3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Padine vznikol SKUS Slnečnica
V Padine vznikol SKUS Slnečnica

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Padine vznikol SKUS Slnečnica

25. 11. 2014
Padina - Srbsko

Pred dvoma mesiaci na iniciatívu choreografky Martiny Hlavčovej vznikol v Padina Slovenský kultúrno umelecký spolok Slnečnica. Cieľom  spolku je podporiť, zachovať a chrániť slovenské tradície, zvyky a jazyk. Vyhľadávať pôvodné činnosti, ktoré už tradične boli prvkom spájania sa ľudí, vzájomnej pomoci s dôrazom na oblasti tradičnej kultúry, amatérskej umeleckej tvorby s cieľom ukázať na bohatstvo a rôznorodosť histórie Slovákov. Udržať a rozvíjať národné povedomie a kultúrnu identitu Slovákov žijúcich v zahraničí pri rešpektovaní ich doterajšieho národnostného i kultúrneho vývoja s dôrazom na deti a mládež.

 

Do dnešného dňa má Spolok okolo 80 členov, detí a mládež od 8 do 22 rokov. SKUS Slnečnica príkladne prezentuje padinskú ľudovú kulúru nielen doma ale aj v zahraničí. V dňoch 15-18.novembra 2014 sa prezetovali spevom a tancom na Zámku Poruba v Ostrave, v krátkom programe piesňami Po nábreží a Tá Padina to je pekné mestečko, ktoré nacvičili s pani Elenou Sládeček Šimák a choreografkou Martinou Hlavčovou. Ich vystúpenie obohatilo program otvorenia výstavy „Výtvarný svet dolnozemskej insity...“padinskýchinsitných maliarov  Pavla Povolného Juhása a Martina Papa.

 

Dôkazom, že SKUS Slnečnica prezentuje Padinu na vysokej úrovni sú  tri pozvania pre spolok na prezentáciu padinskej kultúry pre rok 2015 do Moravskosliezskeho kraja.

 

Spolok  zastupovali členovia Nina Garafiját, Tamara Kováč a Ljubo Berković  s predsedom Martinom  Markušom.

 

Kontakt:

Managér

Daniela 064  526 13 20

skus.slnecnica@gmail.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Magura Kezmarok

Pres zelone jarne zitko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV