3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podmo na tanec
Podmo na tanec

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Podmo na tanec

12. 12. 2014
Rožňava, Sála Mestského úradu

škola gemerských ľudových tancov

 ­­­­- jej pokračovanie sa uskutočnilo 29.novembra 2014 v sále Mestského úradu v Rožňave.

V sobotu, pred prvou adventnou nedeľou, sa zišli mladí i starší členovia folklórnych kolektívov i neorganizovaní záujemcovia o ľudový tanec, aby sa naučili nové prvky, motívy, tance z Gemera, alebo sa v nich zdokonalili.  Školu tanca viedol  skúsený folklorista Ján Lipták s asistentmi.  V teoretickej časti pútavou formou stručne priblížil folklórne tanečné oblasti na Slovensku. Jeho výklad obohatili ukážkami typických tancov  z okolitých regiónov tanečníci Monika Snopková, Peter Šichula a manželia Soňa a Andreja  Sýkorovci. S použitím videoprojekcie autentických záznamov priblížil prítomným tance z rôznych obcí Gemera  a poukázal na spoločné znaky a rozdiely.  V praktickej časti sa zameral  na výučbu ženských chorovodných tancov, mužský palicový a párové tance – slovenskú polku a čardáš.  Ešte predtým sa však zahriali rozcvičkou, viedli ju Ivana Nemčoková a Soňa Sýkorová.  Základné prvky a motívy, charakteristický postoj a držanie tvorili úvod výučby. Ľudová hudba Ondreja Hlaváča sa postupne pridala a tancovačka sa rozprúdila naplno. Pre odľahčenie si prítomní zatancovali aj metlový tanec a na záver čardáš z Rejdovej.

„Pozitívne hodnotím účasť, priateľské vzťahy a pomoc vyspelých tanečníkov zo súborov začínajúcim účastníkom pri zvládaní prvých tanečných krokov. Verím, že ich náročnejšie výkony neodradili a stretneme sa aj v budúcom roku. Školy tanca majú už pevné miesto v plánoch Gemerského osvetového strediska v Rožňave a vďaka podpore Ministerstva kultúry SR sa nám darí šíriť gemerské tance, motivovať tanečníkov z folklórnych súborov i ďalších záujemcov uchovávať ich pôvodný charakter“, dodala M.Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Jaroslav Jackuliak

Starosvetska - Ked som iseu od mamilej - Taka sa mi priilezitost stala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV