3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Bátovce otvárali brány
Bátovce otvárali brány

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Bátovce otvárali brány

26. 08. 2014
Bátovce, Nádvorie hasičskej zbrojnice

Už druhý ročník festivalu folklóru, kultúry a tradičných jedál zorganizovali Bátovčania pod názvom Bátovce otvárajú brány. Na nádvorí vynovenej hasičskej zbrojnice zriadili pódium, pripravili stoly a lavice, dvor zaplnili tradičným náradím roľníckeho dvora a tak spríjemnili prostredie pre návštevníkov. Staré pluhy, plečky, sejačka, rajtar, sečkáreň, ale aj staré korytá a ďalšie artefakty vyzdobili nádvorie, aby pripomenuli tradíciu roľníctva, ktorému sa Bátovčania v minulosti venovali. Bátovská kotlina – ako toto územie voláme – bola predurčená k poľnohospodárstvu, potom už začínajú Štiavnické vrchy.

Na námestí nás zaujala výstava veteránov motocyklov a keď sme vošli cez otvorenú bránu do nádvoria hasičskej zbrojnice, tam zas vôňa guľášu. Detský folklórny súbor Tekovanček zo Starého Tekova sa ako prvý v programe podujatia predstavil so svojím vystúpením s hrami na varenie lekváru, zatancovali si, zaspievali a zahrali sa. Potom Pečenická dychovka, ktorá už oslávila 50 rokov trvania, začala vyhrávať a spríjemnila chvíle pod zamračenou oblohou. Mužská spevácka skupina Bátovčan, ktorá vznikla len nedávno zaspievala piesne z Bátoviec a blízkeho okolia. Hosťom vzdialenejším bol Folklórny súbor Podzámočan z Podzámčoku so svojím programom o vojenskej asentírke, povolávaní na vojnu a lúčení sa s blízkymi, s tancom a piesňami. Dievky s mamkami si poplakali, mládenci sa rozlúčili, vzali vojenské kufre na plecia a mašírovali k svojim  bataliónom. Posledným súborom bol FS z Hostia pri Zlatých Moravciach, s ktorým Bátovčania nadviazali priateľské vzťahy a vzájomne sa prezentujú na podujatiach.

V rámci festivalu Bátovčania sprístupnili v kúrii pre návštevníkov aj pamätnú izbu. V jednej miestnosti je zriadené múzeum, kde vystavujú tradičnú kultúru bývania, s fiókovou kasňou aj skriňou, posteľou a belčovom, stolovaním na starom stole, ale aj s kútikom pre šikovné ruky gazdinky – šijacou mašinou a ďalšie a ďalšie artefakty gazdovského domu a dvora. Je to ako proťajšok dnešných notbukov, smartfónov a ifónov, ktoré pohltili záujem mladých ľudí. V druhej izbe je zriadená výstavka krojovaných bábik Jaroslava Burjaniva, ktorý ako pracovník Slovenských energetických strojární v Tlmačoch pri svojej práci navštívil mnoho krajín v súvislosti s montážou výrobkov ich fabriky a odtiaľ si priniesol krojované bábiky. Videli sme krojované bábiky z Indie, Uzbekistanu, Ruska, Egypta, Grécka, Anglicka, Nórska, Belgicka, Holandska, Francúzska a ďalších a ďalších. Záujem návštevníkov bol aj o muzeálne dokumenty Bátoviec, ktoré zobrazujú dobu minulosti s  fotografiami a zaujímavosťami.

Potom nás už prilákala vôňa guľášu, ktorý pripravili v rámci festivalu, aj pukanské párance ponúkali, ale my sme neodolali guľášu, ktorý bol výborný. Hrozba búrky sa nezadržateľne blížila a tak sme sa spokojní, že to vydržalo, ponáhľali domov. Dobre pripravené podujatie organizátormi nás nalákalo aj na budúci, už tretí ročník.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Petra Kustara

Zvony zvonia

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV