3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Morena, Marumurjena,Baba, Koseľ, Kiselica
Morena, Marumurjena,Baba, Koseľ, Kiselica

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Morena, Marumurjena,Baba, Koseľ, Kiselica

07. 04. 2014

Podľa kalendára sa začína jar bez ohľadu na podnebné podmienky a vegetáciu dňom jarnej rovnodennosti. Vďaka tomu, že naši predkovia nepovažovali zmenu ročných období za zákonitosti prírody, ale za dôsledok pôsobenia nadprirodzených síl, si dnes môžeme priblížiť mnoho pekných a veselých obyčajov a k niektorým už takmer zabudnutým sa opäť vrátiť.

Počas Smrtnej nedele bývalo v dedinách na celom Slovensku zvykom vynášanie Moreny, v staroslovanskej mytológii bohyna zimy, noci a smrti. Tento zvyk vo viacerých regiónoch prežíva dokonca renesanciu a spestruje vítanie jari. Slamou vypchatá Morena, figurína v ženských šatách, ktorú tiež prezývajú Marmuriena symbolizuje túžbu, ktorá pretrváva z pohanských čias, zbaviť sa po súženiach dlhej zimy rizík, ktoré toto ročné obdobie prináša.

Centrálnym obradom jarného obdobia bolo vyháňanie-vynášanie zimy väčšinou s použitím charakteristkých rekvizít. S prvým obradom sa spájala zvyčajne symbolická figurína zhotovená zo slamy a dvoch prekrížených palíc alebo metly, pblečená do dievčenských šiat, nazývaná: Morena, Marumurjena, Muria, Marejna, Marej, Vaľbaba,Baba, Koseľ, Kiselica a podobne.

Spoločným základom tohto často celkom odlišne označovaného obradu, bolo zneškodnenie, zničenie, zbavenie sa nejakej zdravie a majetok ohrozujúcej sily, či sa už ponímala ako jav prírodný, alebo bilogický, teda odstránenie starého, zlého, škodlivého, aby mohla nastúpiť mladosť, krása, prosperita. Dialo sa to najčastejšie spálením, utopením, alebo roztrhaním figuríny symbolizujúcej to negatívne, čoho sa bolo treba obávať a teda zbaviť. 

Vynášanie Moreny je v rukách mladých vidiečanov, tí ju z obce odprevádzajú v sprievode a so spevom. Symbol smrti, chorôb a zimy končí zapálený vhodením do potoka alebo zhorí vo vatre.

 

Ic, Śmertko, dolu vodu, bodaj bi śi śe zatopila

 žebi śi śe ňevracila bo bi śi nas pohubila našim kravom porobila 

hiś, Śmertko, hiś, hiś!

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku, internet

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: www.lumarkt.sk

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH SANA DASKU

Spopod nasej brany, Naco sa mlada vydavala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV