3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Keď krása vychádza na svetlo
Keď krása vychádza na svetlo

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Keď krása vychádza na svetlo

05. 08. 2014
Piešťany, Kursalon

Slovenská renesancia. Taký je názov série fotografií autorky Petry Lajdovej. A podtitul celého projektu “Keď krása vychádza na svetlo” je naozaj viac než pravdivý. Mali sme možnosť sa o tom presvedčiť na vernisáži výstavy, ktorá sa konala v piešťanskom Kursalone dňa 5. augusta. Atmosféra celého historického priestoru len podčiarkla krásu samotných fotografických diel. Priznám sa, že som išla na vernisáž nepripravená. Vedela som len, že to bude o ženách, čepcoch, svadobných partách a tradičných krojoch. Videla som, tak ako všetci, len jednu fotografiu – tú z plagátu a pozvánky. O to väčší bol môj autentický zážitok z vernisáže ...

Zišlo sa naozaj veľa hostí. Všetci sme boli pripravení a otočený smerom k mikrofónom, pretože tam sme čakali začiatok celej vernisáže. Aké bolo naše prekvapenie, keď za našimi chrbtami, pri stojanoch s fotografiami, zrazu zaznel jasný dievčenský hlas. Ako na povel sa všetci diváci otočili. Keď odznela prvá sloha odobierkovej piesne, pripojil sa zvyšok družičiek viachlasým spevom od bočných dverí. Bolo zábavné sledovať, ako sa dav divákov začal automaticky presúvať tým smerom, aj keď nevesta v kroji (Katka Babčáková)  v sprievode družičiek, ktoré (bohužiaľ) boli oblečené v civile, odkráčali do stredu voľného priestranstva, kde nám spolu predviedli odobierku nevesty a následné začepčenie. Celú atmosféru tohto aktu podporili aj krojované ženy a dievky z Fsk Javorina z Torysiek nádhernými rusínskymi piesňami. Počas tohto predstavenia našim očiam odhalili aj plátna s fotografiami, ale vnímali sme ich iba letmo, pretože pred našimi očami sa predsa zo slobodnej dievky stávala žena ... A ako sme sa neskôr dozvedeli – nevestina parta, ktorú sňali z Katkinej hlavy, mala 200 rokov. Už to  samotné naznačovalo, že fotografka nepracovala s dákymi atrapami, ale naozajstnými skvostami slovenského tradičného odevu. A odev predvádzali nie modelky, ale naozajstné ženy z mäsa a kostí. Samozrejme, že tieto devy a ženy majú k folklóru blízko, pretože pochádzajú z nemenovaného umeleckého súboru, kam sa dostali po pôsobení v rôznych folklórnych kolektívoch.

Družičky boli rozostavané pri jednotlivých obrazoch a ja som si len veľmi pomaly a nejasne začala uvedomovať, že vlastne každá z nich je tam dvakrát – raz v civile, so sviečkou v ruke a raz na fotografii s partou alebo čepcom na hlave ... Nuž veru tak. Musím priznať, že viac im to svedčalo s upravenou hlavou a to nemyslím nijako urážlivo. Je to len môj postreh. Už som počula viacero názorov a najmä od mužov, že v čepcoch sú ženy jednoducho krajšie.

Nasledovali oficiálne príhovory. Okrem iného nám Mgr. Barbora Morongová, ktorá má nemalý podiel na celom projekte, povedala toto:

 

 

Po týchto slovách  sa nám ešte prihovorila aj samotná autorka fotografií, Petra Lajdová, ktorá najmä poďakovala všetkým ( a to menovite ), ktorí sa projektu akýmkoľvek spôsobom zúčastnili. Akým bolo pre mňa prekvapením počuť aj mne známe vajnorské mená! Pri tej záplave pozvaných hostí som si totiž nestihla všimnúť jednej fotografie na druhom konci sály. Áno. Aj vajnorská nevesta tu má svoje miesto. Povedzme si pravdu - nečudujem sa. Veď na jednej svadbe uchvátila aj samotnú fotografku.

 

Čo povedať na záver? Výstavu si nenechajte ujsť. Je možné, že po jej vzhliadnutí sa niektoré devy budú hrnúť do vydaja len preto, aby mali na hlave niektorú z týchto krásnych ženských ozdôb. Je možné, že z výstavy budete odchádzať ako Slovák, ktorý je hrdý na to, odkiaľ pochádza. A som si istá, že všetky ženy budú pyšné na to, že sú a môžu byť ženami. Pretože verím tomu, že v každej z nás je kus tej ženskej krásy, tajomnosti a nezbedníctva, ktoré dokázala zachytiť Petra Lajdová na svojich autorských fotografiách.

A je možné, že pôjdete prehrabať babkinu skriňu a prababkinu truhlicu a budete hľadať zaprášené a zabudnuté kúsky tradičného odevu, aby ste ich mohli vzkriesiť a obliecť na seba.

 

Nechajte sa zlákať fotografiami a ich sekvenciami k návšteve samotnej výstavy. Ak budete mať cestu okolo Piešťan, nezabudnite sa ísť pozrieť na plátna, ktoré silne pripomínajú renesančných maliarov a ktoré vypovedajú o tom, na čo môžeme byť právom hrdí aj v 21. storočí.

 

Rozhovor s Petrou Lajdovou si budete môcť vypočuť už čoskoro v našom folklórnom rádiu.

Fotografie si môžete pozrieť až do konca augusta v piešťanskom Kursalone.

Viac o projekte Slovenská renesancia sa dočítate tu.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV