3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  „Od remesla k tancu“...
„Od remesla k tancu“...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

„Od remesla k tancu“...

03. 07. 2014
Dubnica nad Váhom

45. výročie folklórneho súboru Mladosť z Dubnice nad Váhom

V tomto roku je to už 45 rokov, čo sa skupina mladých, nadšených ľudí združených na pôde vtedajšieho Domova mládeže SOU v Dubnici nad Váhom rozhodlo, že sa verejne predstavia so svojím umením. Tieto vystúpenia dali základ pre vznik úspešného umeleckého telesa – Folklórneho súboru Mladosť.

Svoje výročie sa folklórny súbor Mladosť rozhodol osláviť 28.6. 2014 v Mestskom dome kultúry v Dubnici nad Váhom veľkolepým slávnostným programom s názvom „Od remesla k tancu“.

V súbore som tancovala asi 10 rokov, takže som zažila dve výročia a myslela som si, že poznám každý tanec, každú melódiu. Očakávala som, že ma nemôže na výročí nič prekvapiť, a že sa bude ponášať na predošlé slávnostné programy. To som sa ale riadne zmýlila. Od prvej až do poslednej minúty som v hľadisku sedela so zatajeným dychom a na konci programu som nechcela ani tlieskať, lebo som vedela, že tým sa program definitívne skončí. Počnúc scénou, osvetlením a plynulým dejom, plným humorných vsuviek, bolo toto vystúpenie jedno z najlepších folklórnych akcií, aké som videla.

Tento krásny umelecký zážitok má „na svedomí“  spolupráca vedúceho páru súboru – Braňa Múčku a Lydky Jurigovej a excelentného tanečníka  a choreografa – Štefana Muchu, ktorý si sadol do režisérskeho kresla. Títo mladí ľudia dokázali inšpirovať a viesť mladých, nadaných tanečníkov a muzikantov, a tí na javisku nakoniec vydali zo seba to najlepšie.

Program plný elánu previedol diváka viacerými regiónmi Slovenska a poukázal na tradičné slovenské remeslá. Do tanca hrala ľudová hudba pod vedením mladého primáša Mateja Bartáka a spievala energická spevácka skupina Dubnička, ktorá pri tejto príležitosti takisto oslávila 10 jubileum svojho vzniku. Na spoločenskom posedení, ktoré nasledovalo potom, FS Mladosť a SS Dubnička spolu pokrstili i nové CD s názvom Okolo Dubnice. Krstnými otcami sa nemohli stať nik iný, ako najstarší členovia súboru,  bratia Jozef a Daniel Polakovičovci, familiárne označovaný ako Dedo Jozef a Dano. Nekrstilo sa ničím iným, ako obľúbeným súborovým nápojom, pravou slovenskou borovičkou.

O tom, že sa program páčil celému obecenstvu nesvedčí len fakt, že ľudia odchádzali s doničenými dlaňami od potlesku, ale i to, že sa celá sála triasla, ako si každý stále podupkával do rytmu, ako si všetci spolu s účinkujúcimi stále pospevovali a hlavne  to, ako sa ľuďom tlačili slzy do očí od dojatia, keď videli, čoho sú mladí   ľudia schopní a ako krásne dokážu zachovávať naše folklórne dedičstvo. 

Neostáva mi nič iné ako v mojom a v mene všetkých bývalých členov poďakovať celému kolektívu Folklórneho súboru Mladosť za neopísateľnú atmosféru, ktorá nám, starším a starým Mladoštiarom pripomenula, že v súbore sme zažili tie najlepšie roky, a že vďaka ich vystúpeniam sa aspoň na malú chvíľku môžeme opäť vrátiť do tých úžasných súborových čias. Na záver ešte samozrejme popriať  veľa síl a energie minimálne do ďalších 45 rokov.

P.S: Vidíme sa na pädesiatke

 

Oľga Tmáková

bývalá tanečníčka FS Mladosť

 

foto: www.orcafoto.sk a www.foto-life.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Na vinki (rozlucka mladej s kamaratkami - Dvorianky)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV