3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  ÚĽUV Prvá elektronická Encyklopédia tradičného odevu
ÚĽUV Prvá elektronická Encyklopédia tradičného odevu

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

ÚĽUV Prvá elektronická Encyklopédia tradičného odevu

10. 07. 2014
Bratislava, Internet

Ústredie ľudovej umeleckej výroby sprístupnilo na svojej webovej stránke www.uluv.sk elektronickú encyklopédiu s názvom Tradičný odev Slovenska. Encyklopédia je prvá a jediná svojho druhu na Slovensku – aj ako elektronická encyklopédia tradičného odevu, aj ako jedno súborné encyklopedické dielo týkajúce sa tradičného odevu na Slovensku vo všeobecnosti.

Východiskom encyklopédie sú akvarelom kolorované kresby. Pochádzajú „z pera“ výtvarníčky Viery Škrabalovej, ktorá sa od začiatku 50-tych do konca 70-tych rokov zúčastňovala terénnych výskumov. Rozsiahly výskum na podporu zachovania a obnovy tradičného odevu na Slovensku iniciovalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby. Viera Škrabalová vo svojich kresbách zachytila tradičný odev takmer zo 100 obcí z celého Slovenska v období, kedy bol ešte na mnohých miestach nosený.

Encyklopédia prehľadne rozdeľuje tradičný odev podľa lokality, pohlavia, druhu odevu – všedný, sviatočný, vrchný odev, a nezabúda sa ani na obuv.  Okrem kompletného odevu z danej lokality, sa pozornosť venuje aj  konkrétnym súčiastkam. Detailnú kresbu dopĺňa informatívny text o type materiálu, technike výroby, ale aj pri akej príležitosti sa daná súčiastka odevu nosila.

Encyklopédiu autorsky pripravil etnograf Mojmír Benža, odborník na tradičný odev, ktorý sa príprave a tvorbe tejto encyklopédie, spolu s ÚĽUV-om, venoval niekoľko rokov.

„Bola by škoda naše jedinečné dokumentačné materiály a znalosti Mojmíra Benžu schovávať niekde v depozitári. Verejnosť by mala vedieť a dostávať čo najviac zo širokej palety nášho kultúrneho dedičstva. Ponúkame  zdroj informácií ale aj inšpirácií pre všetkých, ktorí chcú čerpať v niečom tradičnom“, tvrdí zodpovedná redaktorka encyklopédie Tradičný odev Slovenska, Mgr. Soňa Štangová. 

Encyklopédia je určená, tak širokej verejnosti odbornej, ako i laickej, všetkým, ktorých zaujíma tradičný odev, etnológom, študentom rôznych vysokých i stredných škôl, pedagógom, módnym návrhárom, výrobcom, kolektívom či jednotlivcom pôsobiacim vo folklórnom hnutí na Slovensku. 

Encyklopédiu Tradičný odev Slovenska nájdete na stránke www.uluv.sk, v časti encyklopédie.

 

 

Priamy link TU:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Makovica

Mna nebite, ale Ancu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV