3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Slovenská renesancia Petry Lajdovej
Slovenská renesancia Petry Lajdovej

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Slovenská renesancia Petry Lajdovej

04. 08. 2014
Piešťany, Kursalon

Na slávnostné odhalenie fotografického diela Petry Lajdovej s názvom “SLOVENSKÁ RENESANCIA” s podtitulom “Keď krása vychádza na svetlo” sa návštevníci môžu tešiť už tento utorok o 19:00 hod. v Kursalone v Piešťanoch. Fotografka touto umeleckou výstavou vzdáva úctu našim predkom, kultúrnemu dedičstvu a všetkým, ktorí sa venujú osvete, etnologickým prieskumom a uchovávaniu ľudovej kultúry. 

Fotografka Petra Lajdová, ktorá má za sebou rozmanité projekty nekomerčného i komerčného charakteru, sa rozhodla s pokorou umelecky zdokumentovať a šíriť krásu, tradície a hodnoty, ktoré na Slovensku máme. Posolstvom výstavy “Slovenská renesancia” nie je len samotná fotka, ale odkaz v podobe oslavy krásy a estetiky svadobných pokrývok hlavy neviest a vydatých žien, moderne, originálne a s úctou. Hoci slávnostné otvorenie

výstavy je na Slovensku, umelecké dielo bude putovať po svete a šíriť slovenskú krásu aj v zahraničí. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že od minulého týždňa je promovaná leteckou spoločnosťou GO2SKY, ktorá "preváža Slovenskú renesanciu" do Talianska, Nemecka a dalších krajín. 

Fotenie prebiehalo nielen v ateliéri Petry Lajdovej v Bratislave, ale taktiež v rozmanitých slovenských regiónoch. Putovalo sa na Myjavu, kde sa fotilo v drevenici, cestovalo sa aj do Čajkova v Tekovskom regióne, alebo do obce Čičmany, ktorá je známa svojou unikátnou architektúrou. Dokonca pricestovali ženy z Torysiek až do Bratislavy, aby ukázali svoje bohatstvo i tradície, a boli z fotenia a zo záujmu o náš ľudový odev nadšené. Pri hľadaní párt či čepcov sa stretla fotografka s nadšením, ale taktiež strachom, nakoľko veľa čepcov a svadobných párt je veľmi starých a krehkých. Ľudia si ich uchovávajú v starodávnych skriniach a ochraňujú, niektoré časti odevu sú už jedny z posledných, preto niektoré originály boli zapožičané z umeleckých dielní (krojární Lúčnice či SĽUKu). Keďže niektoré čepce a party boli v dedinách ojedinelé, musela byť svetelná technika a celé fotografické štúdio prevážané priamo do konkrétnych regiónov. Zaujímavé bolo aj zistenie, že v niektorých dedinách je už len pár ľudí, ktorí sú možno poslední “profesionáli” čo vedia nasádzať čepce a party na hlavu, nakoľko ide o veľmi krásnu, avšak komplikovanú umeleckú obradnosť.

Od apríla 2014, kedy sa po prvý krát oznámilo verejnosti, že projekt existuje a realizuje sa už od jesene 2012, sa fotografka stretla s pozitívnymi odozvami, nadšením a záujmom, kedy výstava uzrie svetlo sveta a môžu sa prísť pozrieť. “Po svojich cestách v zahraničí som našla veľmi pozitívnu priam nadšenú odozvu. Rôznorodosť, tvar, prepojenosť s prírodou a dekoratívnosť svadobných párt a čepcov priam vyrazila dych. Veľa prepojení so svetom, či už vizuálnou metaforou tekovského čepca s egyptskou Nefertiti alebo tekovskou partou s thajskou alebo kambodžskou pokrývkou hlavy, prepojenie medzi partou z Torysiek zo Spiša s tribal pokrývkou v Keni alebo v Indii, to všetko som sa snažila vystihnúť na fotografiách s dávkou renesancie v tom pravom slova zmysle. Svadobná parta z Vajnor naopak vyrazila dych mnohým Slovákom, nechceli veriť, že je to práve slovenské. Svadobná parta z Veľkého Lomu sa už v regióne nedá nájsť, resp. mne sa to nepodarilo, je len v archíve krojárne alebo v múzeu, avšak, jej tvar mal ohlas v zahraničí ako niečo tribal nádherné a exotické,” spomína Petra Lajdová.

Prepojenie kultúr, prepojenie s prírodou sa potvrdzuje. Slovensko má veľké a skutočne rozmanité hmotné i nehmotné bohatstvo, ktorým sa má právom pýšiť. 

Petra Lajdová sa narodila v roku 1978 v Bratislave. Ústredným motívom v jej tvorbe sú najmä ženy, prostredníctvom ktorých vizualizuje nepredstieranú krásu, vášeň a krehkosť. Jej fotografia je súčasťou komerčných a umeleckých projektov, portrétov a ženských aktov. Pôsobí na Slovensku, pracuje a tvorí taktiež v zahraničí. 

výstavy:
• leto 2008 - výstava fotografií pre „rebelantsky“ komunikovaný festival vážnej hudby Viva Musica na nádvorí Starej radnice v Bratislave
• leto 2009 - skromná zbierka s názvom „Vášnivo a s citom“ , mestské kultúrne a informačné centrum, Piešťany
• jeseň 2009 - autorka výstavy „Pomáhame odraziť sa“ , netradičný koncept pre prezentáciu aktivít občianskeho združenia Notabene; železnice SR, Bratislava, Košice
• jeseň 2010 - spoluautorka výstavy fotografií s názvom “Sme či nie sme iní” na moste SNP v Bratislave, pre občianske združenie Proti Prúdu o.z..

 

Názov: SLOVENSKÁ RENESANCIA “Keď krása vychádza na svetlo.”
Renesancia umenia, estetiky a krásy slovenského ľudového odevu
Autorka výstavy a fotografka: Petra Lajdová
Slávnostné otvorenie: 5. 8. 2014, príhovor etnologička Mgr. Barbora Morongová, PhD.
KEDY: 6.8.2014 – 31.8.2014
KDE: KURSALON, Beethovenova 5, 921 01 Piešťany

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH MUCHOVCI TERCHOVA

A ked bolo tristvrte na jednu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV