3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Východná 2014
Východná 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Východná 2014

04. 07. 2014
Východná

Milí priatelia, Vitajte na 60.-tom ročníku folklórneho festivalu Východná 2014.

My sme už na "tvári miesta" a budeme Vám prinášať informácie z diania na festivale. Prinesieme Vám rozohovory s návštevníkmi, účinkujúcimi, hosťami i organizátormi. Prinesieme pohľady na javisko i do zákulisia ale aj z celého areálu. Prinesieme Vám spev, hudbu i tanec. 

 

 

ŠTVRTOK


Kto vo štvrtok nebol vo Východnej, prišiel o dva zaujímavé programy. Štvrtky bývali zvyčajne venované domácemu publiku a tak boli aj po minulé roky koncipované. Tento krát všat stavili organizátori na "chuťovky". Tou prvou bol premiérový program ľudovej hudby a speváckej skupiny Umeleckého súboru Lúčnica, nakoľko tieto dve zložky ešte nikdy v samostatnom programe nevystupovali.

Druhou parádnou chuťovkou, aj podľa ohlasov ľudí, ktorí si program pozreli, bol hudobno-spevácky program, popredných osobností slovenského folklóru s reflexiou na 60. ročnú históriu FFV. Na javisku zaspievali a zahrali Diabolské husle a Ján Berky Mrenica ml., Ľudová hudba Miroslava Dudíka, Ján Ambróz s ĽH Železiar, Hana Hulejová, Angela Vargicová, Marka Mačošková, Monika Kandráčová, Kandráčovci, spevácka skupina Rodokmeň a ďalší. Pri niektorých interpetoch stačilo, že vyšli na javisko a už hľadisko burácalo. Nuž, naozaj to boli osobnosti. Záznam z tohoto koncertu si budete môcť vypočuť aj zo záznamu nášho rádia v nadchádzajúcich dňoch.

 

Fotografie z prvého dňa si môžete pozrieť na tomto odkaze

 

PIATOK

 

V piatok ešte vo Východnej nebol celý náš tím, takže Maroš nafotil niekoľko destiahok fotografií, ktoré sme dali na náš fcb a nájdete ich TU:

Zároveň ste si mohli z nášho vysielania vypočuť tri programy. Otvárací program 60. ročníka FFV s názvom "Liptáci Slovensku", program folklórnych súborov s názvom "Takto my tu žijeme" a napokon úspešné tanečné divadlo folklórneho súboru Vranovča, ktoré už mali možnosť vidieť díváci v mnohých kútoch Slovenska od Západu na Východ - "Čierno-Biely Svet".

 

 

SOBOTA

 

V sobotu sa náš tím rozrástol o ďalších členov. K Marošovi, Michalovi, Brniakovi sa pridali Veronika, Betka, Renáta a Igor. Každý si zobral na starosti svoj diel a všetci sa rozbehli po areáli zbierať zážitky a priniesť Vám ich cez náš web. Do nášho stánku pri ohnisku - oproti májke, sme priniesli ďalšiu našu techniku a pustili sme vysielanie nášho rádia.

 

Prečítajte si, čo všetko videla a počula Veronika s Betkou:

 

Vrátiť, požičať i sebe v úcte zachovať. Taký bol názov poobedňajšieho programu na malej scéne vo Východnej. A čo tento názov znamenal? Organizátori preniesli myšlienku rozprávky ,,O troch grošoch“ na naše kultúrne dedičstvo. Tak ako chudobný muž jeden groš vrátil otcovi, za jeho starostlivosť, jeden dal synovi, aby pomáhal novým generáciám a z toho posledného žil, tak nositelia tradícií  preberajú zvyky, tance a piesne od svojich predkov a ďalej ich šíria svojim deťom.

V krásnom a na zážitky bohatom programe vystúpili malí folklóristi z DFS Goral,  Javorníček a Kremienok a dospelí z FSk Kýčera, Lubená, Vinica, Poľana a Šumiačan, tiež laureáti Šaffovej ostrohy Ľubomír Vavrínsky a Matej Jozef Topoľovský sprevádzaní ĽH Železiar.

 

Dosky na javisku malej scény ešte ani nestihli vychladnúť a už na nich tancovali ďalšie nôžky. V nasledujúcom programe s názvom Krížom-krážom, nás folkloristi ,,Sľukári“ previedli celým Slovenskom skrz naskrz od Terchovej cez Kunov, Kozárovce a Horné Orešany až po horný Liptov a Myjavu. Inšpiráciou im boli tance ako verbunk, odzemok, ale aj obradové a spoločenské príležitosti s dramatickým potenciálom. Neustále meniace sa kroje, zvuky muzikantov a kroky tanečníkov zaujali každého a hľadisko sa razom rozšírilo o ľudí sediacich na okolitých lúkach. Takto spolu sme sa nechali unášať krásou folklóru pod štítmi veľkolepých Tatier.

 

 

V slnečnom sobotňajšom predpoludní sme sa prechádzali uličkami remesiel, po jarmoku cez košiarik až priamo do dediny medzi Východnianske drevenice na kus reči k tým najpovolanejším, k obyvateľom, rodákom, k tým, ktorých životy sú navždy späté s obcou Východná. Oni celoročne žijú to, čo si my ostatní prídeme odžiť jeden víkend v roku. Oni, majú folklór Východnej priamo v krvi a radi Vám všetkým, ktorí medzi nich zavítate o tomto porozprávajú. V nejednej izbe Vás aj ponúknu domácimi špecialitami, už z dvorov Vás vyčkávajú, tešia sa na kus reči, srdečne Vás privítajú a poukazujú ako žili ich predkovia. Takto sme sa aj my jankohraškovci ocitli vo Východnianskej izbe, kde nás ponúkli šuľkami s bryndzou aj v izbe plnej nádherných krojovaných bábik.

 

Deti a Východná. Ide Vám to dokopy? Ste z tých, ktorí pobalia ruksaky a vyberú sa s deťmi do Východnej za folklórom a zážitkami na tri dni alebo sa bojíte, že sa vaše ratolesti budú nudiť, že ich ešte nebude vedieť folklór zaujať natoľko, aby tu vo Východnej s Vami vydržali celý deň? Na túto otázku poznám odpoveď vďaka mamičkám a ich veselým pobehujúcim ratolestiam s očkami rozžiarenými ako slniečka. Takých som dnes stretla naozaj veľa a poviem Vám ani jedno dieťatko sa tu nudiť nebude. Pripravená je pre nich škola remesiel, jarmok majstrov aj košiarik plný zážitkov napríklad v drevenom kolotoči, v ktorom sa mohli usalašiť do prútených košíkov do mäkkej kožušinky a pani kolotočiarka ich ručne točila kým oni výskali od radosti. Pobehovali na drevených chodúľoch, strieľali z drevených prakov, vyrábali si mištičky na hrnčiarskom kruhu, tkali na krosnách, vyrezávali drevených koníkov, piekli posúchy, vyliezli na vyhliadkovú vežu a zažili veľa ďalších nezabudnuteľných dobrodružstiev. Tak zahoďte starosti a poďte do Východnej, lebo tá je pre všetkých, starých aj mladých, rodičov aj deti, folkloristov aj nadšencov.

 

 

Nakoľko sa vo Východnej nečakane spustil krátky, ale intenzívny dážď, museli sme techniku v našom stánku Janka Hraška pri ohnisku veľmi rýchlo schovať a zbaliť. Aj ľudia sa poschovávali, kde sa dalo. Niektoí už sedeli na programe zahraničných súborov s názvom "Po susedsky", ktorí však vytiahli dáždniky a z programu nikam neodišli. Na šťastie pršať prestalo a všetko ako tak obschlo a mohli tak bežať aj ďalšie programy - "Naše poklady" a "Inakô".

 

 

 

Pozrite si sobotňajší festivalový deň očami Renáty Hraškovej:

 

Program sa pomaly končí, na malej scéne už beží tanečná zábava a Humne koncertuje Hrdza. Vôbec to nevyzerá tak, že by sa mali ísť skoro spať. Nedeľa bude opäť pre niektorých náročná.

 

 

NEDEĽA

 

Je pekné nedeľné dopoludnie a v areáli folklórneho festivalu sa to už hemží ľuďmi. Na malom pódiu prebieha program "Talenty".

 

 

Na veľkom javisku beží skúška hlavného programu, ktorý režíruje Martin Urban.

 

Aj v zákulisí si súbory ešte prebiehajú choreografie..

 

 

V Humne sa rozbieha škola tanca. Schádzajú sa remeselníci, ktorí chcú čo-to predať zo svojej tvorivej práce a remeselnej zručnosti.

 

Skončili sa školy tanca. Malá scéna sa vyľudnila a začal sa detský program na veľkom pódiu. Ľudia sa ešte išli občerstviť.

 

Naša Veronika vyspovedala aj niektoré súbory a tie majú pre Vás aj svoje pozdravy. môžete si ich vypočuť.

 

 

Pomaly sa schyľuje ku galaprogramu. Od Tatier vidno ťažkú mrákavu, ale dúfajme, že počasie vydrží.

A tu je ešte zopár fotografií od Veroniky. Niečo z malej scény a perogramu Talenty, niečo z Humna a školy tanca a program detských súborov.

 

Fotky TU:

 

A tu je ešte alum fotiek od našej Renátky, kliknite:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zeleziar Kosice

Uzki pesnik pomedzi uhori

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV