3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podmo na tanec
Podmo na tanec

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Podmo na tanec

12. 12. 2014
Rožňava, Sála Mestského úradu

škola gemerských ľudových tancov

 ­­­­- jej pokračovanie sa uskutočnilo 29.novembra 2014 v sále Mestského úradu v Rožňave.

V sobotu, pred prvou adventnou nedeľou, sa zišli mladí i starší členovia folklórnych kolektívov i neorganizovaní záujemcovia o ľudový tanec, aby sa naučili nové prvky, motívy, tance z Gemera, alebo sa v nich zdokonalili.  Školu tanca viedol  skúsený folklorista Ján Lipták s asistentmi.  V teoretickej časti pútavou formou stručne priblížil folklórne tanečné oblasti na Slovensku. Jeho výklad obohatili ukážkami typických tancov  z okolitých regiónov tanečníci Monika Snopková, Peter Šichula a manželia Soňa a Andreja  Sýkorovci. S použitím videoprojekcie autentických záznamov priblížil prítomným tance z rôznych obcí Gemera  a poukázal na spoločné znaky a rozdiely.  V praktickej časti sa zameral  na výučbu ženských chorovodných tancov, mužský palicový a párové tance – slovenskú polku a čardáš.  Ešte predtým sa však zahriali rozcvičkou, viedli ju Ivana Nemčoková a Soňa Sýkorová.  Základné prvky a motívy, charakteristický postoj a držanie tvorili úvod výučby. Ľudová hudba Ondreja Hlaváča sa postupne pridala a tancovačka sa rozprúdila naplno. Pre odľahčenie si prítomní zatancovali aj metlový tanec a na záver čardáš z Rejdovej.

„Pozitívne hodnotím účasť, priateľské vzťahy a pomoc vyspelých tanečníkov zo súborov začínajúcim účastníkom pri zvládaní prvých tanečných krokov. Verím, že ich náročnejšie výkony neodradili a stretneme sa aj v budúcom roku. Školy tanca majú už pevné miesto v plánoch Gemerského osvetového strediska v Rožňave a vďaka podpore Ministerstva kultúry SR sa nám darí šíriť gemerské tance, motivovať tanečníkov z folklórnych súborov i ďalších záujemcov uchovávať ich pôvodný charakter“, dodala M.Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

DSS Kelčovan

A ja mam hrusenki dvoje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV