3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Mikuláš v múzeu
Mikuláš v múzeu

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Mikuláš v múzeu

16. 12. 2014
Nitra, Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre

Nie že by patril do múzea, ale Mikuláš so svojím sprievodom – anjelom a čertom – prišiel do skanzenu Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Úzkokoľajným vláčikom prišiel medzi deti, ktoré využili poslednú tohtoročnú prevádzku vláčika a ktoré sa chceli a mohli oboznámiť s tradíciami tohto mikulášskeho a predvianočného obdobia. Zavinšovali Mikulášovi, za čo dostali od neho darčeky. Kedysi vinšovali takto:

Mikulášku, dobrý strýčku,

modlím sa ti modlitbičku,

zlož tu svoju plnú nošku,

daj nám z tvojich darov trošku,

či koníčka medového,

či koláčka makového,

veď ty strýčku Mikuláš,

mnoho dobrých vecí máš.

 Deti sa vyšantili na hojdačkách, objavovali starodávne parádne sane ťahané koňmi, ale aj malé sánky, na ktorých sa kedysi sánkovali deti, v ohrade sa na ešte čerstvej tráve pásli koníky, neďaleko ovečky a kozičky, v jazierku plávala labuť. Boli to obrazy akoby z čias minulých, pre mestské deti nezvyčajné, ale zaujímavé. Mikulášske počasie, trochu chladnejšie a čerstvejšie, ako sa na december patrí, zahnalo deti do konzumu (objektu múzea), kde im ponúkli teplý čaj a ukázali voľakedajšie tradície. Nad stolom v strope zavesený vianočný stromček vyzdobený skromne – papierovými a slamenými ozdobami, ovocím – jabĺčkami a orechami – tak, ako kedysi. Na stole tkaný obrus, na ňom malý betlehem a misa s oblátkami a jablkami. Na stene vetvičky vyzdobené slamenými ozdobami. Všetko okolo pripomínalo blížiace sa vianočné sviatky.

  K Vianociam nepochybne patria oblátky, ktoré mohli deti vidieť ako sa pripravujú v oblátkových plochých kliešťach. Kedysi bolo výsadou a povinnosťou učiteľa napiecť oblátky, ktoré potom deti roznášali v košíkoch po domoch.

  Skončilo sa obdobie Barbory a Mikuláša, prichádza Lucia a potom Vianoce, najkrajšie sviatky roka, ktoré si zaslúžia udržiavanie starých tradícií tak ako voľakedy. Aby spájali rodinu a priateľov.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

o.z. František, Detva

A ty stena malo stena

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV