3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čriepky z Jánošikovho dukátu 2014
Čriepky z Jánošikovho dukátu 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Peter Šichula (Nezmar)

Nezmar kto ma pozná, tak mu treba. A kto nie, tak tiež ;)

Čriepky z Jánošikovho dukátu 2014

06. 08. 2014
Košice, Rožnov pod Radhoštem

Všade dobre, doma najlepšie. Kto by to nepoznal ? Folklórny klub Omladina pri svojom desiatom výročí dostal od Vlaťa Fabišíka pozvanie na 16. ročník Jánošikovho dukátu v Rožnove pod Radhoštem. Pozvanie sme prijali a tak 1.8.2014 presne načas opäť, už tretíkrát, vyrážame na Moravu, do Valašského múzea v prírode.

Kto by nepoznal tento festival, tak sa jedná o medzinárodný festival Slovenského folklóru v Českej republike. Ako to už býva, počas cesty vzorne ladíme, aby sme skoro celú cestu pospevovali a mali dobrú náladu. Sme v cieli, prvé pokyny, hajde sa ubytovať a rýchlo sa pripraviť na večerný program. V krásnom prostredí valašského skanzenu mnohí z nás stretávajú známych z iných súborov. Počasie nás straší, bude pršať, alebo nebude? Napokon ustúpi a prvé vystúpenie sa koná v peknom prírodnom komornom amfiteátri. Omladina, na „objednávku“ prezentuje tanec od Ervína Vargu s názvom Vtedy na zábave.   Úvodné vystúpenie máme úspešne za sebou, publikum sme pozdravili gradujúcim záverom tanca. Fajn. Ešte pár organizačných pokynov a rozchádzame sa po pivných a iných tekutých prameňoch, veď ako sa vraví, pitný režim netreba podceňovať. Deň prvý začíname skoro ráno a končíme podobne, až v hlbokej noci, či skorom ráne.

Deň druhý nás víta slniečkom a nebeskou oblohou, juchú, nebude padať, ajajaj, bude horúco. Folklórom žije celé mestečko a my sa presúvame na námestie, kde ho pomáhame roztancovať. Rovno pod radnicou je nám pridelené miesto a tak sa nenecháme zahanbiť. Je to úžasný pohľad, ktorý človek vidí asi len tu, ako sú súbory roztrúsené po námestí a všade znejú slovenské pesničky, všade sa spieva a tancuje, ľudia sa pristavujú, ak poznajú pesničku, pridajú sa... Sprievod sa začína, prechádzame po trase, vyspevujeme, tancujeme. Pomáha nám aj miestny maskot, do valašského kroja odetý jednoduchý človek, ktorý je už asi dobrovoľným DKP festivalu. Nielen Omladina má úspech, ľudia tlieskajú, zastavujú sa, folklór im prináša v predobedňajšej páľave radosť a pomáha zabudnúť aspoň na chvíľu od každodenných starostí... Na malom pódiu  „Na pasienku“ postupne sú predstavené všetky skupiny, súbory, hudby, združenia a iné zoskupenia. Ich výpočet sa končí na čísle 22. Áno, dvadsaťdva rôznych súborov sa stretlo na jednom mieste... A nielen z Čiech a Slovenska, ale je tu aj Chorvátsky, či Srbský súbor prezentujúci ten náš folklór. Po obede naša hudba zahrá pár piesní v škole tanca, kde Maňa Svoreňová vyučuje základné kroky tancov zo Šariša a Spiša. A že pódium je dostatočne plné, ani netreba písať. Omladina má 30 minút na vlastnú prezentáciu. Na slnku sa tancuje ťažko, ale to nie je zámienka, aby sa tancovalo zle, práve naopak, Omladina  zaujme, naše tance, spev Marušky priláka veľa ľudí. Máme chvíľku voľného času a tak sa rozliezame popásť oči v stánkoch s umeleckými výrobkami, poštekliť chuťové bunky medovinou, pálenkami, pivom a inými výdobytkami prírody a umu ľudí. Večerný program je venovaný tancom zo Šariša a Spiša pod názvom Na Šarišu tak a na Spišu zaše tak. V programe diváci vidia ukážky typických tancov z týchto regiónov. Našou ceperkou podráždime chalanov z FS Fogaš, ktorí nám ukazujú, ako ceperku tancujú oni. Raslavický čardáš je krásnou bodkou večerného tanečného programu. Veľký potlesk divákov je odmena za našu snahu. Rýchlo sa prezliekame a pokračuje večer netanečným programom – 14. majstrovstvami Valašského kráľovstva v mútení masla v programe Od buka do buka, ktorý famózne moderuje Maťo Kopor z Detvy. Ľudia sa zabávajú, na pódiu sa okrem mútenia masla stretnú Jánošíkovia, ktorí súťažia o toho najlepšieho napríklad aj pitím žinčice s borovičkou, či modelovaním valašky a charitatívnou zbierkou. Končí večer a začína zábava. Kto nejde spať (skoro nik), ten sa zabáva spevom a tancom pri muzikantoch, ktorí sa sústredia v blízkom okolí šenku, na pasienku, kde sa nájde miesto. Znejú piesne z celého Slovenska až kým sa vládze....teda až do svitania.

Deň tretí sa začína únavným vstávaním po silnej sobote. Rýchlo pobaliť veci a presunúť sa na generálku galaprogramu. Rýchlo sa napapať, skontrolovať, koľko nám ešte ostalo koruniek českých, porozprávať sa so známymi, trošku oddýchnuť, trošku nakúpiť a opäť tancujeme a spievame. Tentoraz na pasienku odtancujeme náš najnovší tanec z Abova, počúvam pochvaly od iných tanečníkov, od ľudí, náš tanec sa páči. Rýchlo sa presúvame do komorného amfiteátra. Ako to býva veľmi často, Omladina uzatvára program, Inak to nie je ani tu. Postupne sa prezentuje 22 umeleckých spolkov so svojimi spevmi a tancami, veru, je sa na čo pozerať. Laureáta získavajú deti z detského súboru Zornička zo Zvolena. Podporujeme ešte našich muziakantov, ktorí hrajú v Kaschauer Klezmer Bande a prezentujú židovskú hudbu rezanú folklórnymi vplyvmi Uhorska a blízkeho okolia. Program graduje tancami FS Fogaš a FS Púčik. Prichádzame a rezký čardáš z Parchovian vykoná svoje dielo, počujeme aplauz, pár ľudí vstáva, za bodkou dáme ešte raz záver tanca...Omladina to opäť raz dala a ukázala, že aj v seniorskom veku ešte máme čo ukázať a vyrovnáme sa nasadením aj podstatne mladším tanečníkom.  Je definitívny koniec festivalu... S divákmi sa lúčime osobne, nádhera, emócie... Lúčime sa, posledné objatia, pusy, podanie rúk.

Rožnov opäť nesklamal, cítime sa tam ako doma, nielen preto, že všade zneje slovenčina, ale aj prostredím, programom. Krásny festival v prostredí skanzenu, počasie vydržalo, vyrážame, aby sme celú cestu spievali a šťastne pred polnocou došli domov, do Košíc. Veríme, že do tak krásneho prostredia sa Omladina opäť vráti...

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Katka a dedko Kubacakovci

Kysuce, Kysuce

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV