3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Chute a vône Oravy a Moravy
Chute a vône Oravy a Moravy

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Chute a vône Oravy a Moravy

02. 11. 2014
Dolný Kubín

Pod týmto názvom aktuálne prezentuje Oravské kultúrne stredisko, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja nezvyčajný bedeker. Je pozvánkou na kulinárske podujatia a expozície na Orave a na východním Slovácku a jeho benefitom je receptár tradičných pokrmov z obidvoch regiónov. Graficky vyzretá, viac ako 70 stranová publikácia prináša pomerne komplexný prehľad a je pozvánkou najmä na množstvo podujatí, ktoré aktuálne, podľa zostavovateľa, prezentujú regióny všetkými zmyslami.

Cieľom už tretieho spoločného projektu Oravského kultúrneho strediska a Klubu sportu a kultury vo Vlčnove bolo sprievodnými podujatiami i formou bedekra prezentovať a propagovať rozličné aktivity, v ktorých sa aktívne prezentujú kultúrne fenomény, symboly

a zaujímavosti obidvoch regiónov. Ten aktuálny bol výsledkom projektu Ochutnajte M-ORAVU a bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Bedeker ponúka prehľad o aktivitách a expozíciách, v ktorých sa akoukoľvek formou a mierou uplatňujú prvky tradičnej stravy, kulinárstva či poľnohospodárstva. Je pozvánkou na všehochuť aktivít, ktoré realizujú kultúrne inštitúcie, organizácie miestnej samosprávy, občianske združenia i súkromné osoby na Orave a na Morave, najmä v regióne východní Slovácko. Aj keď zahŕňa iba vybrané podujatia a expozície, tie, ktorých organizátori a zriaďovatelia reflektovali na ponuku prezentovať sa, je aj tak dôstojnou odpoveďou na otázku kam za kultúrou, chuťami a vôňami Oravy a Moravy.

„Veríme, že bedeker bude inšpirovať nielen k návšteve podujatí a expozícií, na ktorých

to naozaj vonia a kde môžete tradíciu ochutnať všetkými zmyslami, ale že i motivuje siahnuť po niektorom z ponúkaných receptov a navariť svojim blízkym, priateľom, hosťom niečo tradičné. Veríme, že i Váš domov rozvoňajú naše recepty a spolu tak ochutnáme Oravu i Moravu.“ Dodáva k vydaniu bedekra Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Slavka Svajdova

Odobierkove piesne z Moravskeho Lieskoveho

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV