3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Svätý Mikuláš
Svätý Mikuláš

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Svätý Mikuláš

06. 12. 2014

"Na svätého Mikuláša už je celá zima naša".
Cirkev určila v deviatom storočí 6. december za deň svätého Mikuláša, pretože Mikuláš, ktorý pôsobil v štvrtom storočí ako biskup v Mire, v Malej Ázii, si nevšednou obetavosťou a zmyslom pre spravodlivosť získal obľubu v najširších vrstvách obyvateľstva.
Na deň Mikuláša chodili trojčlenné skupinky, pozostávajúce z Mikuláša, čerta a anjela. Návštevovali domy, aby odovzdali deťom sladkosti, ktoré rodičia prene pripravili. Čert sa obliekal do kožucha vyvráteného naruby, anjeli v mnohom prípomínali postavy Barbory alebo Lucie, kým Mikuláša v dlhom kožuchu, s fúzmi a bradou bolo možné identifikovať podľa berly a mitry zhotovenej s papiera.
Po domoch chodievali štyria mládenci. Jeden z nich s papierovou biskupskou čiapkou a v ruke s berlou vystupoval ako Mikuláš, ďalší dvaja v dlhých bielých košeliach boli anjeli, čert mal ako obvykle dlhý čierny srsťou von obratený kožuch prepásaný reťazou a na nej zvonce.
Na priadkach sa zastavili rad-radom pri každom dievčati. Dievča si musela pred nimi kľaknúť a modliť sa:

"Mikulášku, môj milý, daj mi muža v tej chvíli, aký bude taký bude, len nech navždy môj bude".

Na Mikuláša opäť vystupovali do popredia obavy pred strigami a škodlivými nadprirodzenými vplyvmi vôbec, v dôsledku čoho sa ženy ráno zdržiavali doma. V tento deň nešili, nepárali perie a nepriadli. Chlapi sa bali ísť do hory, aby ich neprivalil strom, alebo nestihlo iné nešťastie. Tam kde dievčatá nerealizovali ľúbostné čary na Ondreja, urobili tak na Mikuláša.

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku
Spracovala: Ľudmila Hricková
Foto: Galda Levente

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vikartovcan

Ja som chopec z Vikartovec - Pud hajom zelenym

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV