3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spievali si pre radosť už 5.rok
Spievali si pre radosť už 5.rok

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Spievali si pre radosť už 5.rok

23. 10. 2014
Machulince, Kulúrny dom

V Kultúrnom dome v Machulinciach si spievali pre radosť Machulinčania a ich hostia  už v piatom ročníku. Vari posledný tohoročný krásny jesenný víkend pred tradičnými pľušťami privítal hostí aj domácich účinkujúcich na úpätí Vtáčnika v kultúrnom dome, v ktorom zatiahnutá opona javiska ukrývala „tajomstvo“.

Jesenné zátišia pred oponou spríjemňovali prostredie sály a dychová hudba Machulince zas prostredie pred kultúrnym domom. S napätím sme očakávali odkrývanie tajomstva za oponou, lebo Machulinčania vedia prekvapiť nápadmi a to príjemnými. Starosta Machuliniec Bohumil Bielik s vedúcou FSk Kamenec Annou Horváthovou pri zahájení podujatia prezradili tajomstvo, ukázali nové pozadie javiska KD, ktoré namaľoval domáci majster Jakub Zálešák a ktoré zobrazuje centrum Machuliniec kedysi. Predlohou mu bola zachovaná fotografia od starostu Machuliniec. Jakub Zálešák dostal za svoje dielo odmenu v podobe krásnej torty vyzdobenej  maliarskou paletou  a štetcami.

A v tomto centre dediny sa spievalo a tancovalo a veselilo tak, ako kedysi na dedinských zábavách. Najskôr nastúpili na javisko štyria mládenci z Krasňan na Orave, Krasňanskí heligonkári, mladíci, ktorí sú jedna  rodina. Rozozvučali krásne, novučičké heligónky zvukom čistým a ráznym a zaspievali tak po oravsky, od srdca. Bolo obdivuhodné počúvať ich hraný a spevný prejav, za ktorý si vyslúžili zaslúžený potlesk a veru museli aj pridať. Pani Horváthová vyslovila presvedčenie a nádej, že sa vari ešte niekedy stretnú. Spevácky súbor Vrábľanka z Vrábieľ vo svojom prvom vstupe zaspievala piesne svojho regiónu za doprovodu dvojice hudobníkov na husliach a akordeóne, všetci vo vrábeľskom kroji a vo svojom druhom vstupe v štýle retro v odevoch aj spevnom prejave zaspievali piesne minulej doby. Adriana Kráľová zaspievala a zahrala na akordeóne aj na heligónke a spestrila tak vystúpenie Vrábľanky. Potom už prišli na javisko domáci z Folklórnej skupiny Kamenec so svojím vystúpením a akože inak, s jesennou tématikou – kapustou. Krájali kapustu a nakladali do tunky, pridávali špécie – bobkový list, korenie, jablká, ochucovali, len gniaviť nemal kto. Ale aj tak kapustu nastrúhali a naložili, výtvarne ponakladali do pohárov, darčekovo uzatvorili, aby ich na záver programu podarovali všetkým účinkujúcim a vzácnym hosťom, ktorí sa podujatia zúčastnili.

Bolo to podujatie zaujímavé a príjemné, bolo to stretnutie priateľov celkom úprimné a takmer rodinné. Tak, ako sa začínajú farbiť listy na stromoch, tak sa začínajú predo mnou zatvárať folklórne podujatia v tomto roku. Stretnutie s priateľmi a známymi v Machulinciach bolo aj o lúčení na dlhší čas. Stretávame sa, aby sme videli v scénickej podobe určitú časť zvykov, predvedenú folkloristami, ktorí si vážia a ctia svoje tradície. Vracajú sa k nim a objavujú ich podstatu, záznamy  a odkazy. Človek bez úcty k tradíciám je ako strom bez koreňov, ktorý aj najmenší nápor ľahko vyvráti z podstaty. Preto si vážime každý počin k objavovaniu a zachovaniu tradícií našich predkov tak, ako to robia v Machulinciach.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH KMAF

Ciganske piesne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV