3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podsitnianske dni hojnosti 2014 v Baďane
Podsitnianske dni hojnosti 2014 v Baďane

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podsitnianske dni hojnosti 2014 v Baďane

22. 07. 2014
Baďan

Horúca letná sobota sprevádzaná rozvíreným prachom kombajnov na poliach nebola veľkým lákadlom na výlet, ale v túto sobotu – 19.júla 2014 boli lákadlom Podsitnianske dni hojnosti v Baďane, ktoré sa v tomto ročníku venovali téme: Odievanie v Honte. Podujatie, ktoré otvára brány remeselníkom a folkloristom a na ktoré folkloristi radi chodia. A nielen folkloristi a remeselníci, ale aj návštevníci. Podujatie, ktoré sa už stalo tradíciou s dobrou visačkou.

  Prechádzali sme cestou poblíž dozretého obilia, rovina, na ktorej ďaleko dovidieť, ovzdušie voňalo novým chlebom a prísľubom dobrej žatvy. Predstavujem si gazdu ako vzrušene vojde do dozrievajúceho lánu obilia, vezme do ruky klas a rozmrví ho v dlani, aby sa presvedčil, že je už ten správny čas na žatvu. A skôr ako vezme do ruky kosu, pokľakne na kraji poľa, pomodlí sa a poďakuje Pánu za úrodu. Až potom zatiahne prvý záber kosou do dozretého žitka. Po ňom žnica hrsť za hrsťou zbiera a do snopov ukladá pokosené obilie. Ale to sú už len spomienky, dnes pole brázdi kombajn, zanechávajúc za  sebou kúdoľ prachu. Snopy už nemlátia mláťačky, vymlátené obilie od  kombajnov odvážajú nákladné autá.

  Prišli sme do Baďanu, kde nás prijala sýta zeleň a  ovanul nás čerstvý vzduch, voňajúci senom, živicou a hubami. Dozrievajúce lány obilia tu len ťažko nájdete, je tu podhorské prostredie. Na provizórnom amfiteátri pred obecným úradom bolo všetko pripravené na podujatie, ktoré slávnostne otvorila starostka obce Mgr. Ľubica Kuková v krásnom sviatočnom baďanskom kroji. Potom sa už roztancovali Prenčovania z FS Prenčovan, ktorí prišli s hrabľami, vidlami a krčahom na sená. Ukážky spracovania ľanu a výroby plátna nám Baďania ponúkli v záhrade starého domu, kde šikovné ruky gazdiniek máčali ľan vo vode, sušili ho na slnku, trepali na trlici a česali na česákoch a aj hotové plátno na slnku kropili vodou, aby bolo pekné biele. Tradícia hodná poznania a pripomenutia.

  Po prehliadke spracovania ľanu už javisko patrilo FS BYSTRINA z Banskej Bystrice, súboru mladých ľudí, ale so starou tradíciou, ktorí už celých 34 rokov rozdávajú radosť z vystúpenia, ktoré robia s nadšením a vervou pre ľudové umenie. Tancovali a spievali zanietene a krásne, radosť bola na nich pozerať, aj keď boli dievky trochu útleho vzrastu, ale o to čipernejšie.

  A keďže medzi naše tradície patrí aj odievanie, mali sme možnosť vidieť prehliadku hontianskych krojov. (Preto aj ten názov podujatia: Odievanie v Honte). Krojov pracovných, sviatočných,  svadobných, ženských, mužských i dievčenských. Kroj hontianskych žien (a nielen hontianskych) bol ovplyvnený svojou dobou, možnosťami materiálnymi i zručnosťou ich tvorcov a tak sa menil a nosil iný v dobách predvojnových, medzivojnových i povojnových. Prenčovania ukázali tri nevesty v parte a kroji v akom sa nevesty vydávali. Videli sme aj odevy mužov v dlhých bielych gatiach, halene po členky a s vyšívanou zásterou. Nevesta s mladým zaťom zo Sebechlieb, párik z Dačovho Lomu a Plachtiniec, ženský, mužský a detský kroj z Uňatína, ale aj z Bátoviec, Pečeníc a Žemberoviec, kde kroj nahrádzal odev remeselnícky či banícky. V závere prenčovskej prehliadky svadobných krojov sme videli aj začepčenie všetkých troch neviest do čepcov, ktoré boli charakteristické pre svoje obdobie.

   Popoludňajší program zavŕšil Folklórny súbor HONT z Krupiny svojím vystúpením, tancami a spevmi, ktoré nijako nezaostávali za predošlými účinkujúcimi. Svoje vystúpenie predviedli veľmi zaujímavo, sviežo  a profesionálne. Program Baďanských dní hojnosti týmto zďaleka nekončil. Po popoludňajšom programe

žrebovali tombolu a po nej nastúpila Ľudová hudba ĎATELINKA pod vedením Ondreja Molotu s Folklórnym súborom ÚVRAŤ z Poltáta, čo bolo zavŕšenie bohatého programu. Vo večerných hodinách bola už len voľná zábava s heligónkou.

  Keď sa povie Baďan, znamená to pojem, aspoň v tom folklórnom poňatí. Ale nielen v tom folklórnom, aj občianskom. Baďan bol  totiž v roku 2013 ocenený titulom: „Dedina ako maľovaná“. A právom. A prečo Dni hojnosti? Lebo sa tu stretnete so štedrosťou, srdečnosťou a pohostinnosťou.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Ľudová hudba Čsl. rozhlasu

Čardáše z Čajkova

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV