3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oživené melódie v zuberskom skanzene
Oživené melódie v zuberskom skanzene

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Oživené melódie v zuberskom skanzene

27. 07. 2014
Zuberec, Múzeum oravskej dediny

Fujary, husle,  gajdy i biče zo zbierok Oravského kultúrneho strediska a Múzea oravskej deiny vystavia v skenzene pod Roháčmi.

 

Rozmanitosťou zvukov i krásou dreva, kože i kovu ožijú priestory objektu Horná Lehota v Múzeu oravskej dediny v Zuberci od  2. do 10. augusta. Na výstave viac ako štyridsiatich funkčných ľudových hudobných nástrojov sa bude svojimi dielami i ich zvukmi prezentovať desať majstrov -  výrobcov. Od jednoduchších zvukových hračiek  - pískacích keramických vtáčikov a okarín Grazyny Kruczynskej zo Zywca až po technologicky náročné husle – zlobcoky Jána Matištíka zo Zuberca a gajdy Juraja Dufeka z Bojníc či Františka Skurčáka z Rabče. Píštaly a fujary rôznych typov, ladení a povrchovej úpravy sú zastúpené nástrojmi Drahoša Daloša z Lehoty, Ľubomíra Tatarku zo Slovenskej Ľupče a Ľubomíra Páričku z Martina. Trombitami a pastierskymi rohmi sa na výstave prezentujú Ján Štefánik z Lúk a Stanislaw Piwowarczyk zo Zabnice, bičmi Martin Brxa z Turian. Výstava pozostáva z exponátov zakúpených do zbierok Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja z projektu spolufinancovaného Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013. Je doplnená exponátmi Múzea oravskej dediny v Zuberci. Aktuálna výstava je výsledkom projektu Oživené melódie slovensko-poľského pohraničia, ktorého cezhraničnými partnermi boli kultúrne strediská v Milowke a Bielsku-Bialej. Od vzdelávacích a tvorivých workshopov po folklórne festivaly vygeneroval spolu 13 podujatí. Jeho zámerom bolo uchovať a zveľadiť tradičné kultúrne hudobné prejavy, zvýšiť záujem obyvateľov o ne ako o podstatnú súčasť kultúrneho dedičstva prihraničných regiónov a uplatniť ich vo folklórnom hnutí. Medzi najvyhľadávanejšie patrili práve tri týždňové workshopy, ktoré sa v rámci projektu uskutočnili uplynulý rok v Zuberci, Oravskej Polhore a Dolnom Kubíne. Spolu viac ako 75 záujmecov zo Slovenska a Poľska sa na nich naučilo základom výroby a hry na píšťalky dvojačky, koncovky, husle zlobcoky, oravské dvojhlasné gajdy, pastierske rohy, trombity a okaríny. Výstava je sprievodným podujatím 39. Podroháčskych folkklórnych slávností a bude otvorená 2. augusta o 12.30 ako jeden z programov festivalu.

 

PhDr. Miroslav Žabenský

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Kycera Cierny Balog

Chodi richtar

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV