3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Speváčik Slovácka 2014
Speváčik Slovácka 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Speváčik Slovácka 2014

30. 04. 2014
Nezadané, Poddvorov, Morava

  Obec Starý Poddvorov pri Hodoníne bola na Bielu sobotu v spolupráci s Agentúrou AV organizátorkou a usporiadateľkou 20. ročníka regionálneho kola speváckej súťaže ľudových piesní o postup do súťaže Moravský speváčik v Kroměříži. Je to súťaž mladých talentov, ktorá dovoľuje účasť iba určitej vekovej kategórii a ktorá družobne nadviazala spoluprácu s naším Slávikom Slovenska, ktorého garantom je Peter Dvorský. No a musím hneď na úvod napísať, že keď počujem či čítam Slovácko, zbystrím pozornosť, pretože tento región Moravy je taký príťažlivý a okúzľujúci, že sa mu nedá odolať. Pri pomyslení, že si tam pozrieme nádherné kroje a vypočujeme krásne ľudové piesne, sme prijali pozvanie na toto podujatie.

  V kultúrnom dome v strede obce sa to len tak hemžilo speváckymi talentami a ich príbuznými, ktorí pomáhali svojim ratolestiam vystrojiť sa do krojov. Do krojov krásnych,  starostlivo upravených, bez jedinej chybičky. Nervozita príbuzným zväzovala ruky pri uviazaní zástery, či priväzovaní rukávcov, pri viazaní mašle cez pás dievčaťa alebo pripínaní parádnych stúh na ľajblík mládencom. A pri pohľade na tú krojovanú krásu sme si v civile pripadali ako chudobní príbuzní v bohatom meste.

  Zazneli zvuky cimbalovej muziky a porotca Jiří Holásek zaspieval baladickú pieseň „Stojí Jano u potoce, umýva si z krve ruce...“ krásnym hlasom, aby navodil správnu atmosféru tohto podujatia. Organiazátor Antonín Vrba predstavil členov odbornej poroty, ktorej predsedal horňácky primáš a spevák Martin Hrbáč  a potom  starostka obce (s pekným menom) Drahoslava Veselská  zahájila súťaž spevákov povzbudivým slovom. Po nej už nastúpili súťažiaci. Doprevádzala ich cimbálová muzika Mateja Kůrečku a Horňácká cimbálová muzika Romana Sokola. Hlásky to boli anjelské, piesne nádherné a veru bolo nám ľúto poroty, ktorá mala správne vybrať tých najlepších do postupu. Speváci sa nám predstavili nielen ako výborní speváci, ale aj ako nadaní tanečníci moravského verbunku, ktorý je už zapísaný v zozname európskeho nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Zatancovali, zakrepčili, svoje hlásky predviedli v ľudových pesničkách Sláviček zpívá, Sobotěnka s nedělúJede šohaj z Kyjova, má koníčka šimla, Ani ňa, má milá, neznáš, Na prostred Dunaja vyrostel strom, do falešnej lásky udeřil hrom, Vyletěla křepelenka z prosa,  Keď sa dívča vydávalo, a v ďalších krásnych piesňach, ktoré zožali veľký úspech medzi obecenstvom.

  Na začiatku podujatia sa mi zdalo, že medzi účinkujúcimi mladými ľuďmi panuje trochu nervozity, ale opak bola pravda. S veľkou suverenitou sa predviedli na javisku. A porote nebolo čo závidieť, mala veľmi ťažkú prácu, pretože bol problém vybrať to najlepšie. Ale aj tu pozorné ucho poroty zapracovalo a určilo tých šesť najlepších z najlepších.

  Pre účinkujúcich to bola súťaž, boj o postup, pre nás, návštevníkov to bola príležitosť vypočuť si krásne piesne, krásne hlasy a vidieť krásne kroje. Všetci chlapci a dievčatá boli víťazmi, aj keď sa do postupu nedostali. Ukázali a predviedli kus svojho umenia, veľa lásky k svojej ľudovej piesni a ľudovej kultúre. A za to im patrí veľké poďakovanie. Bol to zážitok, na ktorý sa nezabúda a ktorý ostáva v srdci navždy.

 

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH ONDREJA MOLOTU

Jaj Anicka, Anicka...

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV