3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  O Rozlúčkach a stretnutiach
O Rozlúčkach a stretnutiach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

O Rozlúčkach a stretnutiach

27. 11. 2014
Liptovský Mikuláš, Dom kultúry

Po piatich rokoch folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša opäť pripravil  výročný program. Robí tak od svojej nepamäti, lebo vie, že sa patrí pamätať si.... a nie len tance z našich obcí, piesne starých otcov, tóny zimomriavkujúcich melódií, ale najmä ľudí, ktorí prišli, dotkli sa nás, nechali v súbore kus svojho bytia a  žitia, iskru zanietenia pre vec a more času.  Rozlúčky a stretnutia,  sprevádzajú život každého človeka a je ich mnoho aj v živote nášho súboru.

Odchody za prácou, na vojnu, rozlúčky na večnosť, na druhej strane radostné stretnutia na zábavách, veseliciach, dlhoočakávané návraty,  to sú momenty zo života ľudí v minulosti, ale paralelu so súčasným životom im nemožno uprieť.

Rozlúčky nie sú smutné, pretože sú nádejou, že sa opäť stretneme a tvorcovia výročného programu 35. ročného súboru Váh sú radi, že po 5. rokoch sa „Váhisti“ a ich priaznivci opäť vrátili do hniezda, z ktorého sa doďaleka rozleteli.

 

35. ročný FS Váh z Liptovského Mikuláša oslavoval svoje narodeniny, ale darček sa dostal každému, kto prišiel 21. a 22. novembra do veľkej sály Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši, v podobe nového  programu s názvom „Rozlúčky a stretnutia“.

 

Z prvej kroniky súboru vyberáme:

Folklórny súbor Váh vznikol jedného novembrového večera v roku 1979 . Pri jeho zrode stáli Tonka Papčová, Štefan Piskor, Vladimír Noll, Mirek Švejda.Dlhé roky pracoval pri Akadémii ozbrojených síl gen M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.

Od roku 2006 spolupracuje so Súkromnou základnou umeleckou školou v Liptovskom Hrádku. Od roku 2010  škola poskytuje súboru aj  strechu nad hlavou.

 Po prvých rokoch  v rytme východoslovenských čapášov a karičiek sa dramaturgia súboru zamerala takmer výlučne na piesne a tance z najbližšieho okolia Liptovského Mikuláša, neskôr aj vzdialenejších kútov Liptova. Od začiatku sa snažíme o čo najvernejšie pretlmočenie dedičstva našich predkov. Nebránime sa ale občas i vybočiť z tradičných koľají  a popustiť uzdu fantázii aby mohli vzniknúť napríklad také choreografie ako sú „Sliepky“ a programový blok „Úlety“.

 

V posledných piatich rokoch sa dramaturgia a repertoár súboru zamerali najmä na  „stratené“ liptovské obce Stankovany a  Šuňavu, kde  vďaka návratovému výskumu v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom a vrámci projektu Návraty domov objavili, vyskúmali a neskôr spracovali úžasný materiál, ktorého scénickú podobu odprezentovali aj vo výročnom programe.

Aj dobre známe obce Východná, Važec, Liptovská Teplička, Štrba, Liptovské Sliače sú pre choreografky súboru nekonečným zdrojom hodnotného materiálu, ktorý s radosťou, či už náhodne  alebo pracne nachádzajú a stále hľadajú, „vyhrabávajú“, pýtajú sa, pozerajú, počúvajú, čítajú a vyzvedajú a aj napriek tomu sa musia zmieriť s tým, že veľa pokladov je už nenávratne stratených.

 

Jubilejný rok bol pre FS Váh veľmi úspešným rokom. Jeho tanečníci, tak ako napokon aj v predchádzajúcich rokoch, opäť získali titul Laureát na celoštátnej súťaži sólistov tanečníkov Šaffova ostroha. Z medzinárodného festivalu v poľskom Zakopanom si koncom augusta priniesli cennú Zlatú valašku  a pred necelým mesiacom sa stali Laureátom celoštátnej súťaže choreografií folklórnych súborov s choreografiou „ Z tej šunavskej krčmičky“, ktorá jubilejný program aj uzatvárala.

 

Program k 35. výročiu súbor pripravoval rok a odprezentovať ho mohol aj vďaka partnerom: mestu Liptovský Mikuláš, Domu kultúry, Súkromnej základnej umeleckej škole, Liptovskému kultúrnemu stredisku v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a sponzorom, ktorým sa chcem aj touto cestou veľmi poďakovať.

 

Folklórny súbor Váh sa za 35. rokov vypracoval na popredný folklórny kolektív, ktorý s citom, vkusom,  choreografickou „remeselnou“zručnosťou a nesporným nadšením, spracováva materiál z regiónu Liptov a uchováva ho pre ďalšie pokolenia. Vychováva množstvo mladých ľudí, ktorým v konkurencii výdobytkov moderných technológií poskytuje možnosť spoznať svoju minulosť prostredníctvom tanca, spevu a hudby.

Spokojní diváci, rodičia, priaznivci a bývalí členovia búrlivým potleskom ocenili prácu toho jedinečného telesa a vytlieskali si niekoľko prídavkov.

Nech teda Váh úspešne trvá aj ďalších 35 rokov, pre radosť a pamäť nás všetkých.

 

Zriaďovateľ súboru:

Združenie priateľov folklórneho súboru Váh

Vedúca súboru:

Mgr. art. Miroslava Palanová

 

Choreografky:

Mgr. art. Miroslava Palanová, Mgr. Mária Palasthyová

 

Asistenti choreografie:  

Mgr. art. Simona Dikaszová, Ing. Michaela Košová, Mgr. Jakub Filipko

 

Taneční pedagógovia:

Mgr. art. Simona Dikaszová, Ing. Michaela Košová

 

Hudobné spracovanie:

Ing. Michal Kubáň, Ing. Peter Palan, Matúš Záborský

 

Organizácia/ krojáreň: Ing. Michaela Košová

 

Ekonomika: Ing. Malvína Fuzáková

 

Adresa / kontakt :

Palúčanská 629 / 87, 031 01 Liptovský Mikuláš, SLOVENSKO

e mail: www.fsvah.skfsvah@fsvah.sk, FB

mob.: + 421907 808 546

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rovnan Velke Rovne

A ovecky moje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV