3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Keď duje vietor na Štefana, bude víno budúceho roku plané.
Keď duje vietor na Štefana, bude víno budúceho roku plané.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Keď duje vietor na Štefana, bude víno budúceho roku plané.

26. 12. 2014

"Pekná chvíľa na Štefana Kráľa sľubuje radostné oberačky"

Druhý sviatok vianočný bol deň Štefana. Nevzťahovali sa na ne tie prísne zákazy ako na predchádzajúci deň, a tak aj jeho celková atmosféra bola uvoľnenejšia. Na rozdiel od predchádzajúceho dňa, keď nikto nesmel ani len na zem stúpiť bosý, na Štefana to bolo priam nevyhnutné. Zavčasu ráno, išli mládenci brodiť kone. Dievčatá a ženy si aspoň nohy namočili vo vode a rýchle sa umyli, aby po celý rok boli svieže, či už v práci alebo na zábave.

Ráno keď šiel gazda nakŕmiť dobytok, musel byť sýty. Každá gazdiná preto dbala, aby mal hospodár včas pripravené výdatné raňajky. Skoro ráno odkladali misky s jedlami, ktoré boli na stole od Štedréhovečera. Na stole ostal len chlieb. Keď bolo všetko ako treba poodkladané, pozametali izbu, z ktorej sa od Štedrého dňa nesmelo nič vyniesť, pretože by sa vynieslo bohatstvo. Susedia a známi, ktorí prichádzali do domu na návštevu, vstupovali do izby s obvyklým vianočným vinšom, ktorého variant bol upravený v súlade s dňom návštevy.

Celý december až do prvého vianočného sviatku boli zábavy zakázané, mládež preto využila hneď prvý deň na ktorý sa už tento zákaz nevzťahoval a na mnohých miestach sa usporadúvala Štefanská zábava. Na Spiši, Horehroní  chodili mládenci na spoločnú obchôdzku s muzikou, pri ktorej sa zastavili pred každým domom, v ktorom mal niektorý z mládencov svoje dievča. Ak im dievča nevynieslo koláče alebo peniaze, nesmelo prísť večer na zábavu. Z vyzbieraných peňazí zaplatili mládenci za izbu, ktorú si prenajali a muzikantov.

Honte chodili mládenci na Štefana "Po orechoch". Na čele sprievodu šiel mládenecký richtár a nechýbal aj harmonikár. Pred každým domom, v ktorom bývalo dievča, sprievod zastal. Mládenci vyviedli dievča von a chvíľu sním tancovali. Potom vošli do izby, kde už bolo pripravené pohostenie. Keď už obišli všetky domy, odobrali sa k mládeneckému richtárovi a pri delení orechov sa radili, ktorý z nich by bol najvhodnejším richtárom na ďalší rok. Do úvahy prichádzali pri voľbe iba synovia z bohatých gazdovských rodín. Zvolenie za richtára bolo poctou pre celú rodinu. Popoludní na Štefana sa mládenci stretli posledný raz u starého richtára, ktorý ich pohostil. Neskôr sa všetci pobrali do domu novozvoleného mládeneckého richtára, ktorémuodstupujúci odovzdal stužkami ozdobenú palicu. Za preukázanú česť sa novozvolený richtár odmenil pohostením, spojeným so zábavou.

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: Antón Trebuľa Kečkár

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Ked som isiel z Kramaryse

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV