3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  60. rokov FS Dudváh a DFS Dudvážtek a 20.rokov FSk Dudváh
60. rokov FS Dudváh a DFS Dudvážtek a 20.rokov FSk Dudváh

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

60. rokov FS Dudváh a DFS Dudvážtek a 20.rokov FSk Dudváh

03. 09. 2014
Križovany nad Dudváhom, KD Križovany nad Dudváhom

V Križovanoch nad Dudváhom v poslednú augustovú nedeľu oslavovali. V tento deň si pripomínali 60. výročie vzniku svojho Folklórneho súboru Dudváh a 20. výročie vzniku Folklórnej skupiny Dudváh. Oslava to bola veľkolepá. V preplnenom kultúrnom dome vládol šum, tréma, nervozita a očakávanie.

  Folklórny súbor Dudváh vznikol v roku 1954 na podnet Ing. Lea Blažeka, zanieteného folkloristu, ktorý celý svoj život zasvätil ľudovej kultúre. Venoval sa nielen súboru, ale aj piesňam z Križovian, ktoré zozbieral do spevníka. To, že folklórny súbor dodnes žije a funguje, svedčí o jeho skvelej práci a výchove nasledovníkov. Jeho meno ostane natrvalo zapísané v živote súboru.

  Za dobu svojho trvania súbor nacvičil scénické pásma tancov a piesní z niekoľkých slovenských regiónov, ale ich snahou je prezentovanie križovianskeho a trnavského folklóru v tancoch a piesňach. A z týchto scénických programov zostavili aj prehliadku k 60. výročiu súboru.

  Folklórna skupina Dudváh vznikla v roku 1994 na podnet Heleny Rožičovej ako doplnok k jestvujúcemu súboru a okrem týchto dvoch tu ešte funguje aj Detský folklórny súbor Dudvážtek.

  Slávnosť začala spomienkami brata Lea Blažeka Dr. Ervína Blažeka na začiatky vzniku a bola to taká malá kronika súboru. Veľmi zaujímavým a kultivovaným prejavom nás zaviedol na začiatky súboru. Aj pani Blažeková si zaspomínala na tie začiatky a môžem povedať, že to neboli iba suché konštatovania, ale to bol zápal a oduševnenie s akým folklórny súbor viedli. Hoci to boli spomienky na začiatky z pred 60. rokov, Dr. Ervín Blažek sa rozhovoril o tomto období, ako by to bolo pre neho iba nedávno. Spomenul nielen úspechy a radosti  ale aj problémy, ťažkosti a trápenia, ktoré ich sprevádzali v tom období.

  Potom sa všetci členovia ukázali na javisku, aby predstavili svoj sviatočný program. Nastúpili starí, mladí i mladší aj najmenší, všetci v krásnych krojoch, rukávce žien zlatom vyšívané, čipkou ukončené, čepiec s podkladanou výšivkou zlatou niťou vyšívaný, čierna zástera s okrajovou farebnou plnou výšivkou, muži v košeliach so širokými, vyšívanými rukávmi s mašľou pod krkom a krátkymi ľajblíkmi. Detičky vyobliekané do nových krásnych krojov boli ako perličky. Javisko bolo ako rozkvitnutá lúka na jar plná krásnych kvetov.  Pohľad na tú krásu tlačil slzy do očí.

  Potom pán starejší priviedol na javisko mladú nevestu s mladým zaťom a po tradičnej ceremónii začalo začepčenie. Ženy sňali mladej neveste „zelený vienok“ a dali jej na hlavu čepiec. Mladí manželia zložili sľub manželský na varešku a pripili si spolu na zdravie a na dobrý spoločný  život. Z nevesty bola žena, nasledoval svadobný tanec s rodičmi a hosťami. Bolo to iba torzo scénickej svadby súboru, pretože bolo toho veľa, čo chceli divákom ukázať pri svojom výročí.

  Starostka Križovian n. D. Ing. Svetlana Masaryková slávnostne uviedla aj nové CD-čko súboru, k čomu nemohli chýbať ani ďakovačky s odovzdávaním kvetov všetkým, ktorí sa o jeho vznik zaslúžili. Potom sa ukázali s tancami jednotlivé vekové skupiny súboru, od tých najstarších, ktorí tancovali v takom voľnejšom tempe, primerane veku, potom tí dospelí v rezkom a rýchlom tempe s tancami z východu, z Oravy, z Horehronia, ale aj z Križovian a zatancovali aj tí najmenší. Opatrné a nesmelé krôčky a figúry, nožičky zapletali do tanečných prvkov ako veľkí, určite budúcnosť súboru, ktorá bude niesť vlajku úspechov. V krásnych krojoch boli neodolateľné. Bola to prehliadka krásy a umenia. Sprevádzala ich ľudová hudba TADEMA rodiny Mazúrových, u ktorých sme obdivovali krásny spev matky a dcéry a tiež Michal Dzurianin, ktorý takisto zaspieval piesne krásnym hlasom.

Výročie sa nezaobíde bez ocenenia tých, ktorí súboru venovali svoj čas a um. Na záver pani starostka ocenila tých čo boli na začiatku súboru, aj „in memoriam“, aj tých súčasných: vedúcu FS pani Evu Kováčikovú, pani Bc. Evu Michalkovú, ktorá sa venuje aj malým deťom v súbore  a ďalších a možno povedať, že ich bolo veľa. Mať takú základňu folkloristov v obci, to je dôvod k hrdosti a tú hrdosť bolo na pani starostke vidieť. Bolo jej čo závidieť. Veď v súbore sa vystriedali už tri generácie.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS SARISAN PRESOV

Co som ci porobila

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV