3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny večer v Synagóge v Nitre
Folklórny večer v Synagóge v Nitre

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Folklórny večer v Synagóge v Nitre

15. 11. 2014
Nitra, Synagóga

  Býva už pravidlom, že Krajské osvetové stredisko v Nitre v spolupráci s mestom Nitra usporadúva Folklórne večery v Synagóge, kde sa predstavujú folklórne kolektívy aj jednotlivci v programe venovanom určitej téme. Radostnej i boľavej, veselej i smutnej, ale vždy krásnej v podaní zúčastnených kolektívov i jednotlivcov. Bola tu téma o žiaľoch žien, o rukovaní mládencov, o svadobných zvykoch, baladické prejavy v piesni a iné, ktoré sme videli a tentoraz to boli piesne a tance z regiónu Tekova a Nitry. Veselé, žartovné i vážne, o láske, o víne, o milovaní.

  Folklórny večer moderovala Nora Turancová, redaktorka Rádia Regina Bratislava, ktorá vyspovedala účinkujúcich pred samotným vystúpením, aby sme dostali  obraz o nich a o ich tvorbe a prístupe k folklóru. A tak som sa trochu zamyslel nad mužskou speváckou skupinou Matičiar z Kozároviec, v ktorej vystupujú muži v zrelom veku, dalo by sa povedať, že už vo veľmi zrelom veku, ktorých som fotografoval pred 35 rokmi ako mládencov pri veľkonočnej oblievačke v Kozárovciach pri Hrone. Vtedy bujarosť ovládla ich mladícku náladu a oduševnenie, ktoré vložili do tradície oblievačiek. Už vtedy žili pre folklór a ten záujem ich neopustil doteraz. Dnes sú  už rozvážnejší, ale šibalstvo v tom dobrom slova zmysle nezakryjú. Vidieť v ich rukách pohárik vína mi vždy pripomenie slová jedného môjho známeho: Radšej dva litre vypiť, ako kvapku vyliať. Krásna múdrosť.

  Na tom dnešnom podujatí zaspievali Simonka Valentová, Hanka a Dianka Filipové, Adela Čarnogurská a Boglárka Csámpai s citarou, ženská spevácka skupina Vranky, aj mužská spevácka skupina Havrani, FS Ponitran s ľudovou hudbou pod vedením Svetlany Kollárikovej Zaujcovej, ktorí nám ukázali výsledok svojho výskumu v Bádiciach s tancom a spevom. Zaspievala nám Miroslava Zaujcová, vedúca OZ Tradícia v Dražovciach (MČ Nitry), piesne jej srdcu najbližšie krásnym hlasom a prejavom. Záver programu patril mužskej speváckej skupine Matičiar z Kozároviec, ktorých veselé piesne o víne rozihrali žilky návštevníkov a vyčarili úsmevy na ich tvárach.

  Bolo to podujatie vydarené a pútavé, o čom svedčila aj preplnená Synagóga, ktoré uspokojilo aj toho najnáročnejšieho diváka. A Krajské osvetové stredisko v Nitre, ako hlavný organizátor bude v týchto folklórnych večeroch pokračovať. Prisľúbili nám najbližšie podujatie už na jar budúceho roku, veď je z čoho čerpať, je čo ukazovať a je tu veľmi dobrá spolupráca s Fakultou etnológie a folkloristiky UKF Nitra.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH KMAF

Na dobre rano, Cardase a Fogase

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV