3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Sestry Bacmaňákové
Sestry Bacmaňákové

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Sestry Bacmaňákové

18. 06. 2014
Oščadnica

Sestry Bacmaňákové pochádzajú z obce Oščadnica a už odmalička sa venujú folklóru. Prostredníctvom hry na heligónku a spevom sa venujú zachovávaniu tradícií našich predkov. Hrávajú na rôznych heligonkárskych prehliadkach, svadbách, oslavách, firemných akciách, recepciách a iných podujatiach ako duo, trio alebo skupina. Keď sestry Evka a Lenka spustia svoju hru na heligónkach, na ktorých sa naučili hrať samé, človek cíti zimomriavky po celom tele. A úžasné je, že svojou hudbou a spevom očaria ľudí všetkých vekových kategórii. V ich hre a výraznom speve cítiť charizmu a obrovskú lásku k hudbe . A možno preto sa často pri ich hre a speve človek pozastaví a na pár minút zabudne na túto rýchlu a uponáhľanú dobu. Staršia generácia si nostalgicky zaspomína na časy svojho detstva a mladosti, mladých ľudí možno napadne myšlienka aké to muselo byť, keď sa ľudia v minulosti len tak stretli a spolu si zahrali a zaspievali.....
Hoci dnes už takmer vôbec po poliach a roliach nepočuť ozveny krásneho spevu mužov a žien, sestry Bacmaňákové nezabudli na svoje dedičstvo po predkoch a posúvajú ďalej krásne kultúrne bohatstvo slovenského národa.

 

Úryvky z odpovedí: 

 

Sestry Bacmaňakové aké boli Vaše začiatky?
Pochádzame z obce Oščadnica a folklóru sa venujeme už viac ako 20 rokov. Začínali sme v miestnom detskom súbore v Oščadnici ako tanečníčky a speváčky, časom sme účinkovali aj v drevenej muzičke súboru (Evka husle-kontra, Lenka husle-primáš).

 

Od kedy sa venujete spevu a hry na Heligónke?

K folklóru sme sa dostali ako deti na kástingu do DFS Oščadniča. Vďaka vedúcej súboru a aj našim rodičom sme súbor aktívne navštevovali celé roky, učili sme sa nové tance, piesne a láska k folklóru s nami stále rástla. Folklór je súčasťou nášho života, niekedy máme pocit, že sme sa s krpcami narodili :) život bez folklóru si už nevieme ani predstaviť. Po Oščadničke sme navštevovali súbory ako FS Drevár a FS Račan. Neskôr sme samé začali učiť hrať na heligónku. Ako duo sestier Bacmaňákových však účinkujeme len tri roky.

 

Zaiste ste absolvovali aj zahraničné zájazdy, na ktoré si rádi
spomeniete?
So súbormi sme precestovali mnohé krajiny ako Mexiko, Turecko, Srbsko, Chorvátsko, Česko, Poľsko a i. Na cestách sme prežili mnoho pekných zážitkov.
Jeden z najkrajších je z Chorvátska. Bol to náš prvy "veľký" zahraničný výlet s DFS Oščadničkou, boli sme vtedy ešte malé deti. V obci Fužine sme okrem peknej dovolenky krstili prvé CD detského folklórneho súboru. Bol to veľký zážitok malých ľudí :) :)

 

Kde Vás môžme stretnúť tento rok, Vaše vystúpenia počas folklórneho leta?
Vystupujeme počas celého roka na rôznych folklórnych podujatiach, svadbách, oslavách, plesoch. a i., Zúčastňujeme sa aj na heligonkárskych podujatiach po celom Slovensku. Náš repertoár tvoria piesne z celého Slovenska, ale nájdu sa tam aj piesne z Moravy, Čiech a Poľska. V týchto krajinách aktívne hrávame a taktiež sme účinkovali v niektorých miestnych TV reláciách.

 

Čo odkážete mladým, začínajúcim muzikantom, spevákom?
Slovensko má krásnu a bohatú kultúru, ktorú šíria mnohé folklórne súbory, ľudové hudby, sólisti, inštrumentalisti a i.Máme mnoho aktívnych folklóristov starých aj mladých, ktorý nezanevreli na slovenský folklór. Zdedili sme po predkoch krásny dar, na ktorý môžeme byť pyšný.

Preto aj my patríme k tým, ktorí šíria ďalej krásne kultúrne bohatsvto slovenského národa.

 

V mene Redakcie www.jankohrasko.sk Vám prajem veľa úspešných vystúpení, zdravia, šťastia a pohody vo folklórnom živote.

 

Web: heligonkakysuc.webnode.sk

Fc: Heligónka Kysúc - Sestry  Bacmaňákové

Autor a foto: Sestry  Bacmaňákové

Spracovala: Ľudmila Hricková

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Ondavanka Kladzany

Prisli mi ohledi, stanuli na vrata

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV