3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Festival cesnaku
Festival cesnaku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Festival cesnaku

15. 09. 2014
Dolné Srnie, Ihrisko

Koniec leta nám akosi počasie neprialo a nepraje nám ani za začiatku septembra. Aj napriek tomu si vo viacerých lokalitách naplánovali svoje podujatia. Nás doma zaujal festival venovaný jednej tradičnej plodine - CESNAKU. Reku, ak počasie dovolí, pôjdeme sa ta pozrieť.

V sobotu ráno u nás pršalo, ale pozreli sme si predpoveď na internete, najmä to, ako sa bude vyvíjať situácia s prehánkami. Pozerám na okolie Nového Mesta nad Váhom. Pri ňom sa totiž nachádza dedinka Dolné Srnie, kde sa festival má konať. Mapka po jednotlivých hodinách ukazuje, že by na mieste od 11:00 hod malo byť bez prehánok. Tak poďme, povedali sme si a nabalili aj veci do dažďa. Pre istotu.

Najskôr sme sa zastavili v Plantexe - Veselé pri Piešťanoch. Kto by nevedel, čo je to, tak je to firma, ktorá sa zaoberá pestovaním, krížením, šľachtením a predajom všetkého potrebného do vašej záhrady. Okrem toho predávajú aj plody svojej výroby. My tam chodievame okrem iného na jablká, cibuľu, čaje, teraz sme zobrali aj slivky a na koštovku aj fľašu broskyňovice. V ich záhrade sa dajú kúpiť sadenice ovocných stromov a kríkov, ale aj okrasných drevín. Po návšteve Plantexu sme sa zastavili potešiť jednu rodinu, kde sme pred rokom v starej truhlici, otvorenej po 30-tich rokoch našli poklady ľudového odevu.

Okolo pol dvanástej sme dorazili do Dolného Srnia. Hľadali sme značenie cesty na podujatie. Ani pri pomalej jazde sme si ich nevšimli. Po opýtaní sme sa vrátili a natrafili na prízemné smerovky. Možno mohli byť napísané výraznejšou farbou. Potom sme už vedeli, na čo sa pozerať. Prišli sme na miesto a zaparkovali. Bolo vidieť, že aj tu ešte pred nedávnom pršalo intenzívne a blato bolo takmer všade a aj ľudí bolo pomálo. Aj keď nás odchádzajúci odhovárali, aj napriek tomu sme prispeli organizátorom a zaplatili vstupné. Informačný stánok s cesnakom nás vítal hneď na začiatku. Bol som prekvapený, koľko odrôd cesnaku máme na Slovensku a ktorý sa u nás pestuje. Neskôr som sa stavil aj na kus reči. Festival niesol názov "Kráľovský festival cesnaku s Farmárskym trhom". Myslím, že dobré spojenie, nakoľko práve malí farmári sú tí, ktorí dokážu aj cesnak dopestovať pre ostatných v domácich podmienkach. Tak sme sa boli poobzerať aj po nich. Domáci kravský aj kozí syr, fazuľa, pražené tekvicové semená, sušené šípky či konopné semiačko (sušené aj pražené), ale aj konopné lístky na čaj, ktorý sa dal na mieste aj ochutnať. Rôzne druhy lekvárov, džemov a produktov ovocia, sypané bylinkové čaje, včelí peľ, sladké domáce pečivo, nakladané feferónky, špargľa na sladkokyslo, kápia nakladaná s cesnakom, ale aj slnečnicový či repkový olej. Mali sme možnosť ochutnať aj nátierku z tekvice Hokaido a v stánku s názvom Dúšok zdravia sme mali možnosť ochutnať aj tekvicovú polievku a niekoľko druhov zdravých koláčikov.

Aj deti si mohli prísť na svoje. Mali pripravený stánok, kde si mohli niečo nakresliť - najčastejšie niečo od cesnaku a získali za to platidlo "cesnakovú korunu", ktorú mohli vymeniť za viazaničku cesnaku, či sladkosť. Deti sa mohli vyšantiť aj pri iných atrakciách či previezť sa na koni.

A aby som nezabudol, nechýbali ani stánky z občerstvením. Guľáš, ktorý bol výborný aj pre deti, voňal, ako inak, po cesnaku. Možno by sa do budúcnosti mohlo pridružiť aj viac remelselníkov. Teraz tu bol len jeden, ktorý ponúkal produkty z prútia. Nie však košíky, ale skôr oplotky, ploty, výplne či postavy a dekorácie z prútia.

Samozrejme, že aj farmárov sa nám zdalo byť málo, ale po rozhovore s hlavným organizátorom a prezidentom občianskeho združenia  Slovenský cesnak, pánom Júliusom Kráľom sme sa dozvedeli, že veľa farmárov na poslednú chvíľu svoju účasť odrieklo kvôli počasiu a dostavil sa naozaj len zlomok plánovaných.

A teraz sa vrátim ku cesnaku. My sme si kúpili hneď niekoľko "cesnakov". V prvom rade sme si kúpili cesnak na priamu konzumáciu, či uskladnenie. Celkom obyčajný, ale slovenský cesnak vo viazaničkách. Čo však bola pre mňa novinka, bol údený cesnak. Cesnak údený na studenom dyme mal naozaj svoju vylepšenú arómu, ale i chuť. Po zaúdení totiž stratil svoju štipľavosť a dá sa konzumovať... no ako jabĺčko. Len vôňa po jeho konzumácii ostáva rovnaká a najlepšie je sa rozprávať s konzumentom tej istej plodiny. Následne sme si pri propagačnom a prezentačnom stánku O.Z. Slovenský cesnak kúpili cesnak aj na sadenie a vyskúšame dve odrody - Matúš a Mojmír. Keďže cesnak patrí k našej tradičnej kuchyni a nikdy v domácnosti nechýbal, dohodli sme sa s organizátormi, že vám postupne prinesieme sériu článkov o cesnaku a jeho pestovaní. Myslím, že veľa ľudí sa vráti k domácemu pestovaniu cesnaku a nebude kupovať v hypermarketoch cesnaky s podivným pôvodom pestovaným niekde v Ázii či na juhu Európy. Cesnak dopestovaný v našich podmienkach a na našej pôde má totiž úplne inú chuť, vôňu či iné špecifické vlastnosti.

Nultý ročník Kráľovského festivalu CESNAKU s Farmárskym trhom máme teda za sebou. Počasie síce narobilo vrásky organizátorom, ale vraj ich entuziazmus neopustil a budú v organizovaní festivalu pokračovať aj v ďalších rokoch. My im v tom držíme palce a v propagácii cesnaku im určite do budúcnosti pomôžeme.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hanka Servicka

Poľana poľana

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV