3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rybnícke vinobranie 2014
Rybnícke vinobranie 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Rybnícke vinobranie 2014

10. 09. 2014
Rybník

Už  viničný list padá z viničného kríka, dozrieva prvý burčiak a my sa po roku znova stretávame v Rybníku na slávnosti vinobrania. Stretávajú sa tu starí známi, priatelia aj rodina,   ale hlavne vyznávači folklóru a dobrého vína, či burčiaku. Úprimné a vrelé podanie rúk s priateľmi, pár slov na začiatok, kým sa jazyk nerozviaže. Aj remeselníci, ktorí ponúkajú svoj tovar pod stánkami návštevníkom, lebo to je aj koncert remeselníkov. Ulice Rybníka boli plné stánkov so všetkým možným, povetrím sa šírila vôňa gulášu, pečených kačíc, lokší a iných dobrôt a dobrá nálada. Náladu umocňovali zúčastnené súbory a skupiny v programe, ktorý tvoril hlavnú líniu slávností. Tento bol tak načasovaný, že sme si mohli medzi programami urobiť obchôdzku po stánkoch.

Vinohradnícku slávnosť otvoril starosta Rybníka Ing. Imrich Králik a slávnostným príhovorom predseda Vinohradníckeho spolku v Rybníku Ing. Jozef Uhnák. Spolu s predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Ing. Milanom Belicom si potom pripili na zahájenie a zdarný priebeh.

Malí folkloristi z Detského folklórneho súboru Galibášik z Rybníka, vyobliekaní v parádnych čilejkárskych krojoch sa už nevedeli dočkať svojho vystúpenia, v ktorom chceli ukázať tekovskú svadbu tak ako veľkí. Presne v tom zmysle – poďme sa hrať na veľkých. A potom na pódium vyšiel starejší, mladý zať a mladá nevesta v parte, svadobní rodičia a svadobčania, akoby vo svadobnom sprievode. Videli sme chystanie nevesty, odobierku od rodičov, aj svadobnú zábavu a čepčenie nevesty. Detičky boli rozkošné a veľmi milé a na tvárach obecenstva vykúzlili nejeden úsmev a zaslúžene zožali veľký potlesk. Potom DFS Kolovrátok z Rybníka zatancoval a zaspieval a po nich FS Krivín zaspieval piesne Tekova. Hosťom na slávnostiach bol FS Bystričan zo Záhorskej Bystrice, ženy a muži v bledomodrom odeve so spevmi a piesňami, ktoré nepoznajú hraníc a Dychová hudba Hostianka z Hostia s rezkým tempom. Posledným hosťujúcim kolektívom bola Ľudová hudba Martinky Bobáňovej z Terchovej, známej z televíznej súťaže o talent roka. Terchovská muzika je z roka na rok populárnejšia a v tomto období bola zapísaná do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Vo večernom programe ešte vystúpila Hudobná skupina Kochanski (LOJZO) a Hudobná skupina Stimul z Levíc.

Prechádzali sme sa ulicami Rybníka a obdivovali sme alegorické výjavy pred domami, stvárňujúce aktuálnu náladu pri dozrievaní burčiaku. Postavičky vyobliekané do čilejkárskych hábov za stolom, pri belčove či kočiariku i v koryte v burčiakovej nálade. K tomu náradie poľnohospodárov i domácností, ktoré skrášľovali predzáhradky a vytvárali nálady s nostalgiou spomienok. Či už to bol pluh jednorák alebo vinohradnícky preš veľký aj malý, korytá, koše pre hydinu, pyskáče (krčahy) na víno (možno aj na vodu) a iné. Alegóriu tvorili aj časti odevov s doplnkami domácnosti: košíky, filkaše, opletené džbány, drevené korytá, hlinené mliečniky a pod. Krásne naaranžované. V takomto duchu sme sa mohli oddať do objatia dobrej nálady medzi stánkami alebo do zvukov hudby, ktorá sa rozliehala ulicami Rybníka. Burčiak, tento vzácny a neodolateľný mok začal rozväzovať jazyky pri stánkoch, vrava bola čoraz hlasnejšia a nálada veselšia, sem-tam do nej zaznievala heligónka a popri nej spev návštevníkov, ktorí vzdávali hold dobrému vínu. Neodolateľné prostredie, ktoré upútalo svojou atmosférou, že bolo ťažko odchádzať. Ale všetko sa raz skončí, aby sa znova začalo a tak sa tešíme na nový, ďalší ročník Rybníckeho vinobrania na budúci rok.

                                                                                                            Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Kycera Cierny Balog

Dolu Baldou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV