3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Lidovec v Solčanoch mal hostí.
Lidovec v Solčanoch mal hostí.

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Lidovec v Solčanoch mal hostí.

12. 06. 2014
Solčany

  Mužská spevácka skupina Lidovec zo Solčian pri Topoľčanoch vznikla len pred tromi rokmi ako túžba mužov, ktorým spev bol milenkou a spev v speváckej skupine snom. Dvanásť udatných mužov, ako dvanásť apoštolov sa dalo dokopy pod vedením Mariána Veverku aj ako harmonikára skupiny a  dali dokopy repertoár ľudových piesní. Chuť, odvaha a snaha posúvala spevácku skupinu stále viac a viac dopredu, spievali svojim Solčancom na oslavách a kultúrnych podujatiach a kvalitou sa tak preslávili, že dnes zapĺňajú javiská a pódiá na blízkom aj na vzdialenejšom okolí. A sú stále viac a viac žiadanejší.

  Svoj repertoár poskladali z piesní domácich, charakteristických pre Solčany, aj keď sa zdá, že niektoré piesne sú „doma“ aj v iných regiónoch, ale prejav a hudobné „aranžmá“ akoby piesne zaradili práve do Solčian. Bola radosť počúvať ten spev a spevný prejav, aj keď sa prejavovali mohutné hlasy zdatných mužov, ale vyzeralo to, ako by to patrilo k tomu. Všetci muži v kroji, biele košele so širokými rukávmi s bielo-červenou výšivkou, čierny ľajblík a nohavice, zapasované do tvrdých sár čižiem, to patrí u nich k úcte k svojmu kroju.

  V sobotu 7.júna 2014 si Lidovci pozvali do Solčian hostí. V kultúrno-zábavnom programe pred obecným úradom vystúpili skupiny a sólisti, ktorí sú so Solčancami v akomsi družobnom a priateľskom vzťahu. Keď boli pred dvomi týždňami na Morave v Ostrožskej Novej Vsi hosťami tamojších folkloristov, prizvali si ich zas oni do Solčian, aby spestrili programovú štruktúru tohto podujatia. A veru spestrili nielen spevom a prejavom, ale aj krásnym krojom mužov a žien.

  Ale aby som nezabudol na tých všetkých, čo vystupovali, lebo aj to sa stáva pri pohľade na  krásu krojov, ktoré sa tu prezentovali, pôjdem po poriadku, ako bola programová štruktúra zostavená. Lidovci na úvod zaspievali piesne zo svojho repertoáru, ktoré už majú nahraté na CD nosiči a naladili prítomných účastníkov „na ľudovú nôtu“. Aj domáca ženská spevácka skupina Lišnianka zaspievala v krásnych solčianskych krojoch (škoda že boli ženy bez čepcov, tie ku kroju vydatej ženy vždy patria). Svoj repertoár by mali rozšíriť aj o piesne domáce, majú vari z čoho čerpať. A potom nám zahral na heligónke mladý, iba 9-ročný Matúško Hodás z Kysuckého Lieskovca ako virtuóz piesne nielen ľudové, ale aj populárne, ktoré s ním obecenstvo spievalo. Muži z Mužskej speváckej skupiny Krásavci z Ostrožskej Novej vsi sa ukázali ako dobrí speváci, ale aj ako dobrí vinári, ktorí si ctia plody svojej práce   vo vinohrade. Ich ženská spevácka skupina (neviem či sa volali Krásavice, ale aj keď nie, boli také) zaspievali piesne zo svojho Slovácka. Boli určite spestrením podujatia nielen spevom, ale aj krásnym krojom. Folklórna skupina Kamenec z Machuliniec nám ukázala scénický program zo svojho kmeňového repertoáru s piesňami, slovom a prekáračkami.

  Boli sme svedkami aj malej a milej udalosti, akoby mimo programu. Matúško Hodás odchádzal domov, lebo v nedeľu mal prvé sv. prijímanie a speváci z Lidovca mu splnili želanie. Zaspievali mu pieseň „Kreše mlynár, kreše kameň...“, ktorú majú na svojom CD-čku a ktorá patrí k tým najkrajším a najvydarenejším na tomto nosiči. Matúško si ju vypočul na pódiu so spevákmi a pohľad na malých folkloristov s dospelými spevákmi bol dojímavý.

  Po skončení folklórneho programu vyhrávala dychová hudba Nedanovčianka na počúvanie a vari aj do tanca. Bolo to podujatie prekypujúce láskou k ľudovej piesni a k ľudovým tradíciám a bolo vydarené. Krásne počasie sa ešte viac podpísalo pod úspešnosť akcie.

 

Text a foto: Milan Hlôška

                                                                                                           

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vazec

Hrabaj diefca, hrabaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV