3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kojšovská heligónka, Galaprogram
Kojšovská heligónka, Galaprogram

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Kojšovská heligónka, Galaprogram

13. 09. 2014
Amfiteáter kultúrneho domu

V krásny,  slnečný  deň 7.septembra  som zavítala do dedinky nachádzajúcej sa vo východnej časti Volovských vrchov, v malebnej prírode pod Kojšovou hoľou kde sa konal 16. ročník Kojšovskej heligónky a Galaprogramu  na nádvorí kultúrneho domu. Keď prichádzam po tejto ceste, ktorá ide úzkym údolím, po ľavej strane tečie potok a na obidvoch stranách nás sprevádzajú  vysoké skaly, zalesnené kopce a dookola vidieť chudé role a lúky. Práve tu sa odráža spôsob života a myslenia ľudu, jeho rodinný život, spoločenské vzťahy, náboženské predstavy. Vzhľadom na starobylosť, ako aj autentickosť obce   sa ľudia v Kojšove aj dnes  venujú svojej práci a tak ako inde popri nej sa vo svojom voľnom čase venujú uchovávaniu tradícii, ktoré nám zanechali naši predkovia, ich odovzdávaniu a sprostredkovaniu ďalším generáciám.

Po ceste k otvorenému amfiteátru pri Kultúrnom dome ma milo prekvapili výstavné a predajne stánky s chutnými tradičnými jedlami, vôňou syra z neďalekej mliekarne i gruľovníkmi, ktoré pre návštevníkov pripravovali dievčence v krásnych kojšovských krojoch. I v tejto  obci  sú ľudové  piesne neodmysliteľnou súčasťou života ľudí a práve preto sa tu  prezentujú každoročne heligonkári z rôznych kútov Slovenska.  Počas celého galaprogramu sa predstavili generácie heligonkároch, mladí i starší, otcovia i deti, sólisti ale aj ženy. Prišli  nás tu potešiť svojou hrou a spevom  očarili nejedného diváka. Prevažoval repertoár menej známych pesničiek, ktorý mal veľmi dobrú odozvu  nadšencov heligónkovej muziky. Po každom predstavení každého účinkujúceho diváci vyrobili fantastickú atmosféru  a po  vydarených vystúpeniach naozaj nešetrili potleskom. Úsmevy divákov  a z tvári  každého bolo poznať radosť, spokojnosť a nadšenie z toho čo práve videli na javisku. Ten príval energie, ktorá sa z javiska šírila  do hľadiska je neopísateľná  a oživila  aj  publikum, ktoré okrem silného potlesku, spievali, zabávali sa a  nálada, ktorá tak neuveriteľným spôsobom rozpumpovala celý amfiteáter.

V programe nechýbalo poďakovanie a odovzdávanie kytice starostom obce,  manželke Štefana Ševčíka a spoločne si takto uctili pamiatku známeho kojšovského heligonkára. Príjemná atmosféra niekoľko hodinového folklórneho pretlaku sa skončila dažďom, ale z môjho pohľadu to bol zatiaľ najsilnejší ročník, čo sa týka množstva účinkujúcich, návštevníkov a divákov z ďalekých a blízkych obci.

Pre tunajších občanov ale i pre návštevníkov organizátori  pripravili  naozaj bohatý kultúrny program a dali si na 16. ročníku naozaj záležať. Nechýbali tu aj hry pre deti, detský kútik a iné sprievodné akcie. Bolo to podujatie, vďaka organizátorom, účinkujúcim ale aj divákom viac ako vydarené. Podujatie, ktoré svojou kvalitou už tradične poskytuje návštevníkom veľmi dobré dojmy z folklóru a z predvádzania ľudovej kultúry. Aj v tomto kútiku spišskej zeme ožíva na sklonku leta každoročne Kojšov  spevom a  hudbou. 

Na záver patrí sa mi poďakovať spoluorganizátorke, poslankyni obecného zastupiteľstva v Kojšove a folkloristke Tatiane Andraškovej  za pozvanie, milé privítanie a  za krásny zážitok z tohto podujatia, ktorý si každý z nás odniesol do svojich domovov. Za nami všetkými je nedeľa plná folklóru, radosti a šťastia.

 

Viac fotografií nájdete na tomto odkaze:  https://www.facebook.com/heligonka?fref=ts

                                                                         www.kojšov.sk

 

Autor a foto:  Ľudmila Hricková

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Zeleziar

Uklakovana

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV