3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Príprava pôdy pod cesnak
Príprava pôdy pod cesnak

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Príprava pôdy pod cesnak

09. 10. 2014
Celé Slovensko

Je najvyšší čas pripraviť pôdu pod cesnak. Pôda by sa mala preorať resp. prerýľovať, vyhnojiť a nechať až do výsadby. Optimálna príprava je 2-4 týždne pred výsadbou, čo je práve tento čas.

VÝŽIVA CESNAKU - mnoho pestovateľov sa bráni umelým hnojivám, schvaľujem to. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že obsah živín pokiaľ sa do pôdy nedodávajú, neustále klesá, a klesá aj ich prijateľnosť. Pri neudržiavaných pôdach, lesoch, pralesoch dochádza k cyklickému toku prvkov, t.j niečo odumrie, rozloží sa a vracia naspäť na isté miesto. V poľnohospodárskych kultúrach dochádza ku každoročnému odberu živín a to tým, čo si laicky povedané, z poľa odnesieme v úrode. Naivne si myslieť, že to tak môže fungovať donekonečna, si môžu naozaj len tí, čo o potrebe živín nič nevedia. V zásade však treba povedať, že hnojiť sa musí!!!. Diskutabilná je len forma, akou to urobíme. Môžeme to urobiť šetrne na princípoch ekohospodárenia, alebo nešetrne tvrdým hnojením.

Toľkoto živín odíde úrodou. Stredný odber živín u cibuľovej zeleniny (kg.t-1 produkcie): 
Druh        N     P    K    Ca   Mg
Cibuľa    3,0  0,6  3,3  1,7   0,2
Cesnak  2,8  0,5  4,6  1,7   0,3
Pór         2,8  0,5  4,8  1,7   0,3
Túto dávku je potrebné každoročne dopĺňať, aby sme dosahovali vysoké úrody v zmysle trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

Ako budeme hnojiť, je na každom z nás.

 

Ing. Július KRÁĽ
prezident občianského združenia SLOVENSKÝ CESNAK

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Juliusa Suka Bartosa

Andre mire kale bala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV