3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nitra, milá Nitra 2014
Nitra, milá Nitra 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Nitra, milá Nitra 2014

10. 07. 2014
Nitra

Prvý júlový víkend patril slávnostiam v Nitre nazvaným „Nitra, milá Nitra“, ktoré  sú spojením oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda a Pribinovými slávnosťami, v rámci ktorých sa konajú rôzne podujatia. Cyrilo-metodská národná púť, nitriansky jarmok remesiel, Pribinova Nitrawa, Moravsko-slovenské mosty, Rezonancia svetov a ďalšie a ďalšie. Centrum mesta so Svätoplukovým námestím boli zaplnené stánkami ľudových remeselníkov, ale aj vystúpeniami súborov. Mohli sme vidieť zaujímavé výrobky remeselníkov a domácich majstrov z dreva, kovu, drôtu, textilu a iných materiálov. Boli to lákadlá, ktoré zaujali oči návštevníkov. Bolo počuť aj verklikárov, ktorí mali stretnutie na medzinárodnej úrovni, aj zázračný divadelný automat. Bolo toho neúrekom a v horúcej nedeli bol k dispozícii aj pivný stan, kde sme mohli konzumovať rôzne pivá a nápoje. Na záver slávností sa na Svätoplukovom námestí uskutočnil medzinárodný folklórny festival SLAVICA FEST, ktorý prostredníctvom festivalu propaguje myšlienky slovanskej vzájomnosti a spolupráce medzi krajinami a národmi slovanského sveta. A práve tento festival bol lákadlom pre  návštevníkov, pretože vystupujúce súbory boli aj účastníkmi folklórneho festivalu vysokoškolákov Akademická Nitra 2014.

  Videli sme Folklórny súbor Ponitran, ktorý sa predstavil spevmi, tancami a hudbou z Ponitria, Tekova a Hontu, ale aj s gajdošskou muzikou, ktorá je ich súčasťou a ktorou nadväzujú na gajdošské tradície v okolia Nitry a Pohronského Inovca. Folklórny súbor Zobor, pôsobiaci pri SPU Nitra nám priniesol okrem spevov a tancov z rôznych oblastí Slovenska aj dožinkovú náladu s vencami ako spomienku na bývalé dožinky. Zahraničný súbor našich susedov z Českej republiky FS Čtyřlístek z Nového Strašecí sa nám ukázal so spevmi a tancami stredných Čiech, kde dominovala česká polka a tradičná česká kapela. Kus exotiky priniesol na naše slávnosti Vokálny súbor „Russkaja pesnja“ (Ruská pieseň) a folklórna tanečná skupina „Zalatoje černozemje“ z Belgorodského kraja v Rusku. Precestovali2000 km, aby sa u nás ukázali a rozdali svoje srdce a dušu. V rámci ich motta: „Ruská duša je taká široká!“ sa predstavili ako vynikajúci tanečníci, priam s akrobatickými prvkami v tanci, ženy spievali ruské ľudové piesne, ktoré nám pripomínali minulosť. Ale boli vynikajúci a  v kostýmoch vyzerali veľmi zaujímavo. Ich spontánnosť a bezprostredný prejav nás presvedčil o veľkej duši slovanov. Prišli s chlebom, na obruse neseným, lebo slovania sa vítali chlebom a soľou  a odchádzali s drobným pečivom, ktoré rozdávali návštevníkom. Bolo to veľmi milé a vzácne predstavenie ruskej kultúry.

  Posledným účinkujúcim bol študentský horalský súbor SKALNI z Poľska, ktorý združuje horalov z regiónu Podhale a priľahlých oblastí. Predstavil nám ľudové umenie ich regiónu v autentickej podobe, ktoré odzrkadľuje bohatstvo daného regiónu. Hudba, spev a tanec v tomto regióne sú plné vitality a temperamentu, ženy v krásnych krojoch, muži vo vyšívaných nohaviciach a širokých opaskoch a s goralskými klobúkmi na hlave predstavovali  krásu goralov, ktorá zasahuje aj na naše územie.

  Odchádzali sme bohatší o nové zážitky a s dobrým pocitom a spokojnosťou. Lebo nie vždy sa dá vidieť a stretnúť s toľkou krásou, ako to bolo na Cyrilo-metodských slávnostiach v Nitre.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JAN BERKY MRENICA

Laznicke

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV