3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ako správne moriť cesnak
Ako správne moriť cesnak

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Ako správne moriť cesnak

02. 10. 2014
Dolné Srnie, Slovensko

Morením cesnaku predchádzame negatívnym vplyvom chorôb a škodcov ktoré sa môžu vyskytnúť. Ako a proti čomu je potrebné cesnak moriť? Moriť môžeme i viac odrôd naraz pokiaľ ich máme v rašlových vreciach.

Moríme: 
1. proti háďatku cesnakovému 
2. proti vlnovníkovy cesnakovému 
3. na podporenie zakoreňovania, rastu a odolnosti voči nepriaznivým klimatickým podmienkam 
4. proti hubovým ochoreniam


Morenie proti háďatku je pomerne problematické nakoľko jediný povolený prípravok je Sulka, jej účinnosť nie je 
100%. Na morenie z dostupných prípravkov sa najlepšie osvedčuje (5%) roztok Sulky K počas 6 až 8 (12) hodín. Moríme už rozdelené hlávky, teda strúčiky. Orientačne potrebujeme cca 1l roztoku na 1 kg sadby. Účinnou látkou je polysulfid vápnika. 
100% ochranou však stále ostáva zdravá sadba a nie nákup z pochybných zdrojov. Modrozelené sfarbenie strúčikov počas morenia, kvalitu sadby neznižuje.


Morenie proti Vlnovníkovi cesnakovému - škodcu spoľahlivo zničí morenie v Sulke. Teda v jednom morení obmedzíme alebo zničíme vážneho škodcu háďatko cesnakové a vlnovníka cesnakového skladového škodcu. Roztoč žije pod obalovými šupinami cesnaku priamo na povrchu strúčikov a v teplom prostredí sa rozmnožuje počas celej zimy. V skladoch sa šíri aktívne alebo pasívne prúdením vzduchu z ventilácií a rôznymi aktivitami ľudí v sklade. Preto treba cesnak skladovať pri nízkych teplotách (1 až 4°C). Roztoče prenikajú pod vrchnú časť suchej šupiny a vyciciavajú šťavy z dužinatej suknice, čo spôsobuje na normálnych bielych cibuliach červené, ružové alebo krémovožlté škvrny čím poškodzujú strúčiky. Silne napadnuté cibule sa vysušujú a hnijú. Z napadnutej sadby sa vyvinú zakrpatené rastliny a teda škodca môže vážne poškodiť i porast cesnaku.


Morenie na podporu zakoreňovania, rastu a odolnosti voči nepriaznivým klimatickým podmienkam výrazne 
podporuje morenie v prípravku Rootmost. Rootmost je prírodný koreňový stimulátor na báze morských rias bohatý na bioaktívne látky, ktoré výrazne stimulujú tvorbu koreňového systému a jemného koreňového vlásnenia. V procese rastu pôsobia tak že, 
- zväčšuje jemné koreňové vlásnenie o 50% - 100% a tým aj možnosť príjmu živín s pôdy 
- silne stimulujú koreňový rast a rozvoj jemného koreňového vlásnenia 
- zvyšujú príjem dôležitých živín a vody 
- zvyšujú odolnosť rastlín voči stresovým faktorom 
Silná protistresová ochrana – dobrá úroda za každého počasia. Morské riasy sa vyznačujú veľmi silnou ochranou rastlín voči suchu, vďaka ich bohatému obsahu prírodných rastlinných hormónov a ďalších bioaktívnych látok. Vďaka biostimulácii morskými riasami majú rastliny veľký a zdravý koreň, čím sa výrazne zvyšuje ich odolnosť voči stresovým faktorom. Morská riasa Sargassum obsiahnutá v extraktoch je bohatá na cytokiníny, ktoré uzatvárajú prieduchy a zabraňujú odparovaniu vody z koreňového systému. 
Ochrana rastlín voči chladu a mrazu. Morské riasy obsahujú kyselinu abcisovú a polyamíny, ktoré vykazujú 
schopnosť chrániť rastlinu pred poškodením mrazom. Vďaka prírodnému komplexu prírodných živín a bioaktívnych látok vedia rastliny zvýšiť svoju odolnosť voči mrazu až o 5 stupňov Celzia.


Morenie proti hubovým chorobám je vhodné na elimináciu infekčného tlaku v prechodných obdobiach 
hlavne na jeseň a jar. Napadnutie hubami nemusí spôsobiť viditeľné poškodenie rastlín či porastu, negatívny výsledok je takmer vždy však viditeľný na veľkosti a zdravotnom stave dopestovanej cibule. Pod hubovými ochoreniami ponímame širokú škála rôznych húb, ktoré viac či menej zasahujú do zdravého vývoja rastliny a tým negatívne ovplyvňujú jej rast a zdravotný stav. Proti hubovým chorobám je možné k moreniu cesnaku použiť prípravok Rovral Aquaflo. Morenie Rovralom Aquaflo vykonávame vždy až po namorení Sulkou a tesne pred výsadbou. Moríme podľa návodu 0,6 - 0,8 % koncentráciou.

 

Ing. Július KRÁĽ
prezident občianského združenia SLOVENSKY CESNAK

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Sestry Jencové

Kolo cicheho jažera

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV