3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórna jazda v Bratislave
Folklórna jazda v Bratislave

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Folklórna jazda v Bratislave

23. 08. 2014
Bratislava, Petržalka

Letná folklórna sezóna sa pomaly blíži ku svojmu záveru. Najväčšie a najznámejšie folklórne podujatia sú už za nami. My sme sa však zúčastnili a aj vlastne iniciovali folklórnu akciu v netradičnom prostredí a s netradičnými pomôckami.

Kamarát a folklorista Juraj Dozsa mi navrhol spoluprácu s Bratislava-Inline. V stručnosti povedané, bratislava-inline je letná korčuliarska akcia, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin. Sú to organizované prejazdy mestom na kolieskových korčuliach (a bicykloch). Navrhli sme teda, aby sa spravila jazda v krojoch. Vybrali sme termín a navrhli ceny pre tých, ktorí naozaj prídu v kroji (alebo aj s nejakou krojovanou súčiastkou) na korčuliach či na bicykli. Priznám sa, že som podrobne neštudoval ani trasu, ani históriu akcií, ktoré sa konajú od roku 2004, ani počet účastníkov. Mal som predstavu, že príde tak do 50 ľudí a niektorí aj v krojoch. Na moje prekvapenie na zraze bolo hoodne ľudí, rátajúc ich na stovky. Tých, čo mali kroj, či jeho časť bolo tak okolo 20. Každý z nich si odniesom folklórnu odmenu, ktorú venoval starosta Petržalky Vladimír Bajan. Prvú cenu venoval NAY Elektrodom - tablet. Druhú cenu sme venovali za naše Folklóren rádio JankoHraško.sk - tričko s motívom rádia JankoHraško.sk, ploskačku a magnetku s maľovaným folklórnym motívom. priamo na mieste som doplnil ešte jeden tablet ja osobne.

Ako som písal v úvode, nevedel som ani trasu, len som vedel názov - Saganova trasa. Keď som si ju spätne pozeral, koľko som vlastne najazdil, zistil som, že to mohlo byť aj 13 kilometrov. Tu je trasa po uliciach: Zraz bol za Auprakom na parkovisku, kde bol aj štart a potom – Krasovského – Jantárova cesta – Bosákova – Šustekova – Furdekova – Osuského – Romanova – Pajštúnska – parkovisko Technopol (prestávka) – Kutlíkova – Starohájska – Nám. hraničiarov – Rusovská cesta – Viedenská cesta – Krasovského – Aupark. Bolo viacero čakaní na celý konvoj a tu sú FOTKY, aby ste mali predstavu z trasy.

Na niektorých stanovištiach sme si aj zaspievali, zaplieskali bičom, ale spievalo sa aj cestou. Skrátka nálada bola, aj keď sme fučali. V cieli sme si urobili spoločnú fotku a spokojní sme si dali jedno orosené nealko.

Myslím, že sa nám podarilo zviditeľniť kroje aj na takomto netradičnom podujatí a dúfame, že o rok nás bude viac.

Foto: Juraj Dozsa

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Molotu

Ej, ani som si...

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV