3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  „Od remesla k tancu“...
„Od remesla k tancu“...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

„Od remesla k tancu“...

03. 07. 2014
Dubnica nad Váhom

45. výročie folklórneho súboru Mladosť z Dubnice nad Váhom

V tomto roku je to už 45 rokov, čo sa skupina mladých, nadšených ľudí združených na pôde vtedajšieho Domova mládeže SOU v Dubnici nad Váhom rozhodlo, že sa verejne predstavia so svojím umením. Tieto vystúpenia dali základ pre vznik úspešného umeleckého telesa – Folklórneho súboru Mladosť.

Svoje výročie sa folklórny súbor Mladosť rozhodol osláviť 28.6. 2014 v Mestskom dome kultúry v Dubnici nad Váhom veľkolepým slávnostným programom s názvom „Od remesla k tancu“.

V súbore som tancovala asi 10 rokov, takže som zažila dve výročia a myslela som si, že poznám každý tanec, každú melódiu. Očakávala som, že ma nemôže na výročí nič prekvapiť, a že sa bude ponášať na predošlé slávnostné programy. To som sa ale riadne zmýlila. Od prvej až do poslednej minúty som v hľadisku sedela so zatajeným dychom a na konci programu som nechcela ani tlieskať, lebo som vedela, že tým sa program definitívne skončí. Počnúc scénou, osvetlením a plynulým dejom, plným humorných vsuviek, bolo toto vystúpenie jedno z najlepších folklórnych akcií, aké som videla.

Tento krásny umelecký zážitok má „na svedomí“  spolupráca vedúceho páru súboru – Braňa Múčku a Lydky Jurigovej a excelentného tanečníka  a choreografa – Štefana Muchu, ktorý si sadol do režisérskeho kresla. Títo mladí ľudia dokázali inšpirovať a viesť mladých, nadaných tanečníkov a muzikantov, a tí na javisku nakoniec vydali zo seba to najlepšie.

Program plný elánu previedol diváka viacerými regiónmi Slovenska a poukázal na tradičné slovenské remeslá. Do tanca hrala ľudová hudba pod vedením mladého primáša Mateja Bartáka a spievala energická spevácka skupina Dubnička, ktorá pri tejto príležitosti takisto oslávila 10 jubileum svojho vzniku. Na spoločenskom posedení, ktoré nasledovalo potom, FS Mladosť a SS Dubnička spolu pokrstili i nové CD s názvom Okolo Dubnice. Krstnými otcami sa nemohli stať nik iný, ako najstarší členovia súboru,  bratia Jozef a Daniel Polakovičovci, familiárne označovaný ako Dedo Jozef a Dano. Nekrstilo sa ničím iným, ako obľúbeným súborovým nápojom, pravou slovenskou borovičkou.

O tom, že sa program páčil celému obecenstvu nesvedčí len fakt, že ľudia odchádzali s doničenými dlaňami od potlesku, ale i to, že sa celá sála triasla, ako si každý stále podupkával do rytmu, ako si všetci spolu s účinkujúcimi stále pospevovali a hlavne  to, ako sa ľuďom tlačili slzy do očí od dojatia, keď videli, čoho sú mladí   ľudia schopní a ako krásne dokážu zachovávať naše folklórne dedičstvo. 

Neostáva mi nič iné ako v mojom a v mene všetkých bývalých členov poďakovať celému kolektívu Folklórneho súboru Mladosť za neopísateľnú atmosféru, ktorá nám, starším a starým Mladoštiarom pripomenula, že v súbore sme zažili tie najlepšie roky, a že vďaka ich vystúpeniam sa aspoň na malú chvíľku môžeme opäť vrátiť do tých úžasných súborových čias. Na záver ešte samozrejme popriať  veľa síl a energie minimálne do ďalších 45 rokov.

P.S: Vidíme sa na pädesiatke

 

Oľga Tmáková

bývalá tanečníčka FS Mladosť

 

foto: www.orcafoto.sk a www.foto-life.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS GYMNIK BRATISLAVA

Vindzem na Bucku v laz

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV