3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Požitavské folklórne slávnosti v Mani 2014
Požitavské folklórne slávnosti v Mani 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Požitavské folklórne slávnosti v Mani 2014

04. 07. 2014
Maňa

Slnkom zaliaty kraj i obec Maňanedeľu 29. júna 2014 boli veľkým lákadlom milovníkov folklóru, toho požitavského, ktorý sa v tomto roku uskutočnil už po 26 krát. V tom oslnivom svetle žiarili kroje zúčastnených ešte ostrejšie a výraznejšie, ulice Mane akoby rozkvitli krásnymi kvetmi. Tešili sme sa tej kráse a potajomky sme pozorovali oči organizátorov, ktoré sa upierali do neba s akousi nedôverou a strachom o počasie. V týchto dňoch sa  počasie dosť podobá predpovedi meteorológov a tí nám predpovedali na nedeľné popoludnie dážď. Ale nič nenasvedčovalo predpovedi, preto sa sprievod účinkujúcich vydal na cestu po uliciach Mane, od domu k domu, či od stola k stolu až na amfiteáter v Panskej záhrade. Súbory sa predvádzali pred prestretými stolmi s dobrotami, aby v stanovenej dobe dorazili na amfiteáter. Tu sa začal 26. ročník Požitavských folklórnych slávností domácou hymnou „Prekrásna je tá panská záhrada, ešte krajší panský dvor...“, podujatie slávnostne otvoril starosta Mane Ing. Igor Sádovský a s príhovorom sa predstavili aj dvaja vzácni hostia, poslanec EP Boris Zala a podpredseda NSK  Ing. Ladislav Marenčák. Potom sa už na pódium rozbehli účinkujúci  FSk Dolina Maňa a v programe s názvom „Zelinky“ spievali, tancovali a aj zbierali bylinky, v ktorých je veľa zdravých vitamínov. Deti z DFS Dolinka Maňa sa vyšantili v programe s názvom „Na krumpličky“, veľkí Maňania si zanôtili a zatancovali v programe „na Muzike“ a po nich prišli folkloristi z Kšinnej, aby si „Cestou z krštenia“ zatancovali, zaspievali a aj vypili. Deti z DFS Sílešánek z Vinodolu v pekných krojoch z režného plátna svojím vystúpením prekvapili návštevníkov, nielen krojom, ale aj živým a  hravým spôsobom v programe „Nikomu to nepovedz“ a staršia časť súboru zas v tekovskom kroji s „Tekovským pásmom – kolesá, frišká“. Ich radosť z vydareného programu bola nevýslovná – z javiska sa rozbehli rovno do náručia svojej vedúcej, ktorej vari aj slzička vypadla.

  Ale keď prišli regrúti z Jelenca (FS Jelenčan) na javisko, spustil sa na panskú záhradu lejak a tak sme sa všetci schúlili do klbka na javisku, ale Jelenčania svoje vystúpenie aj napriek kvapkám dažďa dokončili. Dážď prerušil na niekoľko minút slávnosti, organizátori utierali dosky javiska a my sme čakali, že sa vyprší a bude sa pokračovať. Bola to skúška výdrže, niektorí poodchádzali, ale podstatná časť sa dočkala, aj keď dážď skončil a po stojačky sledovali ďalšie časti slávností. FSk Topoľnica z Topoľčianok prišla „drať kôru“ (tiež mali pohľadné pracovné kroje z režného plátna), ktorá sa používala pri výrobe kože v Bošanoch, prišla medzi nich aj babka-bylinkárka, ktorej sa vyžalovali z bôľov, aby ich pomocou byliniek vyliečila. „Gajdošské pásmo“ FS Furmani z Nitry a impozantný „Reprezentačný program“ FS Ekonóm z Bratislavy ukončili hlavnú časť programu. Aj napriek nepriazni počasia – dážď rozbahnil nespevnený terén v okolí, klzké javisko a zablatené čižmy zvýšili obavu o bezpečnosť tanečníkov – bol program na vysokej úrovni a akoby sa nadšenie a zápal účinkujúcich zdvojnásobil. Tešili sme sa z každého obrazu, z každej piesne a slova.

  Potom prišla na rad slávnostná chvíľa. Predstavenstvo Nadácie Matice slovenskej udelilo pani Jarmile Trungelkovej za jej doterajšie zásluhy pri organizácii Požitavských folklórnych slávností v Mani Prémiu Vševlada Jozefa Gajdoša. Pani Jarmila Trungelová je dušou slávností, je ich skrytým okom, aby sledovala všetko ako má byť. Právom si takéto vyznamenanie zaslúži.

  Záver patril Slovenským rebelom z Komárna, ktorí sa predstavili programom „Svadba – kladenie rúk“. Inšpiráciou tohto telesa sa  stala tradičná svadba, jej jednotlivé časti, ktoré  poskladali zo všetkých kútov Slovenska a reprezentovali tak odobierku, rozlúčku s dievkami a mládencami, kladenie rúk, snímanie party aj začepčenie. Boli to tradície, hraničiace s folklorizmom a ktoré len pripomínajú folklór. Aj napriek tomu bolo ich vystúpenie na úrovni za čo vyslúžili veľký aplauz aj vzhľadom na zmenu počasia a podmienok.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Folkmarcanka Velky Folkmar

A pod faru moscik

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV