3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Memoriál Márie Švolíkovej 2014
Memoriál Márie Švolíkovej 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Memoriál Márie Švolíkovej 2014

07. 10. 2014
Kozárovce, Dom kultúry

  Vždy keď som išiel do Kozároviec, tešil som sa na jesenný obraz cesty pri Olichove. Stromy popri ceste bývali zafarbené do krásnych jesenných farieb a pohľad na ne poskytoval človeku impozantný obraz. Nevdojak mi táto scéna pripomenula krásnu ľudovú pieseň: Už sa jeseň blíži pomaličky, drobné lístie padá do vodičky, do vodičky padá, vodu múti, už ten môj šuhajko za mnou smúti. Melódia tejto piesne aj mne teraz mútila hlavu, keď som išiel do Kozároviec na výročný, už 20. ročník Memoriálu Márie Švolíkovej. Ibaže cesta pri Olichove bola zelená ako uprostred leta, ešte žiaden náznak jesene, iba v povetrí a krásnom slnečnom počasí bolo cítiť, že leto končí a jeseň sa naozaj blíži. Iba farby jesene majú meškanie.

  Kozárovce ma privítali zaliate slnkom a vynovené. Pre Domom kultúry vyhrávala Dychová hudba Kozárenka a vo vestibule sporadúvala svoje „deti“ pani Mária Pekárová zo Zlatých Moraviec. Pripravila pre návštevníkov výstavku svojich krásnych krojovaných bábik v kroji horného požitavia.

  Vo veľkej sále DK zhasli svetlá a úvodom zaznela poézia, ktorú v tóne pianissimo podfarbovala Ľudová hudba Ponitran pod vedením Mariána Járeka. Na javisko začali prichádzať účinkujúci, moderátorka Nora Turancová ich predstavila a vyspovedala a Domom kultúry sa rozliehal spev detí, žien a mužov, takmer všetci v krásnych krojoch a s krásnym hlasom. Spevácka skupina LIPKA z Kozároviec za doprovodu harmoniky bola prvou, ktorá rozbehla sériu spevov, po nich prišli na javisko dve dievčatká – Kristínka Vitkovičová a Zuzanka Belisová. Ivanka Šrámeková z Rybníka zaspievala krásnym hlasom, aj na husliach zahrala svoje piesne a po nej Ján Kovarčík z Nitry a jeho vnučka Hanka Kovarčíková. Jablko nepadlo ďaleko od stromu, spev Hanky bol krásny a bol prejavom skúsenej speváčky. Speváci a speváčky sa striedali na javisku, piesne sa rozliehali sálou DK v nádhernom spevnom prejave, krásne hlasy ešte krajších piesní vyvolávali medzi návštevníkmi tiché pohmkávanie. Zaujali piesne Anny Pristyákovej aj Márie Együdovej či Edity Muchovej, ale aj piesne speváckej skupiny VRANKY z Nitry. Jozef Suchý s heligónkou zaspieval piesne svojho repertoáru a po ňom ďalšie speváčky Renata Majerová, Soňa Slížiková s dcérou Jankou, Edita Križanová, Viktória Gregorová, Petra Zaujecová a Margita Jágerová. Bol to prekrásny spev, ktorý potešil srdce  a ktorý až mrazil po tele. Aj keď posledným účinkujúcim boli chlapi z FS MATIČIAR z Kozároviec a dali bodku za dnešným programom, pred nimi zaspievala Angela Vargicová, ako hosť najvzácnejší, ktorá vlastne zavŕšila programovú štruktúru podujatia. A práve tu sme na začiatok jej prejavu počuli pieseň najaktuálnejšiu: Už sa jeseň blíži pomaličky... Krásnym, prekrásnym hlasom zaspievala ľudové piesne, počuli sme aj Červené jabĺčko... a ďalšie a možno povedať, že to bola tá najkrajšia a najhodnotnejšia bodka za dnešným podujatím.

  Po zaznení poslednej piesne MATIČIARov prišlo záverečné zamyslenie garanta podujatia Ing. Igora Benčaťa a jeho zhodnotenie. Memoriál začal ako súťaž spevákov, neskôr ho zmenili na prehliadku, speváci a speváčky si ho obľúbili a radi sa sem vracajú. Memoriál je hold folkloristke a speváčke Márii Švolíkovej a jeho skončením - lebo také pokušenie sa tu objavilo -  by sa zneuctila aj jej pamiatka. A to by bola veľká škoda. Uctime si pamiatku Márie Švolíkovej tým, že budeme v jej odkaze pokračovať, veď tie piesne, speváčky, speváci a ich hlasy sú také nádherné, že by bol hriech skončiť. Poďakovanie všetkým účinkujúcim a ocenenie najzaslúžilejších bolo bodkou za podujatím.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Jána Jasenku

Taký sä mi fräjär páši

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV