3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rusínsky festival 2014 začína!
Rusínsky festival 2014 začína!

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Rusínsky festival 2014 začína!

19. 05. 2014
Svidník

Rusínsky festival 2014 má pre svojich návštevníkov pripravený bohatý a rôznorodý program. Rozhodne sa oplatí navštíviť Experimentálny priestor Holičstvo. V pondelok o 19. sa tam odohrá beseda s Fedorom Vicom, ktorý porozpráva nielen o perzekúcii svojej osoby počas normalizácie; v utorok o 19. na rovnakom mieste vystúpia herci z Divadla Alexandra Duchnoviča s dvoma jednoaktovými komédiami A. P. Čechova – Pytačky a Medveď. V oboch týchto Čechovových dielach malicherné priepasti vo vzťahu muža a ženy preklenie vzájomná náklonnosť hlavných postáv. V piatok o 17.00 sa v koncertnej sále ZUŠ vo Svidníku predstaví divadelný Etno klub „Odnjate od zabuca“ Kocur zo srbského Vrbasu s hrami Ostrý uhol a Pán Lovec. Večer, na hlavnom pódiu festivalu v areáli svidníckeho amfiteátra sa predstavia aj dva hudobné klenoty. O 21. hodine vystúpi Orkiestra św. Mikołaja, ktorá už roky patrí medzi to najlepšie, čo poľský folk ponúka. Pre kapelu je charakteristický akustický zvuk a osobité vokálne techniky, hudbu inšpirovanú slovanským folklórom spája s neobyčajným strunovým a dychovým sprievodom. O desiatej večer vystúpi Luiku – kyjevský projekt, ktorý spája world music a tanečnú hudbu v jeden celok. Výsledkom je živé vystúpenie, ktoré útočí na primárne tanečné inštinkty poslucháčov. Víkendový program o 17. odštartuje najmladšia generácia folklórnych nadšencov. Postupne sa predstavia deti z folklórnych súborov zo Svidníka a okolia – Makovička, Šariš, Chemloňáčik a žiaci materských a základných škôl vrátane ZUŠ vo Svidníku. Hlavným lákadlom bude v sobotu SĽUK. Večerný program uzavrú predstavením Tanec medzi črepinami. Príbeh je postavený na predstavách hlavného hrdinu, ktorý znovu prežíva významné okamihy svojho života, zhmotňuje si svoje sny a spomienky. Námet Mareka Ťapáka pretavený do silných emócií, temperamentných i poetických tanečných obrazov – krehkosti lásky, sily túžby, bolesti odvrhnutia, horkosti i krásy poznania. V nedeľu sa rozhodne oplatí navštíviť vystúpenie PUĽS-u Duša plná ľudí, v ktorom sa jeho tvorcovia odhodlali ukázať jedinečnosť „rusnackej“ nátury, radosti, sily, energie, ale hlavne odhodlania preklenúť akékoľvek prekážky v živote. Cieľom predstavenia je predstaviť Človeka, ktorý ľúbi, teší sa s priateľmi, je hrdý, ale láskavý, niekedy neprístupný, ale predovšetkým vo chvíľach zábavy emočne nespútaný. Festival je naozaj pre všetkých V duchu hesla podujatia „od Rusínov pre všetkých" sa organizátori festivalu rozhodli jeho návštevníkov obdarovať. Vstupné na všetky podujatia Rusínskeho festivalu 2014 bude len za úsmev, aby dobrá nálada sprevádzala všetkých, ktorí si prídu vychutnať festivalovú atmosféru.

Pre všetkých, ktorí nebudú mať možnosť zúčastniť sa festivalu osobne, bude v piatok spustený on-line prenos na webe rusinskyfestival.sk/live. Festival sa tak priblíži fanúšikom rusínskej kultúry žijúcim mimo východného Slovenska.

 

Úvodné foto: Rusínsky festival 2014 (fotografia a dizajn: Branislav Šandala)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK MARKOVEC RICHVALD

Ej co se cerveneje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV