3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jánošíkov dukát 2014
Jánošíkov dukát 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Jánošíkov dukát 2014

01. 08. 2014
Rožnov pod Radhoštěm

Vážení priatelia, poslucháči, čitatelia.

Od dnes 1.8.2014 Vám tu budeme pravidelne pridávať články, fotky a rozhovory z XVI. ročníka tohto skvelého festivalu. Novinkou pre Vás budú živé vstupy v našom rádiu priamo z malého javiska, kde si budeme pozývať rôznych hostí zo sveta folklóru, ale aj návštevníkov a učinkujúcich. Tento rok je v Česku Váš tím Martin, Maroš a Brniak.

 

PIATOK

A sme tu!!! Preto by sme mohli v prvom rade zhodnotiť zaujímavú cestu do Rožnova pod Radhoštem, kde sa začal XVI. ročník MFSF Jánošíkov dukát 2014. Každý jeden člen tímu vyrazil z rôznych častí Slovenska. Jeden zo Svitu, ďalší z Nitry a nakoniec ja z Martina. Cestou krásne pieklo slniečko a ja som sa tešil, ako ma takéto krásne počasie privíta aj v Českej republike. Nuž, radosť to bola veľká, keď sme prišli, ale čochvíľa matka príroda ukázala svoju silu. Nebo sa zatiahlo, ako keby sa blížila apokalypsa a začalo pršať. Už sme sa báli (a aj organizátori), či program vôbec bude, ale po hlavnom slove riaditeľa festivalu, Vlasta Fabišíka, sa začiatok programu posunul na 20:00. Rozhodnutie to bolo správne a asi mu pomohol aj telefonát do meteorologického ústavu. Nuž, odbila ôsma hodina večerná a vy ste mohli počúvať priamy prenos z tohto krásneho festivalu. Prvý program "Z maľovanej truhlice" bol skvelým otvorením. Predstavili sa folklórne súbory zo Slovenska a Českej republiky. Milovníkom ľudovej piesne určite polahodil nasledujúci program "Dar života“, v ktorom sa predstavili ľudové hudby a spevácke skupiny. Potom, ako to býva dobrým zvykom, nasledoval voľný program v areáli dreveného mestečka, ktorý niesol názov "Pri hudákoch". Oficiálnym textom tohto programu je stretnutie folkloristov a milovníkov ľudového umenia pri ľudových hudbách, ale my dobre vieme, že to bolo niečo oveľa silnejšie pre nejedného folkloristu, ale aj nefolkloristu.

 

CELODENNÉ ŽIVÉ VYSIELANIE

Dovoľte mi, aby som Vás pozval na zajtrajšie celodenné živé vysielanie. Od 11:30 začneme a nikto nevie, kedy skončíme. Ja sa budem snažiť zohnať čo najviac zaujímavých hostí, účinkujúcich a v podstate každého, kto sa pomotá okolo nášho stánku JankoHraško.sk . Je to premiéra na tomto festivale, tak nech si to užijeme všetci spoločne tak, ako sa patrí.

 

 

SOBOTA

Ráno mi zvonil budík už o deviatej a ja som bol odhodlaný spraviť pre tento deň maximum. Celý piatok a aj sobotu som prežil na nealkoholickom pive, pretože my šoféri to máme niekedy ťažké. Prvé kroky viedli na námestie a zároveň na radnicu, kde boli prijatí všetci vedúci folklórnych kolektívov. Oficialita ako na každom festivale, avšak atmosféra pred radnicou bola očarujúca. Pred Jednotou jeden súbor, pri fontáne druhý súbor a v podstate všade, kde ste dovideli, niekto hral, spieval, tancoval. Tomu sa naozaj hovorí roztancované námestie. Nasledoval sprievod mestom a končil presne na malom javisku, kde mal každý súbor tri minúty na to, aby ukázal návštevníkom, na čo sa počas celého dňa môžu tešiť. Bol to zároveň aj prvý program, ktorý sme vysielali naživo. Veľmi rád by som Vám priblížil, čo sa počas celého dňa dialo, ale do 17:00 som bol plne sústredený na rozhovory a vysielanie pre Vás, našich poslucháčov a čitateľov. K tomu môžem len dodať, že som spravil 53 rozhovorov s každým, kto sa ukázal pri našom stánku. S Brniakom sme naozaj prežili veľmi zábavné chvíle, ktoré je veľmi ťažko opísať, ale tí, čo pozorne počúvali, určite vedia, na čo myslím. Vyspovedal som asi všetkých, od prezidenta festivalu až po ukecané tínedžerky z DFS Zornička. Potom ste mali možnosť počúvať programy zahraničných Slovákov a program venovaný východnému Slovensku "Na Šarišu tak a na Špišu tak...".

Po tomto programe prišlo to dlho očakávané TO. XIV. majstrovstvá Valašského kráľovstva v mútení masla a súťaž "od buka do buka", kde súťažili muži s priezviskom Jánošík z Čiech, Moravy a Slovenska.

Program opäť nesklamal a musím povedať, že nikde inde, ako na Jánošíkovom dukáte toto nezažijete. Snažil som sa robiť fotky, ale miestami to naozaj nešlo, lebo mi slzili oči, že toľko vtipov a humorných poznámok som už dávno nepočul. Hold, tento festival si drží svoje povestné čaro. V mútení masla súťažilo päť tímov z Česka,  Slovenska, Chorvátska, Srbska a nakoniec aj tím z Maďarska, ktorý bol zároveň aj víťazným tímom. Namútili vyše troch kíl masla z piatich litrov smotany, čo je celkom pekný výsledok. 

Jánošíci zasa súťažili v piatich jedinečných disciplínach:

  1. Kto najrýchlejšie ošúpe pomaranč a zje ho
  2. Kto prvý vypije žinčicu s borovičkou
  3. Kto najdlhšie na jedno nadýchnutie zahrá na fujare
  4. Kto najrýchlejšie vymodeluje z plastelíny valašku
  5. Kto najrýchlejšie predá 100 tombolových lístkov a zároveň zarobí najviac peňazí

Na fotografiách pod článkom môžete vidieť výsledkovú tabuľu.

Chcem len pripomenúť, že Jánošíkovia vyzbierali neuveriteľných 12 042 korún a k tomu Vastimil Fabišík pridal ďalších 8 000, ktoré budú využité na opravy Valašského múzea. Veľmi krásne gesto a naozaj prospešné.

Na záver sa s nami rozlúčili aj diváci, keď na konci programu pozdravili všetci naraz pozdravom "AHOOOOOJ" Vás, poslucháčov. Potom moje kroky smerovali ku muzikám, kde som opäť nasal atmosféru toho pravého folklóru, v ktorom sú si všetci rovní. Tu sa potvrdzuje tvrdenie, že folklór spája. Jednoducho, prežil som dnes jeden nádherný deň plný zaujímavých udalostí a krásnych stretnutí, za ktoré som veľmi vďačný.

jazyková korekcia: Bc. Alena Ihnátová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Ponize kosara, Nichto nezna

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV