Východoslovenské folklórne združenie a OZ Feman pripravilo pre priaznivcov folklóru už takmer tradičné podujatie Bakšayova kapsa. V sobotu 13. septembra 2014 sa v Spišskom Podhradí uskutočnil už tretí ročník festivalu seniorov východného Slovenska. Na festivale sa predstavili seniorské kolektívy: Jánošík senior Svit, Magurák Kežmarok , Omladina Košice, Starišan Prešov, Svojina Michalovce a Vagonár stará škola Poprad a sólista nevidiaci harmonikár Peter Kolesár z Levoče. Každý z týchto kolektívov priniesol svoj najnovší program, s ktorým sa pod režijnou taktovkou nestora tradičnej kultúry východného Slovenska a najbližšieho spolupracovníka Jožka Bakšaya , Ing Ladislava Bačinského postupne prezentoval na pódiu Európskeho domu v Spišskej Kapitule.
Úvodná pieseň v podaní všetkých mužských členov zúčastnených kolektívov „Široko koreňe, tej jabloňi...“ pripomenula chvíle kolegov – tanečníkov a spolupracovníkov na Jožka Bakšaya, ktorý túto pieseň veľmi rád spieval. Moderátor pripomenul, prečo vlastne sa stretávame, privítal a oboznámil divákov so stručným programom. Takto začal kolotoč tancov, hudby a spevu prítomných seniorov v programe „Z Bakšayovej kapsy 2014“.
Medzi účinkujúcimi sa objavil aj nevidiaci akordeonista Peter Kolesár z Levoče, ktorý napriek svojmu „handykepu“ vyštudoval konzervatórium v Prahe v hre na klavír a akordeón a je učiteľom hudby na ZUŠ v Levoči, Predstavil sa niekoľkými ľudovými piesňami, ktoré si publikum spolu zaspievalo a vyjadrilo uznanie z jeho výkonu. Takto podporil úsilie organizátorov, ktorí podporili možnosti propagácie projektu „Svetlo v tme“.
Ďalším výrazným oživením programu bola ukážka svadobných zvykov goralskej oblasti horného Spiša v podaní seniorov z Maguráka. S týmto čepčením nevesty sa prezentujú aj na rôznych svadobných hostinách v regióne. Dnešná prezentácia malá aj iný, veľmi osobitý význam. Členovia folklórneho klubu Omladina Stanislav a Janka Gallikovci, ktorí sa prednedávnom zosobášili a kolegovia zo súboru im pripravili toto milé prekvapenie v podobe účasti na čepčení súboru Magurák na javisku v kapitule. Stano ja rodený goral, pochádza z Lendaku ale ešte nemal oblečený goralský kroj a tak mu kolegovia splnili jeden z jeho snov.
Záver programu patril poďakovaniu všetkým účinkujúcim , tvorcom a organizátorom. Nezabudlo sa ani na Ministerstvo kultúry SR, ktoré finančne prispelo na realizáciu podujatia.
V nedeľu sa v priestoroch hotela Kapitula uskutočnil seminár pre vedúcich a priaznivcov folklóru na tému: Folklórne hnutie seniorských kolektívov na východnom Slovensku. Lektormi boli Ing. Ladislav Bačinsky z Košíc, dlhoročný predseda Východoslovenského folklórneho združenia a Juraj Švedlár súčasný predseda VSFZ. Vzhľadom na skutočnosť, že na Slovensku vzniklo veľké množstvo folklórnych kolektívov seniorov, Východoslovenské folklórne združenie sa podujalo podporiť toto hnutie prostredníctvom organizovania festivalu pre tieto súbory a takto s podporou OZ Feman vznikol nápad realizácie festivalu Bakšayova kapsa. Po vyjadrení tohtoročných účastníkov festivalu sa opäť potvrdilo, že toto rozhodnutie bolo správne a výraznou mierou prispieva k rozvoju činnosti a umeleckej úrovne seniorských kolektívov na východe Slovenska.
Festival Bakšayova kapsa podporil aj ďalší projekt , ktorý sa v tom čase realizoval na Spišskej Kapitule a to projekt Spišský Jeruzalem. Súčasťou festivalu bol a gastrofestival „Gastro Fest Spiš“ a ochutnávky spišských párkov a iných výrobkov. Svoje ponúkal aj pivovar Šariš.
Festival Bakšayova kapsa priniesol napriek nepriaznivému počasiu pohodu a podporil myšlienku projektu podporovať činnosť folklórnych kolektívov seniorov, ktorí významnou mierou prispievajú k propagácii tradičnej kultúry a folklórneho hnutia na Slovensku. Za toto im patrí úprimné poďakovanie.
Juraj Švedlár, predseda VSFZ