3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Božie narodenie
Božie narodenie

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Božie narodenie

25. 12. 2014

"Vinšujem vam, vinšujem, na toto Božie narodzeňe, 
žebi sme ho mohľi šťastne prežic, ľepšieho še dožic, 
od Pana Boha lasku, od dobrich ľudzi priažeň
a po šmerci korunu anjelsku došahnuc".

V tento deň skôr, ako sa šlo na omšu, utekal jeden člen rodiny po vodu na potok, aby nový deň začali s čerstvou vodou, čo znamenalo zdravie do celej rodiny a gazdovstva. Ešte predtým ako načreli vodu, hodili do potoka kúsok oblátky. Ten kto doniesol vodu, pokropil ľudí, prípadne aj miestnosť. Do vody hodili domáci aj peniaz, niekde jabĺčko  aj chren a od najstaršieho po najmladšieho sa v nej rad-radom poumývali. Peniaz mal zaistiť každému blahobyt, jablko zdravie, chren silu a spoločné umývanie vzájomnú súdržnosť.
Na Kysuciach dbali, aby pri umývaní načierali vodu rukou smerom k sebe, aby všetko dobré išlo k nim a nie opačne. Na Myjave si každý mincu vo vode vyhodil a ak sa mu ukázalo číslo, mal šťastie v peňažných záležitostiach, ak opačná strana, v chove dobytka. Na okolí Žiaru nad Hronom vyliali vodu pod jablone. v Honte napojili touto vodou dobytok, v Turci ňou pokropili ovce, aby mali veľa jahniat. Jablko si medzi sebou podelili, peniaz ostal vždy tomu, kto doniesol vodu.

Prvý sviatok vianočný sa jedávalo v podstate to, čo na Štedrý večer, aj keď s niektorými obmenami. Na Kysuciach chodil vinšovať v tento deň gazda s ovcou, ktorá mala práve jahňa. Tri razy ju previedol okolo stolaodriekajúc obvyklý vianočný vinš. Domáci dali ovci zjedál pripravených na stole. S ovcou ako s prvým vinšovníkom,symbolizujúcim zdravie, množenie a bohatstvo, sa v starších obdobiach stretávame predovšetkým v podhorských oblastiach.

Ani na Božie narodenie nesmela prísť do domu žena, alebo nie ako prvý návštevník. Podľa predstáv prvý, kto prišiel do domu, mal vo významnej miere ovplyvniť život rodiny. Ženu, ktorá tento príkaz porušila a prinášala do domu nešťastie, považovali za strigu. Vyháňali ju metlou, alebo do nej hádzali uhlíky. Naopak, vítané boli návštevy chlapcov a zdravých mužov, ktorí skoro ráno, takmer na svitaní, prichádzali z vinšom.

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: Iveta Smileková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Sumiacan

A kod sa ja zavezmem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV