3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Heligonkári v Preseľanoch
Heligonkári v Preseľanoch
333231302928272625242322212019181716151413121110987654321

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Heligonkári v Preseľanoch

28. 04. 2014
Preseľany, Kultúrny dom

V poslednú aprílovú sobotu 26.apríla 2014 sa v kultúrnom dome v Preseľanoch uskutočnilo stretnutie heligonkárov. Nielen zo Slovenska, ale aj z Moravy a mohlo byť právom nazvané Medzinárodným stretnutím heligonkárov, ktoré bolo už po piaty krát. Za daždivého a aj trochu studeného počasia sa schádzali účinkujúci zo všetkých kútov Slovenska, z Oravy, Kysúc, z Fačkova, východného Slovenska, južného Slovenska, aj domácich a z blízkeho okolia, aby sa ukázali návštevníkom so svojím umením a krásnym hudobným nástrojom. Najskôr sa bolo treba „popýšiť“ tou svojou heligónkou, povykladali ich na javisko na obdiv všetkým a veru bolo čo obdivovať. A všetky – staršie i mladšie – vyleštené, vyblýskané, len tak žiarili.

  Slávnosť začala spevom mužskej speváckej skupiny LIDOVEC zo Solčian s predvedením niekoľkých piesní zo svojho repertoáru zborovo. Zaspievali aj jednu pieseň v triu v prekrásnom podaní trojhlasne. Bol to pôžitok počúvať. Potom už starosta Preselian Juraj Trsťan privítal prítomných aj účinkujúcich a zaželal im príjemné popoludnie pri krásnych tónoch heligóniek. Zišli sa tu muži, mladší aj starší, ale aj deti, ktorým heligónka učarovala a venujú sa jej s plnou zodpovednosťou a zanietením. A bola tu aj jedna mladá žena, Vlasta Mudríková, ktorá zahrala veľmi pekne a ešte krajšie zaspievala svoje piesne. Druhá mladá žena, vlastne ešte dieťa Klaudia Rybárová zaspievala za doprovodu svojho otca Jozefa s nadšením pre folklór a ľudovú pieseň. Boli to hrejivé pocity, lebo ovládať heligónku bývalo doménou mužov a tu hľa, žena s heligónkou a krásnym hlasom. Právom si vyslúžili mohutný aplauz. Bolo to bez prídavku, lebo ich ďalšie vystúpenia kolidovali s termínmi dnešného vystúpenia. Vystúpila Ťažká muzika z Terchovej ako hosť najvzácnejší so svojím tradičným repertoárom (mimochodom, už zapísaná do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO) a  po  skončení sa tiež ponáhľali na ďalšie vystúpenie, ktoré ich v tento deň ešte čakalo.

  Počuli sme zvuky heligónok mladšej výroby, ale aj starších so svojím charakteristickým hlasom, počuli sme piesne z Kysúc, Fačkova, Dolnej Strehovej, Cabaja-Čápora, Stakčína, Preselian, Dežeríc, Kysuckého Lieskovca, Turzovky, ale aj z poza rieky Moravy, z Brusného v Zlínskom kraji, na rozhraní Valašska a Hanej. Bolo čo počúvať a môžem povedať, že mal kto počúvať, pretože kultúrny dom bol malý pre toľkých záujemcov.

  Heligónka zažíva renesanciu. Kedysi bola málo uznávaná, hoci ako ľudový nástroj nahrádzala viacero hudobných nástrojov a bola neodmysliteľnou súčasťou dedinských zábav. Nebola jej venovaná taká pozornosť, ako by si zaslúžila. Dnes sa jej venuje toľko pozornosti, ako si právom zaslúži. A spýtajte sa hociktorého heligonkára – žiaden  nedá na svoj nástroj dopustiť.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Mostar Brezno

Mocila som konope

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV