3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Považan oslávil svoje výročie pestrým galakoncertom
Považan oslávil svoje výročie pestrým galakoncertom

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Považan oslávil svoje výročie pestrým galakoncertom

23. 10. 2014
Považská Bystrica, Kino Mier

Pri príležitosti 60. výročia založenia súboru pripravil FS Považan galaprogram, ktorý ponúkol divákom v meste. Keďže bol oň veľký záujem, Považanci sa predstavili v zaplnenej sále kina Mier v závere víkendu dvakrát.

Keď vznikol 1. septembra 1954 pri závodnom klube Považských strojární v Považskej Bystrici FS Javorník, netušila ešte partia nadšencov, ktorá ho založila, že o rok bude všetko inak. Po príchode prvého odborného vedúceho a profesionálneho tanečníka Juraka Onačilu sa premenoval súbor na Považan. Od tej doby sa začína rozvíjať príbeh obrovského množstva ľudí. Tanečníkov, spevákov, hudobníkov, neskutočného množstva koncertov a vystúpení nielen v bývalom Československu, ale aj v zahraničí. Ale najmä príbeh priateľstva, spolupatričnosti, ktorý sa opakuje vždy znova v každej generácii členov súboru.
FS Považan je jedným zo súborov Mestského folklórneho štúdia v Považskej Bystrici, ktorého vedúcimi sú manželia Jankoviechovci. Okrem Považanu patria do mestského folklórneho štúdia aj DFS Mladosť a FS Seniorpovažan. Za svoje roky trvania sa v ňom vystriedali stovky členov. Aj oni boli súčasťou galakoncertu, ktorý pripravil súbor na vysokej úrovni.
Považan je výborným reprezentantom mesta Považská Bystrica na súťažiach, festivaloch a rôznych vystúpeniach pre verejnosť doma aj v zahraničí. Prebrázdil celé Slovensko a takmer celú Európu. Mimo Európy zavítal aj do USA a Alžírska.
Námety pre choreografie a programy súbor čerpá najmä z Kysuckej a Trenčianskej tanečnej oblasti, konkrétnejšie z oblastí v pohorí Javorníkov, Strážovských a Súľovských vrchov. Okrem týchto regiónov sa, samozrejme, venuje aj iným oblastiam Slovenska, prevažne na strednom a východnom Slovensku.
Umeleckým vedúcim súboru je Milan Jankoviech, organizačným vedúcim Miloš Ščotka a vedúcim hudobno-speváckej zložky Dobroslav Kortman. Primášom ľudovej hudby je Marek Gabriš.
Folkórny súbor má tri zložky: tanečnú, spevácku a ľudovú hudbu. Okrem množstva vystúpení v rozličných častiach Slovenska účinkujú aj na folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, Myjave a v Terchovej. Za umelecky presvedčivé výkony získali mnohé cenenia.
- Pamätáme si na viaceré zájazdy, kde panovala vždy dobrá nálada. Už sa len čakalo, kto čo vyvedie. Každá generácia mala svojich „beťárov“. Pochodili sme kus sveta, zodrali aj nejaké krpce,- skonštatovali pred úspešným programom Považanu jeho bývalí členovia. Niektorí z nich si zatancujú aj teraz, v Seniorpovažane.
Scenár pripravili Juraj Bielik s Jankou Jankoviechovou, námet a režisérska taktovka bola pevne v rukách Milana Jankoviecha, hudobnú spoluprácu mal na starosti Dobroslav Kortman. Program bol rozdelený do štyroch celkov, v ktorých sa predstavili všetky zložky Považanu a aj Seniorpovažan.
PRÍPRAVA
- Poriadne si ich vyskúšajte,- povedal pri znesení krabice s čižmami do klubovne, kde sa všetci členovia súboru pripravovali, chystali a prezliekali Miloš Ščotka. Na otázku, či bola okrem duševnej prípravy aj iná, mysliac na pohárik pálenky, nám odpovedal: - Až po predstavení. Dievčatá oproti sa líčili, kontrolovali, prezliekali. Čas tlačil všetkých, takže niet divu, že fotoaparáty či kameru okolo seba ani nevnímali.
- Ak hľadáte Milana Jankoviecha, bude asi hore,- tvrdil Dobroslav Kortman potom, čo nám povedal, že bude asi dole, v klubovni. Vedeli sme, že frmol bude slabnúť potom, ako začne program a postupne sa prezentáciou jednotlivých pásiem bude chýliť k svojmu koncu.

NA PÓDIU
Pásmo Na lúkach aj na pažici bolo venované pastierskej kultúre v Javorníkoch a Strážovských vrchoch. Úvodný nástup súboru na pódium s fakľami pri zobrazení nálady Jánskej noci bol veľmi pôsobivý. Nasledovali spevy a tance žien pri pasení kráv, patierske piesne či večerná atmosféra a zábava na bačove. – Každý materiál bol čerpaný z inej doliny,- povedal Dobroslav Kortman, ktorý zahral na rifovej píšťale.
V pásme Po robote – o zábave jednotlivých ľudí pri práci i po nej sa predstavili zložky súboru s Žatevnými piesňami zo stredného Považia, Cepovým tancom mládencov, či mužskými piesňami i temperamentnými čardášmi.
V Pohľadoch do minulosti spomínali tí, ktorí účinkovali v Považane pred súčasnou generáciou, ale aj tí neskôr narodení. V bloku Od Poľany pod Kráľovou hoľou bol venovaný hudobno-tanečný blok odzemku, šátkovému a párovému tancu či čardášu z Podpoľania, Čierneho Balogu i Telgártu.

 Všetci patríte do krásnej rodiny ľudí, ktorí venujú svoj čas, talent, um a schopnosti spoločnému cieľu – uchovať a ukázať iným bohatstvo Slovákov. Slovenská ľudová pieseň, tanec, hra na originálnych hudobných nástrojoch sú nielen nevyčerpateľnou inšpiráciou pre prácu folklórneho súboru, ale sú zdrojom pre rast a košatenie stromu národného povedomia, hrdosti, vlastenectva, kultúry a kultúrnosti slovenského národa. Je to nezastupiteľná úloha nášho Považanu. Všetko je umocnené vysokou úrovňou práce súboru a prezentácie jej výsledkov. Za šesťdesiat rokov ste ukázali vždy profesionálne výkony na stovkách vystúpení na Slovensku a v mnohých krajinách sveta, získali ste veľa významných ocenení na súťažiach, účinkovali na najvýznamnejších folklórnych festivaloch. Uvedomujeme si, že spolu s Považanom sa do povedomia divákov pozitívne dostalo aj meno nášho mesta – Považskej Bystrice. Za to všetko vám patrí naše úprimné poďakovanie,- ocenil účinkovanie Považanu primátor mesta Karol Janas.

Dlhotrvajúci potlesk bol odmenou za drinu, s ktorou sa púšťajú za pasy členovia súboru už šesťdesiat rokov. Generácie, ktoré prešli časť sveta s tým, čo im je najbližšie, folklórom. Pokračujú v tom, čo začalo zopár nadšencov pred viac, ako polstoročím. Robia radosť sebe, známym, no najmä divákom všade tam, kam prídu.
Veríme, že tomu bude tak i v ďalších desiatkach rokov, či nasledujúcich generáciách, ktoré budú stavať na ľudových tradíciách svojich predkov.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

VFS Janosik Zvolen

Na heligonke

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV