3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Víkend na Liptove
Víkend na Liptove

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Víkend na Liptove

22. 09. 2014
Ludrová, Partizánska Ľupča

Tento víkend som mal polopracovný a polooddychový. Oddychová bola skôr nedeľa, ale sobota bola taká aj pracovná aj oddychová. Ráno som narúbal drevo do šporhelta a vyrazil na Liptov. Konali sa tam totiž dve podujatia, na ktorých som sa zúčastnil. Na jednom ako hosť, a na druhom ako moderátor.

Ráno, keď som vyrážal, bolo čerstvo popršané, niekde viac, niekde menej. Hovoril som si, že čo to dnes bude. O desiatej dopoludnia som prišiel do Ludrovej. Dedinke vzdialenej 4 km od Ružomberka, ako vstupnej bráne do Ludrovskej doliny končiacej pod najvyšším vrchom ružomberského okresu – vrchom Salatín. Tu sa konali „Mitrove dni v obci Ludrová“. Na programe boli príbehy miestnych bačov, súťaž o najkrajšiu ovečku, ukážky výroby tradičných jedál, výstava zvoncov a črpákov, ale i vystúpenia detí z miestnej základnej školy, detských folklórnych súborov Liptáčik z Ružomberka, Lúčan z Lúčok, i folklórneho súboru Skorušina z Liesku, no i miestnich heligonkári a Jožka Večereka. Nestihol som všetko, lebo som sa musel pred obedom presunúť inam, ale niečo som predsa stihol. Mitrovanie je valaská tradícia ukončenia pastierskej sezóny viažuca sa k 26. októbru – dňu svätého Demetera, alebo aj Mitra. Preto úvod patril miestnym bačom, ktorý robili ukážku výroby syra a odvárania žinčice. Hneď vedľa ich improvizovanej kolíbky bola ohrada s ovečkami, farebne označenými na krku, ktorým mohli dávať návštevníci svoj hlas v súťaži a určiť tú najkrajšiu. Kúsok obďaleč sa už pripravovali miestne kulinárske špeciality, ako pečené droby, kyslá polievka, halušky z bryndzou, baraní guláš, ale i pirohy či pečená klobása. V kultúrnom dome bola zriadená výstavka bačovských pomôcok – zvonce, črpáky, pracky, biče, kotol na odváranie žinčice, pastierska palica, fujara, malé putery a ku tomu bol na ochutnávku aj výborný ovčí syr a kyslá žinčica. Tú som pil dva krát. Najskôr na koštovku a pred obedom aj ku bryndzovým haluškám. Žinčica bola naozaj vynikajúca, aj keď je už vlastne koniec sezóny a paša nie je tak bohatá ako trebárs na jar. Možno ku tomu prispeli aj daždivé dni s teplým počasím. Keďže domáci, čo ma pozvali, vedeli, že hrávam aj na fujare, tak ma poprosili, či by som na úvod programu nezahral. Tak som dal pieseň „Hej, ovce moje, ovce“. Potom zaspievali miestni dôchodcovia s harmonikárom úvodné piesne a starosta oficiálne otvoril tento deň prípitkom. Potom už priestor patril deťom zo základnej školy a deťom zo súboru Liptáčik. To som sledoval už len okrajovo, lebo som sa už zberal na cestu do Partizánskej Ľupče.

Do Ľupče som prišiel na poludnie, keď už bol „VIII. Remeselnícky jarmok v Partizánskej Ľupči“ v plnom prúde. Je pravda, že som čakal viac remeselníkov, nakoľko je toto podujatie už v regióne dosť známe a ľudí tam bolo tohto roku vraj rekordne. Ono asi aj preto, lebo to počasie sa obrátilo a z daždivého rána sa stal krásny slnečný deň. Čo však mali návštevníci možnosť vidieť s tradícií, boli ukážky spracovania ľanu, od trepania, spriadania až po tkanie. Ukážky výroby pastierskych nástrojov – píšťaliek, fujár, či bičov, ukážky rezbárov či už robili sochy v životnej veľkosti či len menšie obrazy, potom  olejomaľba nádherných ľudových motívov. V priestoroch kultúrneho domu pripravili šikovné ženy Marika Adamčiaková, Gabika Moravová a ich dcéry Nikolka Adamčiaková a Dominika Moravová zaujímavú výstavu ľudových remesiel. Mali sme možnosť vidieť pôvodnú izbicu, ako to vyzeralo niekedy v minulosti v dreveniciach. Okrem toho sme mohli obdivovať ľudové práce miestnych šikovných ženičiek, práce rezbárov, obuvníkov, brašnárov a podobne. Tiež sme si mohli prezrieť pôvodné zápisky v kronikách obce. Pri rozhovore s pani Adamčiankovou som sa dozvedel, že zozbieraných predmetov majú ešte oveľa viac, ako bolo možno vidieť na výstave, lebo boli limitované veľkosťou výstavného priestoru a mali ešte jeden problém, lebo celú túto výstavu musia po skončení trojdňového programu zbaliť. Hľadajú však priestor vhodný na trvalú inštaláciu, nakoľko v obci mali tradíciu garbiari, rezbári, baníci a iní remeselníci a zizbieraného materiálu majú oveľa viac.

Program nebol len v ľudovom štýle, ale z neho by som vypichol piesne a tanečnú hru detí z miestnej základnej školy z materskou školou, zaspievala aj spevácka skupiny Salatín z Liptovkých Sliačov, zahrala ľudová hudba Hudbička z Likavky a svojim humorným slovom prispel aj Bača Gajdoš z Liptovskej Osady. Aj tu mali možnosť návštevníci ochutnať liptovské špeciality, previezť sa na voze ťahanom dvoma koňmi a pozrieť si výstavu miestnych chovateľov. Táto časť dňa bola pre mňa už menej oddychová, ale počas dlhších vystúpení som si vychutnal prezentáciu našich tradícií naplno.

Nuž, víkend, respektíve len sobota, bola pre mňa obohacujúca. V Ludrovej som už pred časom bol, ale to bola len chvíľka, ale takto som mohol navštíviť behom jedného dňa akcie v dvoch blízkych liptovských obciach - Ludrová a Partizánska Ľupča. Obe sa nachádzajú takpovediac pod Salatínom, vrchom Nízkych Tatier, ktorý je ospievaný práve v piesňach týchto obcí a mal som možnosť v jeden deň na dvoch podujatiach popozerať rozdielne tradície - pastierske i remeselnícke.

 

Mnohí ani netušia o takýchto podujatiach a preto som rád, že aj takto ich môžem prezentovať na našom portáli JankoHraško.sk.

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

VFS Torysa Presov

Pri mline

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV