3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na tom solčanskom Lidovci
Na tom solčanskom Lidovci

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Na tom solčanskom Lidovci

05. 05. 2014
Solčany, Dom kultúry

  V prvú májovú nedeľu 2014 bola v Solčanoch pri Topoľčanoch taká malá slávnosť. Nuž píšem „malá“, ale ona bola robená s veľkým nadšením a veľkým srdcom. Mužská spevácka skupina LIDOVEC „krstila“ svoje prvé CD-čko, ktoré pomenovali „Na tom solčanskom Lidovci“. Preplnená sála Domu kultúry bola zvedavá na výsledok práce speváckej skupiny mužov, ktorá robí obci veľkú slávu. Treba vari na začiatok povedať, že mužská spevácka skupina LIDOVEC (názov skupiny prevzali od neďalekého kopca pri Solčanoch, ktorý bol miestom ich letných i zimných detských zábav) vznikla iba pred tromi rokmi. Začiatkom roku 2011 sa dala dokopy skupina spevavých nadšencov s túžbou, ktorá sa im splnila, že budú spievať a robiť radosť svojim poslucháčom. Tvrdá práca pri nácvikoch a výbere piesní dala dokopy repertoár, ktorý poteší každé srdce, túžiace po ľudovej piesni. Za tri roky sa stali takou populárnou speváckou skupinou, že kalendár ich podujatí je zaplnený a oni sa svojmu koníčku upísali natrvalo. Ale nedalo by sa to robiť bez podpory rodiny. Vystupujú na mnohých podujatiach svojho okresu, ale aj na celoštátnych folklórnych slávnostiach a aj v zahraničí. A čo je dôležité, počúvať takýto spev je ako lahôdka pre dušu a potešenie srdca.

  Svoje úsilie v speve spečatili v týchto dňoch vydaním svojho prvého profilového CD-čka, ktoré práve v tento deň prezentovali v Dome kultúry a slávnostne uviedli do života. Ako inak, samozrejme slivovicou (a nešetrilo sa), ktorá rozvoniavala po celej sále. CD-čko  „pokrstil“ starosta Solčian Ing. Juraj Soboňa s vedúcim skupiny Mariánom Veverkom. Muži sa predviedli na javisku piesňami z tohto nosiča za doprovodu akordeónu Mariána Veverku a za doprovodu Ľudovej cimbalovej hudby Ladislava Broďániho. Počuli sme piesne „Veje vietor, veje“,  „Nebudem sa ženiť ešte“, „Včera týždeň som sa oženil“, „Ja do hory nepôjdem“, „Na tom solčanskom Lidovci“ a ďalšie a ďalšie a ako hosť zaspievala Iveta Kmeťová „Načo ste ma mamko má, načo ste ma mladú vydávali“ a bolo to vhodné spestrenie tohto podujatia. Musím tiež pripomenúť, že záver spevu patril krásnym hlasom sólistov skupiny Mariánovi Veverkovi, Jaroslavovi Hačkovi st. a Milošovi Klačanskému s prekrásnou piesňou „Kreše mlynár, kreše kameň...“ s podporou spevu celej skupiny, ktorá si u obecenstva vyslúžila aj prídavok.

  Treba povedať, že slávnosť uvedenia nového CD zorganizovali obec Solčany, Tribečské osvetové stredisko v Topoľčanoch, Občianske združenie Lidovec a MO MS v Solčanoch.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Gurolu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV