3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Program úvodných dní Rusínskeho festivalu 2014
Program úvodných dní Rusínskeho festivalu 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Program úvodných dní Rusínskeho festivalu 2014

27. 04. 2014
Svidník

Program Rusínskeho festivalu 2014 je rovnako ako minulý rok naplánovaný na celý týždeň – od pondelka 19. do nedele 25. mája. Cez pracovné dni sa budú konať sprievodné podujatia – besedy, výstavy, divadelné hry či futbalový turnaj na rôznych miestach vo Svidníku. Hlavná časť programu sa potom bude konať v piatok a cez víkend na pódiu svidníckeho amfiteátra. Dnes Vám predstavíme, čo návštevníkom prinesie festival v prvé tri dni festivalu.

Pondelok, 19. mája Pondelok na Rusínskom festivale 2014 bude patriť predovšetkým výstavám. Vôbec prvým podujatím festivalu bude výstava Národný kroj Lemkov, ktorú pripravilo Múzeum Lemkovskej Kultúry v Zyndranovej. Exponáty pochádzajúce zo začiatku 19. storočia vyobrazujúce vtedajšiu módnu realitu budú vystavené v priestoroch SPŠ vo Svidníku od 9.30. O 15.30 bude v priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku zahájená výstava hudobného fondu Juraja Cimboru – kníh, magnetofónových pások, notových zápisov piesní a dokumentoch o jeho osobnom živote. Juraj Cimbora, významný zbormajster, dirigent, skladateľ, dramaturg, textár, folklorista a pedagóg býva označovaný aj ako najväčšia osobnosť v rusínskej hudobnej kultúre. Autorom výstavy je Mgr. Ján Kaliňák. Súčasťou programu Rusínskeho festivalu 2014 bude beseda s Fedorom Vicom, počas ktorej porozpráva o svojej tvorbe aj živote od 19. hodiny vo svidníckom Holičstve. Jej hlavnou časťou bude vernisáž výstavy jeho diel zo seriálu kresleného humoru – Iľko Sova z Bajusova. Fedor Vico býva považovaný za jedného z najvýznamnejších súčasných rusínskych osobností. Desaťročia sa jeho karikatúry objavujú v mienkotvornej tlači s celoslovenským i lokálnym nákladom (SME, Korzár, Hospodárske noviny, Šport a ďalšie) chvíľu kreslil aj pre české Lidové noviny. Utorok, 20. mája Utorok na Rusínskom festivale bude pre tento rok mať prívlastok "dramatický." O 9.30 bude detským návštevníkom predstavené divadielko Prypovidka z ľisa. Monológy a dialógy v rusínskom jazyku, doplnené zaujímavou muzikou, scéna a kostýmy dávajú predpoklad, že divadielko prinesie deťom radosť a pekný zážitok. Scenár autorky Ľudmily Šandalovej zrežírovala Darina Marková. Na Rusínskom festivale vystúpia herci z DAD-u už druhýkrát, tentokrát v minimalistickom scénickom poňatí. V Experimentálnom priestore Holičstvo sa predstaví divadlo o 19.00 s dvoma jednoaktovými komédiami A. P. Čechova – Pytačky a Medveď. V oboch týchto Čechovových dielach malicherné priepasti vo vzťahu muža a ženy preklenie vzájomná náklonnosť hlavných postáv. Streda, 21. mája Stredajší program festivalu otvorí o 9.30 Michal Cocuľa, ktorý v Podduklianskej knižnici vo Svidníku predstaví svoju knihu Príslovia i hádanky od deda i babičky. Následne, o jedenástej, sa budú vo svidníckom Gymnáziu duklianskych hrdinov konať dve prednášky. Jedna o Spolku rusínskych spisovateľov a druhá o rusinistike – jazyku, literatúre, histórii karpatských Rusínov transformovaných do obsahu bakalárskeho, magisterského a doktorandského študijného programu Rusínsky jazyk a literatúra. O 14. hodine si v Roztokách (okres Svidník) návštevníci festivalu budú môcť prehliadnuť Ľudový dom. V roľníckom dome s hospodárskou časťou – obytnej stavbe Lemkowského typu zo začiatku 20. storočia sa praktickou formou dozvedia o každodenných starostiach i radostiach Rusínov žijúcich v neľahkej pred- a medzivojnovej dobe.

Už o týždeň vám predstavíme ďalšiu časť programu Rusínskeho festivalu 2014.

Dozviete sa, čo sa na festivale bude diať vo štvrtok a piatok.

Pre viac informácií navštívte web festivalu na stránke www.rusinskyfestival.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Milan Majerčík

Dve zbojnícke z Hrochote

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV