3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny festival seniorov 2014 Petrov
Folklórny festival seniorov 2014 Petrov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Imro Oravec (Imi)

Imi K folklóru som pričuchol v roku 1973 v súbore Dargov kde som tančil 12 rokov. Od roku 2003 účinkujem v seniorskom kolektíve Omladina. Obľubujem región Detvy, asi v minulom živote som tam žil. Hudba a pesničky sa mi páčia z celého Slovenska....

Folklórny festival seniorov 2014 Petrov

18. 06. 2014
V moravskej obci Petrov

Tak sme sa stretli. Niektorí po prvý krát, niektorí starí známi, všetci však s obrovskou radosťou, nadšením, srdečnou náladou s riadnou chuťou rozdať sa všetkým. Kedy, kde, kto a ako to sa Vám moji milí čitatelia budem snažiť priblížiť v niekoľkých riadkoch , vetách, stranách. 

Odpoveď na prvú otázku je vcelku stručná. 31.5.2014 na XIV. Folklórnom festivale  „ Seniori 2014 „ , ktorý organizovalo Folklórne združenie regiónu  Strážnicko – Veselsko -  Horňácko, v spolupráci s Folklórnym združením Českej republiky a s obcou Petrov.

Kde? Predsa v moravskej obci Petrov, presnejšie s jej ozdobou zapísanou medzi turistami , ako  unikátnou pamiatkovou rezerváciou Českej republiky,  súborom vinohradníckych stavieb , ktoré vznikli ešte kedysi v 15.storočí ako úkryty obyvateľov v období dobyvateľských vojen. Samozrejme, že slúžili v tomto vinárskom kraji na úpätí Bielych Karpát , ako vínne pivničky dômyselne postavených , spravodlivo a citlivo rozmiestnených na svahovitej časti ovocného sadu v tesnej blízkosti obce Petrov. Prašné cestičky vedú ku každému „ sklípku „ , ktoré sú vymaľované na snehobielo, sokle sú ponatierané indigovou modrou, v strede priečelia pivničky sú vstupné vráta, ktoré sú z ťažkého a tvrdého dreva, majú na sebe patinu času, nad týmito okovanými a úchvatne tajuplnými vrátami sú na niektorých pivničkách ornamentálne maľby, vo všakovakých farbách, ktoré vytvárajú náladu sviežosti, radosti a pohľad do duše človeka vlastniaceho túto , konkrétnu pivničku. Klopeme na bránu pivničky, otvára nám jej majiteľ Pavlík Tomanovský, s ktorým sa okamžite zvítavame, ako keby sme sa boli len včera rozišli. V  prvej miestnosti pivničky, ktorá slúži na posedenia, pri výbornom vínečku. Pavlík nás hneď ponúka svojim produktom. Priznám sa vo vínach sa nejako veľmi nevyznám, ale príjemná,  pre mňa nedefinovateľná vôňa, zlatistý lesk odrážajúci lúče slniečka a lahodná chuť úvodného vínečka ma upútala.  Ale poďme od vína k ľuďom, aj keď sa mi toto spojenie nesmierne páči, pretože víno odjakživa bol spoločenský nápoj, pri ktorom sa nadväzovali priateľstvá, pri ktorom sa uzatvárali obchody, pri ktorom vznikala láska. Po úvodnom trúnku, sa stretávame s organizátormi tohto festivalu Táničkou Pálenskou, ak niekde túto famóznu ženu stretnete, musíte sa zahľadieť do jej očí a zabudnete čo ste vlastne chceli. Samozrejme na tomto podujatí nemôže chýbať folklorista telom, aj dušou, pán s prešedivelými fúzikmi, večne optimisticky naladený, ktorého stretnete často aj na slovenských folkloristických akciách, ktorý má na slávnostiach v Detve hádam už tridsať rokov prenajatý dom, s ktorým sa dá porozprávať nielen o folkloristickej histórii, ale aj o súčasnosti, je to Jurko Tománek. Veľmi srdečne sa zvítavame, sú to ľudia, ktorých mám veľmi rád, ktorý sršia nadšením, srdečnosťou, ochotou pomôcť, sú to jednoducho kamaráti. Kto ich pozná dá mi určite za pravdu v mojich tvrdeniach.

Cesta z Košíc nám, malilinkej skupinke reprezentantov z východu ubiehala v rozhovore s mojimi oveľa mladšími kolegami, ktorí sú členmi folklórneho kolektívu Košičan. Chcel by som niektorým ozrejmiť pôvod a hlavne vznik tohto mladého kolektívu. Folklórny súbor Košičan vznikol vyslovene pre ľudí, ktorí prestali tancovať v mládežníckom súbore, folklór a pohyb im stále chýba, ale pri plnení rodičovských povinností sa nemôže tak často zúčastňovať nácvikov a vystúpení. Tak vznikol tento kolektív na báze naďalej pôsobiť vo folklóre,  na myšlienke  odreagovania sa a urobiť niečo pre svoje telo a dušu. Vekové zloženie je od 25 rokov až do 60. Cestou do Petrova Prechádzame prakticky celým Slovenskom, prekrásne pohoria striedajú lány polí, roztrúsené dedinky, obce a mestečká sa plynule striedajú od Východného Slovenska, cez stredné, malebnú Poľanu, Ponitrie, v diaľke je pozoruhodný slovenský Rím so svojimi majestátnymi vežami kostolov, stúpame do miernych kopcov Karpát, Senica, Skalica a hľa nejaká hranica, ktorú ktosi, kto nemá rád ľudí a folklór ako taký, postavil, lebo neviem čo chcel oddeliť územia? Lenže ľudí, ktorých niečo spája sa rozdeliť nedá. Pretože títo ľudia majú nielen rozum , ale majú aj cit a dušu, a čo je hlavné vedia si jeden druhého nesmierne vážiť.  Je to okrídlená veta, že folklór nepozná hraníc. Prichádzame do campingu v Strážnici, nejaký ľudia si užívajú pekné slnečné ráno pri kávičke, alebo pivečku, spoznávame sa. Seniori folklórneho súboru Váh z Liptovského Mikuláša. Na parkovisko prichádzajú autá s označením DT, heligonkári a Kmotričky z Detvy.  Všetci sa presúvame do Petrova – Plže, kde je medzi malebnými pivničkami javisko, sú tu lavice stoly, dobrí ľudia, je to miesto kde bude prebiehať tento nie najväčší festival, ale duchom velikánsky seniorsky folklórny festival.

Ach nejako som sa rozpísal a ešte mi chýba odpoveď na ďalšiu časť otázky kto? Tak ja tieto kolektívy vymenujem tak ako nasledovali v programe. Výhonek Opava,   Slovácký súbor Šafrán Brno s cimbálovou muzikou Sylván,  Pozdní sběr Napajedla a muzika Rováš,   folklórny súbor  seniorov OLŠANY Orlová ,  senior klub DRUŽBA Trenčín,  Folklórny súbor  Košičan , folklórny súbo Spinek Vnorovy a cimbálová muzika  Růža  ,Old Stars Břeclav, Seniori folklórneho súboru Váh  Liptovský Mikuláš, Kmotry a kmotrovia z Detvy, folklórny súbor  Burinka z Bratislavy. Toto sú kolektívy , ktoré účinkovali pod košatými stromami, v príjemnom prostredí vínnych pivničiek, na javisku, ktoré obkolesovali sediaci a zabávajúci sa diváci. Nič pompézne, nič škrobené, účinkujúci medzi divákmi a diváci medzi účinkujúcimi. V tomto spokojnosťou a oduševnením nabitom prostredí , mi to pripomenulo, detské navliekané korálky, ktoré svojou pestrofarebnosťou a všakovakosťou, zdobili krky hrajúcich sa dievčat, ktoré svojou nápaditosťou chceli upútať a prejaviť svoj zmysel pre krásu. Tak aj v tomto útulnom prostredí sa striedali farebnosťou, pôvodom, úžasní ľudia odetí do pamätihodností našich predkov.

 

 „DYŽ UŽ SME SA ZEŠLI, TOŽ SI ZATANCUJEM, ZAZPÍVÁME, SKLENIČKU SI SPOLEM DÁME…“

Postupne sme sa na javisku vystriedali všetky kolektívy, navzájom sme sa povzbudzovali , hecovali. Postupne sa vytvárali vôkol javiska debatné krúžky, v ktorý sa spomínalo, uvažovalo čo bude a ako je, výbuchy smiechu sa ako vodotrysk vo fontáne , kde tu ozývali pri nejakých vtipoch , ale veselých príhodách. Nikde nechýbala dobrá nálad, trocha vínečka. Konečne sa  tu stretli ľudia rovnakého zmýšľania, rovnakej záľuby, rovnakej krvnej skupiny. Program trval dosť dlho, ale každý v pohode zotrval na svojom mieste, bavil sa, každý či už divák, alebo účinkujúci prežíval počas takmer 5 hodinového maratónu spevov, tancov a muziky, uvoľnenosť, dobrú náladu dobrý pocit na duši. Lebo naozaj ten náš milovaný folklór vie naozaj ľudí spájať.  Po programe ešte sa dlho vyspevovalo ,zabávalo sa medzi všetkými, pestrofarebnosť presne ako v navlečenej niti s korálkami.  Z pivničiek kde sa účinkujúci prezliekali  do krojov, sa ešte dlho ozývali spevy hádam zo všetkých regiónov Československa. Tu sa prejavil duch seniorov, lebo sme všetko zbúrali, zničili a vyvrátili.  Nie , nie nebola žiadna bitka, zbúrali sme hranice, stretli sme sa ako jedna rodina, ktorej ide len spokojný, radosťou a láskou naplnený spoločný život, život človeka, ktorý bol, je a naďalej ostane človekom. Človeka, ktorý si nesmierne váži svoju minulosť, oprašuje ju a naďalej uchováva, aby v dnešnej globalizácii nestratil svoju vlastnú identitu.

Záverom chcem veľmi poďakovať organizátorom Táničke Pálenskej a Jurkovi Tománkovi, samozrejme aj ďalším spolupracovníkom, ktorí pripravili naozaj jeden krásny, dobrotou a neskutočným priateľstvom opradený festival  folkloristických seniorov. Prajem všetkým Vám veľa zdravia , spokojnosti a dostatok síl do budúcna, aby sme sa stretli veľa krát na podobných festivaloch, alebo aj opäť v Petrove.

Pozdravujem všetkých čitateľov Váš Imro Oravec z Košíc

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

M.Gábor

Hore na Budinej

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV