3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podjavorinské folklórne slávnosti
Podjavorinské folklórne slávnosti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podjavorinské folklórne slávnosti

13. 05. 2014
Lubina, Amfiteáter na vrchu Roh

V sobotu 10.mája bol krásny čas a  z vrchu Roh  v Bielych Karpatoch bol nádherný výhľad na myjavské kopanice a na Veľkú Javorinu. Príroda v tomto kraji je akoby stvorená na oddych, tu akoby išiel čas trochu pomalšie, nenáhlivo a prostredie je tu akési útulnejšie. Hory nás prijali nežne a láskavo, vôňa lesa a rozkvitnutých lesných jahôd nás vítala omamne a úprimne a my sme sa zrazu ocitli v dávnom čase. Tu na vrchu Roh je amfiteáter, veľký a krásny kultúrny stánok, na ktorom sa v  tento deň uskutočnil už druhý ročník Podjavorinských folklórnych slávností. Tak ich nazvali organizátori z obcí Lubina a Bzince pod Javorinou za spolupráce Trenčianskeho osvetového strediska Trenčín a Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región. K vystúpeniu folklórnych skupín a súborov povolali svojich najbližších, ba aj priateľov z  Moravy a hostí z ďaleka. V programovom bloku nemohli chýbať deti so svojimi vystúpeniami, či už to boli deti z domácich súborov alebo  spoza Veľkej Javoriny. Vystúpilo tu celkom 14 súborov.

  Starostovia obcí Lubina (Ing. Martin Beňatinský) a Bzince pod Javorinou (Ing. Pavel Bahník) zahájili festival. Len sa to tak hemžilo krásnymi krojmi žien a mužov, ale aj detí.

Bledomodrá farba mužských krojov  z  podjavorinského regiónu a tmavomodrá farba myjavského ženského kroja sa miešali s červenočiernym krojom šuhajov z Moravy, z  Boršíc u Blatnice a z Horného Němčí a s bledým súknom mužov zo Strání. Bola to prehliadka krásy a čistoty nádherných krojov moravských i slovenských, ktoré svietili v slnečných lúčoch.

  V prvom bloku začala svoje vystúpenie Folklórna skupina Javorinka z Miškech Dedinky. Ženy speváckeho súboru zo Bziniec pod Javorinou a speváckeho súboru Dolinka z Hrušového zaspievali piesne svojho repertoáru a po nich FS Kasanka z Moravského Lieskového ukázala kúsok tradície zo svadby s nevestou a ženíchom a duchnárkami. Folklórny súbor Brezovan z Brezovej pod Bradlom ukončil svojím tancom a spevom prvý blok programu „Naši najbližší“ a po nich nasledoval detský blok. Deti zo súboru Javorinka z Miškech Dedinky sa popasovali s rúcaním májov, deti z Horného Němčí sa zahrali na stárka a stárku tak ako dospelí a po nich sa predstavili deti zo Bziniec pod Javorinou a DFS Kornička z Trenčína s krásnym pásmom tancov, spevov a hudby.

  V treťom bloku „Priatelia z Moravy“ sme počuli spev mužov zo speváckeho zboru Boršičané z Boršíc pri Blatnici. Folklórny súbor Horněmčí z Horného Němčí  ukázal okrem tancov a spevu aj krásny mužský kroj  s modrou výšivkou na tmavých nohaviciach a                                                     veľkou vyšívanou kvetinou na tmavom ľajblíku s červenou aplikáciou. A folkloristi z FS Javorina zo Strání sa predstavili s programom „pod šable“ v krásnych bledých kabaniciach a nohaviciach. Potom už prišli na rad hostia, FS Chotár Prestavlky  pripravil „bál“ so spevmi a tancami, FS Družba z Trenčína zaspieval a zatancoval tance zo svojho regiónu i z Myjavy a FS Vranovčan z Vranova nad Topľou zatancoval východniarske tance, čiernobiely svet, aj cigánske tance. A bol to program, na ktorý sa dalo pozerať, aj keď sa už slnko kotúľalo k západu.

  Minulý ročník sa mi nepodarilo vidieť, ale po zhliadnutí tohoročného programu som dospel k presvedčeniu, že Podjavorinské folklórne slávnosti sú krásnym podujatím v ešte krajšom prostredí, umocnené pekným počasím. Organizátori chceli ukázať svoje tradície a krásne kroje, ba aj ľudové remeslá sa tu prezentovali a vynovený amfiteáter nás prijal s otvorenou náručou. S dobrým pocitom a  spokojnosťou sme odchádzali z tohto podujatia plní zážitkov a nadviazaných priateľstiev.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Rusini v levocskych vrchoch

Ach, boze myj premilenyj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV