3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nositelia tradícií v Jelenci
Nositelia tradícií v Jelenci

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Nositelia tradícií v Jelenci

21. 11. 2014
Jelenec, Kultúrny dom

V nedeľu 16. novembra 2014 sa v Kultúrnom dome v Jelenci uskutočnila regionálna súťažná prehliadka folklórnych skupín pod názvom Nositelia tradícií. Organizovalo ho Krajské osvetové stredisko v Nitre v spolupráci s obcou Jelenec, OZ Jelenka a OZ Kultúra Podzoboria za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja.  Stretli sa tu folklórne skupiny z okresu Nitra a Zlaté Moravce, aby ukázali svoj prejav a záujem o ľudové tradície. Po úvodnom slove starostu obce Jelenec Ladislava Púchovského a privítaní účastníkov vystúpili deti z DFS Jelenček s detskými hrami a varením halušiek. Potom už nastúpili na javisko prihlásené a zúčastnené folklórne skupiny so svojimi scénickými programami, charakterizujúcimi tradície, zvyky a obyčaje vo svojej obci. Mohli sme byť účastní pri regrutských lúčeniach a zábavách s folklórnou skupinou Čeľaďanka z Čeľadíc, na oberačkách a prešovaní hrozna s FSk Jelenka z Jelenca, na zábave v krčme pri speve a víne s FSk Drieňovanka z Obýc, na hajloku vo vinici pri poháriku vína s členmi FSk Vrštek z Hostia, na jarmoku s FSk Jaročan z Jarku. Videli sme krštenie s FSk Topoľnica z Topoľčianok, obrázky zo svadobných zvykov s FSk Tradícia z Dražoviec aj s maškarami, ale aj ďalšie zvyky, ktoré nám ukázali FSk Rocháň zo Sľažian, FSk Bádičanka z Bádic či žatevné spevy FSk Prílepčianka z Prílep.

  Žijeme v dobe, keď sa nám staré tradície, zvyky a obyčaje vytrácajú zo života. Voľakedy sa u nás staré zvyky dodržiavali a venovala sa im patričná úcta a pozornosť. V poslednom období sme svedkami prenikania inonárodných zvykov do nášho života, sú pre nás akoby modlou a zabúdame na naše tradičné zvyky a obyčaje, ktoré boli krásne, jedinečné a mali aj svoj zmysel a niesli so sebou aj svoje posolstvo. Dnes si už len pri folklórnych podujatiach dokážeme nostalgicky zaspomínať na staré dobré zvyky, ktoré sa udržiavali medzi naším ľudom. Mnohé zvyky zanikajú aj vplyvom civilizácie, veď načo by dievky na Ondreja kradli drevo na varenie halušiek,  keď sa kúri plynom. A neviem, či aj šamlík už nie je treba vyrábať, lebo nám aj bosorky vymreli, ani drevené ploty dievky nemajú kde potriasť, lebo už máme kovové a kamenné (mnohokrát ako na pevnosti). A tak sme radi, že sa staré tradície udržiavajú aspoň na folklórnych podujatiach. Bolo chvályhodné počuť známe „odniesli sme vám pohana, priniesli sme vám kresťana“ od krstných rodičov v podaní Folklórnej skupiny Topoľnica z Topoľčianok v scénke o krštení a aj spev matky dieťaťu pri kolíske.  Na jarmoku sme zažívali veselé príbehy, obchodné jednania aj  klebety v podaní folkloristov z Jarku, ale aj náročnú prácu s prípravami na oberačky v podaní folkloristov z Jelenca. Pravdaže, nikde nemohlo chýbať víno, ktoré dozrievalo v pivnici, ktoré nemohlo chýbať na žiadnej zábave a pri žiadnej domácej udalosti. A práve toto víno bolo príčinou nedorozumenia v mnohých rodinách a vytváralo veselé ale i dramatické rodinné situácie. A práve s vínom sme sa stretli aj v niektorých scénkach účinkujúcich, či to boli z Hostia, Obýc alebo Jelenca, ale aj na krštení a svadbe. Uvedenie svadobných zvykov folkloristami z Dražoviec bolo spontánne, plné vtipu a dobrej nálady,  do ktorého vložili nadšenie a veselosť.

  Porota mala za úlohu vybrať zo zúčastnených tie najlepšie kolektívy, ktoré postupujú do krajského kola. Vybrala FSk Jaročan z Jarku s obrazom jarmoku, FSk Jelenka z Jelenca s oberačkami a FSk Tradícia z Dražoviec so stvárnením veselých svadobných zvykov.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vernár

Ach mamičko moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV