiky na dlhšie časové obdobie a predvedú svoje umenie aj na festivale v Strážnici, prípadne v ďalších mestách. Organizátori vzhľadom na tému programu zahraničných súborov, ktorú zatiaľ neprezradíme, komunikujú s krajinami západnej Afriky, s Taiwanom, Južnou Kóreou, Rumunskom, Ruskom, Uruguajom či Azerbajdžanom. O tom, zástupcovia ktorých krajín sa v PKO Trnovce napokon ukážu, budú rozhodovať vzájomné dohody, finančné možnosti, ale aj vízové náležitosti či aktuálna geopolitická situácia vo svete.

Úvod hlavného programu festivalu v amfiteátri Trnovce pred jeho slávnostným otvorením má patriť Ľudovej hudbe FS Krajnanec z Krajného a nový večerný program domácich folklórnych súborov má v tejto chvíli pracovný názov "Oslava prácou". Svoje brány opäť otvorí aj mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom s ponukou Kuchyne

starých materí, koštovkou páleného i tanečnou školou. Divadelné združenie Korbáč Myjava svojich priaznivcov v tomto roku pobaví predstavením na tému "A ja sám, dycky sám, úspešne si podnikám".

V sobotu nebude opäť chýbať tradičný "Jarmek pot myjafskú vežu" so sprievodom účinkujúcich a prehliadkou krojov, v evanjelickom kostole sa dopoludnia predstavia Vranky z Nitry a Ľudová hudba FS Zobor. O tohoročnú Cenu Samka Dudíka v réžii pravnučky slávneho myjavského primáša Alžbety Lukáčovej budú v sobotu popoludní súťažiť dospelé folklórne kolektívy, respektíve ľudové hudby a po nich si budú môcť diváci na hlavnej scéne pozrieť tematický program folklórnych skupín západného Slovenska - z Chrenovca, Cífera, Lúk pod Makytou, Poluvsia, Myjavy - Turej Lúky a ďalších. Tradičný program Folklórna škola mravov stodola bude venovaná 110. výročiu narodenia primáša Petruchu z Priepasného.

V sobotňajšom večernom bloku môžu milovníci tradičnej kultúry očakávať programy "Nekonečný príbeh tanca" s Dragúnmi a Ekonómom z Bratislavy, Brezovou, Nadšencami z Trenčína a Reminiscenciami zo Skalice, "Od kopaníc na dolniaky" s tanečnými obrazmi na pozadí poľných prác a samozrejme "Dedičstvo národov" hostí spoza hraníc.

Čo sa týka tanečných zábav po skončení programov v amfiteátri, tie budú tento rok len na ľudovú nôtu. Jedna sa uskutoční v piatok večer v mestečku MY-A-VY, ďalšie dve v sobotu v noci, z toho jedna na javisku pri reštaurácii Trnovce.

V nedeľu do programovej skladby pribudne predstavenie detských folklórnych súborov s názvom "O človiečiku", v ktorom vystúpia Kobylka a Hájenka z Bratislavy, Kornička z Trenčína, Malý Vtáčnik z Prievidze či Iskerka z Brezovej pod Bradlom. Spomienkové rozprávanie bude venované téme podomových obchodníkov - hauzírnikov

alebo hauzirantov. Festival ukončí už tradičný nedeľný galaprogram so začiatkom okolo 16.00 h a voľné spievanie na lúke "De je pjesen, tam je radost".

O ďalšej príprave myjavského festivalu a kreovaní jeho programu vás budeme priebežne informovať.

V Myjave 18. 3. 2014

Mgr. Marek Hrin

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Pohorela

Svieti mesiac svieti

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV