3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tekovské folklórne slávnosti 2014
Tekovské folklórne slávnosti 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tekovské folklórne slávnosti 2014

20. 08. 2014
Starý Tekov

V polovici augusta, na tekovskú hostinu, prichádzajú do Starého Tekova kolotočiari, aby potešili tých najmenších, ale i trochu väčších. A v tomto termíne sa tu uskutočňujú aj Tekovské folklórne slávnosti, ktoré v tomto roku boli už v poradí 23. Prísť na tieto slávnosti, to je pre mňa veľký zážitok – vidieť a stretnúť známych a kamarátov, vidieť aj krásne tekovské kroje a počuť krásne piesne, ktoré ma prenášajú do obdobia mladosti.

  Námestie je vo sviatočnom, s kolotočmi, strelnicami a stánkami a v kultúrnom dome výstava tekovského odevu. Výstava nám ponúka pohľad na odev tekovských žien a mužov na dni pracovné i na dni sviatočné, s doplnkami gazdovského dvora. Výstava – ako sprievodná akcia slávností – krásne nainštalovaná, zaujímavá a poučná. A popoludní sa amfiteáter neďaleko obecného úradu zapĺňal obecenstvom, program sľuboval zaujímavé podujatie. Motív slávnostného programu sa niesol v znamení života človeka. Tekovskí mládenci priniesli obrazy pozoruhodných objektov Starého Tekova na fotografiách Vladimíra Hučku st. a potom začala veselica. Tak, ako na hostinu bývala. Ľudia tancovali a spievali, zbližovali a veselili sa. Po veseliach prichádzala práca a čas ide ďalej. A po čase sa narodí nový človek. Dieťa je radosťou pre svojich rodičov, hľadia na neho v kolíske s láskou a vychovávajú ho k zbožnosti a skromnosti. A dieťa rastie. Hrá sa  s rovesníkmi, učí sa spievať a tancovať a keď dospeje, dievkam venuje svoje pohľady, aby v jednej našiel zaľúbenie. Potom prichádza svadba, nevesta dostane na hlavu partu. Po svadobnej hostine ju začepčia a mladý zať si ju odvádza na rukách domov. Z dievky sa stane žena, aby sa so svojím mužom mohla tešiť z vlastných detí a aby ich mohla vychovávať tak, ako ju vychovávali jej rodičia. Takýto stručný a rýchly spád nám ponúkal slávnostný galaprogram Tekovských folklórnych slávností, v ktorom účinkovali folkloristi zo Starého Tekova Tekovanček i Tekovan, Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec, spevokol zo Starého Tekova a ďalší. Scénický program plný tanca a spevu nás preniesol do doby našej mladosti a dospelosti, v ktorej sme povystrájali detské pestvá a šibalstvá a kde boli aj zaľúbené pohľady na dievčatá i túžobné stretnutia. Bol to obraz života a jeho kolobehu.

  Starý Tekov vydal monografiu obce, ktorú sme na tomto podujatí uvádzali aj do života. Monografiu, ktorú spracoval kolektív autorov na čele s Jarmilou Bátovskou a Branislavom Kinčokom, ktorá nám predstavuje Starý Tekov v jeho historických súvislostiach ako sídlo niekdajšej Tekovskej župy od stredoveku až po súčasnosť. Ukazuje a popisuje pamiatky, školstvo, šport a kultúru a veľa priestoru je venované ľudovej kultúre, kde sa opisujú obyčaje, náš ľudový odev, nárečie, ľudová architektúra. Monografia bohatá, pekne graficky upravená a vytlačená. Do jej prípravy bolo zapojených mnoho autorov, kde každý mohol priniesť svoj podiel ku kvalite knihy. V prerušenom galaprograme starosta obce Ing. Peter Štefan predstavil monografiu a za účasti predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja doc. Ing. Milana Belicu ma vyzval, aby som slávnostne uviedol knihu do života. Bola mi ponúknutá táto pocta, pretože som bol ako jeden z posledných žijúcich členom redakčného kolektívu, ktorý monografiu Starého Tekova pripravoval ešte v roku 1971. Mala vyjsť k 900. výročiu prvej písomnej zmienky o Starom Tekove v roku 1975. Žiaľ, vtedajšia politická situácia tomu nepriala a tak som bol rád, že som mohol teraz túto monografiu Starého Tekova uviesť do života. Bola to taká „čerešnička na torte“ Tekovských folklórnych slávností, ktorá ma nesmierne potešila a určite poteší aj mnohých Starotekovčanov a aj rodákov, žijúcich mimo rodného Tekova.

  Folklórne slávnosti v Starom Tekove  obohatil svojím programom FS Poľana zo Zvolena, tancami z Podpoľania a Horehronia pestrým vystúpením v rezkých tancoch a so spevmi dievok. Návštevníci potleskom odmenili tanečníkov a moderátorka už len poďakovala všetkým účinkujúcim za krásny zážitok.                                                                        

Text: Milan Hlôška

Foto: Milan Hlôška  a Anzelma Hlôšková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

13.Neorem nesejem

Tu stoj konu Pejka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV